Koronavirüs Nedir, Nasıl Yayıldı, İnsan Vücudundaki Etkileri…


82
816 Paylaşım, 82 points

Son günlerin en çok konuşulan sorunu olan Koronavirüs, hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’ de başlayan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan bu hastalık, farklı ülkelerde de görülmeye başlayınca tedirginlik daha da arttı. Bu yazımızda Koronavirüs Nedir, Nasıl Yayıldı, İnsan Vücudundaki Etkileri hakkında bilgi vereceğiz.

Çin, Aralık ayından bu yana Koronavirüs ile mücadele etmeye devam ediyor. Çin’in ardından birçok ülkeden de koronavirüs vakalarının artış göstermesi üzerine tüm dünya alarma geçti. Ölümcül olan ve henüz tedavisi bulunmayan bu hastalık, özellikle Çin’de hayatı durma noktasına getirdi.KORONAVİRÜS NEDİR?

Koronavirüs, üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan viral bir rahatsızlıktır. Mevsimsel grip belirtileri gösteren bu hastalık, genel olarak ölümle sonuçlanmaktadır. Koronavirüs, insan ve kuş gibi memelilerde hastalığa neden olan virüs türlerinden birisidir. İnsanlara bulaşması durumunda ölümcül olmaktadır.

Koronavirüs, daha çok hayvanlarda yer alan bir virüstür. RNA virüsü olarak da bilinen koronavirüs, hayvan türlerinden insanlara bulaşmaktadır. Çin’ de ortaya çıkan virüs için yılandan ve yarasadan bulaştığı yönünde iddialar ortaya atılmıştır.

KORONAVİRÜS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Koronavirüs hastalığı bazı belirtiler ile kendisini gösterir. Söz konusu belirtiler bulunan kişilerin hemen hastaneye gitmesi oldukça önemlidir. Koronavirüs hastalığının belirtileri şu şekildedir;

 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik ve gurgunluk
 • Karında şişlik
 • Görme sorunları
 • Gözde sulanma
 • Gözde renk değişikliği
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Denge sorunu
 • Psikolojik durumun değişmesi
 • Mutsuzluk
 • Şiddetli öksürük
 • Terleme
 • Ağız kuruluğu
 • Sinüs yollarında tıkanıklık
 • Nefes almakta zorlanma

KORONAVİRÜS HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Koronavirüs hastalığı nasıl bulaşır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; koronavirüs hastalığı hava ve temas yolu ile insandan insana bulaşır. Özellikle kalabalık alanlarda çok daha hızlı yayılmaktadır. Hayvandan insana bulaşma konusunda henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Koronavirüs mikrobu, yayıldığı alanda 1 saatten fazla canlı kalma özelliğine sahiptir. Bu nedenle çok daha kolay bulaşmaktadır.

KORONAVİRÜSÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Koronavirüsün vücutta neden olduğu etkiler, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durum tamamen bağışıklık sistemine göre şekillenmektedir. Uzmanlar bazı kişilerin çok şiddetli belirti yaşamadan koronavirüs ile mücadele ettiğini ancak bazı kişilerin çok dayanamayarak hayatını kaybettiğini belirtmektedir.

Koronavirüs tedavisi var mıdır sorusuna kesin cevap verememekle birlikte bu alanda tedavi için çeşitli yöntemlerin uygulandığını söylemek mümkün olacaktır. Koronavirüs tedavisi gören kişilere özellikle bol bol sıvı takviyesi yapılır. Ardından kişinin ateşi düşürülür. Virüse bağlı olarak kişilerde çok şiddetli ağrılar olacağı için yüksek dozlu ağrı kesiciler sıklıkla kullanılmaktadır.

KORONAVİRÜSÜN AŞISI VAR MIDIR?

Tüm dünya genelinde büyük bir korkuya neden olan koronavirüs için Dünya Sağlık örgütü ve bilim insanları harekete geçti. Hastalığın yayılmasını engellemek ve tedavi edebilmek için aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığı bu salgın kapsamında üzerinde çalışılan aşının 20 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Ülkemizde koronavirüs vakası bulunmamakla birlikte, olası bir bulaşma durumuna karşı Sağlık Bakanlığı tarafından tüm tedbirler alınmış durumda. Koronavirüs ile mücadelede basit yöntemler de sıklıkla dile getiriliyor. Bu yöntemlerin başında Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve hemen her gün tüketilen soğan ve sarımsak geliyor.

Yapılan açıklamalarda soğan ve sarımsağı sıklıkla tüketen kişilerde bağışıklığın daha da güçleneceği ve bu sayede koronavirüsün bulaşma oranının çok daha düşeceği ifade edilmektedir.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Koronavirüsten korunmak için kişilerin öncelikle bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekir. Bunun için düzenli uyku, stresten uzak yaşamak, düzenli egzersiz yapmak, hijyene çok dikkat etmek, sigara ve alkol tüketmemek, maske takmak, elleri sık sık yıkamak, öksürürken ya da hapşırırken mendil kullanmak, hayvanlardan uzak durmak, et ürünlerini iyice pişirdikten sonra tüketmek, kapalı mekanlara mümkün olduğunca gitmemek gibi tedbirler alınabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
816 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
124
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
76
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
127
Helal Olsun!
lol lol
38
lol
Aşk Aşk
26
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
140
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
87
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir