Konut Kredisi Yapılandırması Ne Zaman Yapılmalıdır?


71
694 Paylaşım, 71 points

Ziraat Bankası’nın faiz indirimine gitmesi nedeniyle, 200.000 TL konut kredisi kullanılmış olan kişiler, 5 ay kadar öncesine oranla tam 132 bin 600 TL faiz indiriminden yararlanmaktadır. Yazımızın devamında konut kredisi yapılandırılması ne zaman yapılmalıdır? Sorusunun cevabı yer almaktadır.

Bu sorunun cevabının yanı sıra konut kredisinde yeniden yapılandırma nasıl yapılır? Sorusunun da cevabını, yine aynı şekilde yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bankaların özellikle 2018 yılının sonlarına doğru girmiş oldukları konut kredisi faiz indirimlerinde, düşüş ivmesi 2019 yılının başlarına kadar devam etmiştir. Son olarak Ziraat Bankası’nın yapmış olduğu konut kredisi faiz indirimi nedeniyle, bundan yaklaşık olarak 5 ay öncesinde konut kredisi kullanan vatandaşlarının 200.000 TL için ödeyecekleri toplam faiz oranından 132 bin 600 TL indirime girmiş oldu. Yakın zaman önce konut kredisi faiz oranları ortalama olarak 2.68 iken, faiz oranları yüzde 0.79 düşerek, 1.90 seviyesine indi. Peki bu süreden önce yüksek faizle konut kredisi kullanmış olan vatandaşlar, ne yapmalı? Konut kredisi yapılandırma yoluna gitmek için, hangi şartlar sağlanmalıdır?

Konut Kredisi Yapılandırma Ne Zaman Karlı Olur?Son zamanlarda kredi kartı ve farklı krediler için bankalar birçok yeniden yapılandırma kampanyaları düzenlenmiş olmaları nedeniyle, bu kampanyalar konut kredisi çeken tüketicileri de bir hayli heyecanlandırdı. Ancak ticari krediler, ihtiyaç kredileri ve kredi kartları için düzenlenen kampanyalar, konut kredisi yapılandırılması için hiçbir banka tarafından yapılmadı.

Buna rağmen tüketicinin daha önceden çekmiş olduğu konut kredisi faiz oranları düştüğünde, kişinin konut kredisi yapılandırması mümkündür. Bu nedenle Ziraat Bankası tarafından yapılan faiz indirimi, konut kredisi kullanan tüketicileri oldukça sevindirdi. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, dosya masrafı ve erken ödeme cezasının, kredinin yeniden yapılandırılması halinde daha az bir tutara tekabül etmesidir. Şayet erken ödeme cezası ve diğer giderler toplam faiz indiriminden daha az ise, konut kredisi yapılandırması daha mantıklı bir seçenek olmaktadır. Burada yeniden yapılandırmanın avantajlı olup olmadığının tespiti için, iyi bir hesaplama yapılması gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir