Korku İçin Okunacak Dua 5 Muazzam Korkudan Kurtulma Duası


74
724 Paylaşım, 74 points

İnsanların korkularından emin olmalarının en kolay yolu elbette Kur’an – ı Kerim’dir. Kuran’da hemen her korku ile baş etmenin yolu olarak dualar paylaşılmaktadır. Müslümanlar korku için 5 farklı duadan kuvvet alabilirler. Bu yazımızda Korku İçin Okunacak Dua 5 Muazzam Korkudan Kurtulma Duası hakkında bilgi vereceğiz.

Korku, insanların elinde olmadan ortaya çıkan bir duygu durumudur. Korku o kadar güçlü bir duygudur ki insanların hayatlarını çok derinden etkiler. Korkunun dış etkenlere dayalı olarak meydana geldiği düşünülse de aslında insanların içinde büyüyen bir oluşumdur.Korku İçin Okunacak Dua 5 Muazzam Korkudan Kurtulma Duası

Korku yaşayan insanlar, bu durumdan kurtulmak için dualardan destek alabilirler. Kur’an – ı Kerim’de her türlü korku için okunabilecek bir dua bulunur. Korkudan kurtulmak için dua okuyan kişiler, bu duygudan kısa sürede kurtularak daha rahat bir yaşama kavuşurlar. Burada önemli olan detay, hangi korkuda hangi duanın okunması gerektiğini bilmektir.

Korku için okunacak 5 muazzam dua bulunur. Korku için okunacak dualar şu şekildedir;

UYKUDA KORKANLAR İÇİN OKUNACAK DUA NEDİR?

Uykuda korkanlar için okunacak dua İhlas duasıdır. İhlas duasının okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahim Kul hüvallahü ehad. Allahüs samed. Lem yelid ve lem yuled. Ve lem yekün lehu küfüven ehad. (amin)

VESVESEYE KAPILANLARIN KORKUSU İÇİN OKUNACAK DUA NEDİR?

Bazı insanlar vesveseye kapıldıkları için korku duyarlar. Vesveseye bağlı oluşan korkunun sebebini çözmek oldukça zordur. Vesveseye kapılanların korkusu için okunması gereken dua İnşirah suresidir. İnşirah suresinin okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahim Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab. (amin)

CİN NAZAR GİBİ KORKULARA KARŞI OKUNACAK DUA NEDİR?

Bazı insanlar cinden ve nazardan çok korkarlar. Bu korku hayatlarını da olumsuz şekilde etkiler. Cin ve nazardan korkmanın engellenmesi için okunacak dua Felak suresidir. Felak suresinin okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahim Kul e’uzü birabbilfelak. Minşerri ma halak. Ve min şerri ğasikın iza vekab. Ve min şerrinneffasati fiyl’ukad. Ve min şerri hasidin iza hased. (amin)

ÖZEL HAYATLA İLGİLİ KORKULARA KARŞI OKUNACAK DUA NEDİR?

İnsanların birçoğu özel hayatlarında yaşayacakları olumsuzluklardan korkarlar. Özel hayatla ilgili korkulardan korunmak için okunacak dua Duha suresidir. Duha suresinin okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahim Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala. Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula. Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda. Elem yecidke yetiymen feava. Ve vecedeke dallen feheda. Ve vecedeke ‘ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emmessaile fela tenher. Ve emma binı’meti rabbike fehaddis. (amin)

DÜŞMAN VE KÖTÜ NİYETLİ İNSANLARDAN KORKANLAR İÇİN OKUNACAK DUA NEDİR?

İnsanlar düşman ve kötü niyetli insanlardan gelebilecek zararları düşünerek de korkuya kapılabilirler. Düşman ve kötü niyetli insanlardan korkanlar için okunacak dua Fatiha suresidir. Fatiha suresinin okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahim El hamdü lillahi rabbil alemin. Er rahmanir rahıym. Maliki yevmid din. İyyake na’büdü ve iyyake nesteıyn. İhdinas sıratal müstekıym. Sıratallezine en’amte aleyhim ğayril mağdubi aleyhim ve lad dallin. (amin)

KORKULARDAN KURTULMAK İÇİN VERİLECEK TAVSİYELER NEDİR?

Sürekli korkular yaşana insanlar için din âlimlerinden önemli tavsiyeler gelmiştir. Korkulardan kurtulmak için tavsiyeler şu şekildedir;

  • Allah’ın isimleri olan Esmaül Hüsna mümkün olduğu kadar fazla ezberlenmelidir. Korku yaşayan insan bu isimleri zikrederse korkusundan kolayca kurtulur.
  • Korkan insanların Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e salavat getirmesi korkusunu geçirir.
  • Korkan insanlar mümkün olduğu kadar abdestli dolaşmalıdır.
  • Gıybet ve dedikodudan uzak durmak korkuları azaltır.
  • Sakada vermek adet haline getirilmelidir. Sadaka veren insanlar her tülü kaza ve beladan korunur.
  • Kur’an – ı Kerim sıkça okunmalıdır. İçerisinde bulunan surelerin ezberlenmesi ve gün içinde okunması korkulara karşı devadır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir