Konut Kredisini Erken Kapatma Cezası Var mı, Ne Kadar?


70
684 Paylaşım, 70 points

İnsanlar temel bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalardan kredi çekerler. Bankadan en fazla çekilen kredi türlerinden birisi de konut kredisidir. Bir ev sahibi olmak isteyen banka müşterileri, çektikleri konut kredisi ile taksitle ev sahibi olabilirler. Ancak bazı durumlarda kredi çekmiş kişiler, ellerine geçen toplu parayla konut kredisi borçlarını kapatabilirler. Bu yazımızda konut kredisini erken kapatma cezası var mı, konut kredisini erken kapatma cezası ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalar, kredi çeken müşterilerine erken kredi kapatma fırsatı sunarlar. Bu fırsat ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisinde erken ödeme indirimi sağlarken, konut kredisi alımlarında tam tersi bir durum söz konusudur.KONUT KREDİSİNİ ERKEN KAPATMA CEZASI VAR MIDIR?

Bir banka müşterisi konut kredisi aldığında banka verdiği bu kredi için müşteri ile bir sözleşme imzalar. Bu sözleşme kapsamında tüketicinin ödeyebileceği uygun bir ödeme planı hazırlanır. Banka, konut kredisi verdiği müşterisinin bu ödemeye her zaman sadık kalmasını ister. Düzenli ödemeye erken kapatma dahil değildir. Konut kredisinin erken kapatılması, banka tarafından hoş karşılanmaz. Banka, konut kredisini erken kapatan müşterilerine erken kapatma cezası uygulayacaktır.

Bankadan alınan konut kredisi ödeme planı hazırlanırken, banka tarafından faiz indirimi, uygun vade oranı gibi birçok kolaylık sağlanır. Tüm bu kolaylıkla müşterilerin konut kredisini zamanında ve sorunsuz ödemesi içindir. Ancak bankalar müşterilerine erken konut kredisi kapatmak için avantaj sağlamayacaktır.

KONUT KREDİSİNİ ERKEN KAPATMA DURUMUNDA NE OLUR?

Konut kredisini erken kapatmak isteyen bir müşteri banka şubesine başvuruda bulunduğu zaman banka tarafından cezai işlem uygulanacağı bilgisini alacaktır. Bankalar, konut kredisini erken kapatma kararı alan müşterilerine yaptıkları avantajlı indirimleri geri alarak ve önceki taksitlere de faiz işleterek yeni bir ücret sunacaklardır.

Tüketiciden erken konut kredisi kapatma talebinde bulunan banka müşterilerinden tahsil edilmiş olan faiz, vergi, borç ve bunun gibi yükümlülükler dışındaki ücret anapara borcundan düşürülecektir. Bu kapsamda geriye kalan taksit sayısı ve yeni taksit bedeli göz önünde bulundurularak banka müşterisine ödemek istediği kredinin toplam tutarı belirtilir.

KONUT KREDİSİ ERKEN KAPATMA CEZASI NE KADARDIR?

Konut kredisini erken kapatmak isteyen kişilere banka tarafından bir erken kapama cezası verilir. Uygulanacak ceza tutarı bankaya ve çekilen kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir. Konut kredisini erken kapatma cezası şu şekilde hesaplanır;

  • Konut kredisinde erken kapatma cezası 36 aydan daha az vadeli krediler için: Kredi miktarının %1’i kadar uygulanır.
  • Konut kredisinde erken kapatma cezası 36 aydan daha fazla vadeli krediler için: Kredi miktarının %2’si kadar uygulanır.

Bankanın konut kredisi erken kapatma cezası alabilmesi için kredi verirken imzalanan sözleşmede bu maddenin yer alıyor olması gerekir. Banka erken kapatma ile ilgili herhangi bir ibarede bulunmadıysa, konut kredisini erken kapatma cezası alamaz. Banka müşterilerinin konut kredisi erken kapatma talebi öncesinde sözleşmeyi okuyarak erken kapatma cezası maddesinin olup olmadığına bakması gerekmektedir. böylece bankaların haksız yere böyle bir ceza talebinde bulunmasının önüne geçilmiş olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir