Konut Kredisi Hakkında En Fazla Sorulan Sorular ve Onların Cevapları


85
834 Paylaşım, 85 points

Ev sahibi olmak isteyip de yeterli birikime sahip olmayan insanların, ev sahibi olmak için başvurmuş oldukları yolların başında konut kredileri gelmektedir. Ancak aynı kişi tarafından ihtiyaç kredileri gibi sık kullanılan bir kredi tipi olmaması nedeniyle, konut kredisi hakkında detaylı bilgi sahibi olunamamaktadır. Bu yazımızda sizlere, ev alma  kredisi hakkında en fazla sorulan sorular ve cevapları başlığıyla, rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Konut Kredisi Hakkında En Fazla Sorulan Sorular ve Cevapları

  • Konut kredisi için, ne kadar birikim sahibi olmalıyım?

Konut kredisi alabilmek için, almak istediğiniz evin toplam satış fiyatının %20’si kadar birikiminizin olması gerekmektedir. Evin fiyatının %80 için banka kredi verirken, kalan kısmını sizin karşılamanız istenmektedir.  • Arsa tapulu daireye kredi çıkar mı?

Konut kredisini alabilmek için, iskan planına göre daire tapusunun olması gerekmektedir. Dolayısıyla tapusuz evlere kredi çıkmadığı gibi, arsa tapulu evler içinde kredi verilmemektedir.

  • Konut kredisi için toplam vade ne kadardır?

Ev alma kredisi olan bu tip kredilerdeki vadeler, ihtiyaç kredilerine göre çok daha uzun olmaktadır. En fazla tercih edilen seçenek 10 yıl olsa da, 20 yıl vadeyle kredi almanızda mümkündür.

  • Hangi bankalar ev alma kredisi vermektedir?

Ev alma kredisi, neredeyse tüm bankalar tarafından verilmektedir. Bu nedenle krediler arasındaki farkları iyi kıyaslayıp düşünerek hareket etmeniz, krediler arasında maliyet açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle daha az maliyetle kredi veren bankaları tercih etmeniz, lehinize olan bir durumdur.

  • SGK’lı çalışan değilim. Konut kredisi çekmem mümkün mü?

Ev kredisi çekmek için neredeyse tüm bankalar, 6 aylık düzenli sigorta şartı istemektedirler. Bu nedenle en az 6 aylık düzenli SGK primi yatmamış olan kimselerin, konut kredisi başvurusu yapsa dahi kredinin onaylanması mümkün değildir. SGK yerine BAĞ-KUR kapsamına yer alanlar içinde, yaklaşık aynı şeyler geçerlidir.

  • Ev hanımları konut kredisi alabilir mi?

Ev hanımlarının sağlam ve belgelenebilir bir geliri ve sigortası olmaması durumunda, ev kredisi çekmesi pek mümkün değildir.

  • Mevcut evimi ipotek ederek konut kredisi çekmem mümkün mü?

Evinizi ipotek ettirerek, %50 oranında kredi alabilmeniz mümkündür. Bunun için evinizin, ipotek edilebilmesi için gerekli şartları sağlaması gerekmektedir.

  • Engelli maaşına konut kredisi veriliyor mu?

Engelli maaşı ile farklı krediler çekilebilir olsa da, konut kredisinin çekilmesi pek mümkün değildir. Bunun için kişiye ait belgelenebilir ek gelirlerin olması ya da hane halkından farklı kişilerin gelirleri de gösterilerek krediyi çekmek mümkündür.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

85
834 Paylaşım, 85 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir