Konut Kredisi Çıkmıyorsa Ne Yapmamız Gerekir?


63
614 Paylaşım, 63 points

Konut kredisi ile ev almaya karar verdiniz ancak başvurularınız reddediliyorsa, konut kredisi çıkmıyorsa yapılması gerekenler başlıklı bu tavsiye yazımızda yazan şartları imkanınız ölçüsünde uyguladığınızda, konut kredisi alma şansınızı artırabilirsiniz. Konut kredisi alamayan birçok insan, konut kredisi çıkmıyor ne yapmalıyım? Sorusunu sormaktadır. İşte o sorunun cevabına dair hazırladığımız, araştırma yazımızın detayları…

Konut Kredisi Çıkmıyorsa Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Kredi Verilmeme Nedenlerini Öğrenin

Konut kredisi çıkmıyor ne yapmalıyım? Diyorsanız, öncelikli olarak neden konut kredisi verilmediğini öğrenmeniz ve buna göre adımlar atmanız gerekir. Elbette ki kredi notu banka kredileri için en önemli etkenlerin başında gelse de, bankalar bazı durumlarda farklı nedenlerden dolayı da kredi vermeyebilirler. Sorunu çözmek için yapılabilecek ilk şey, öncelikle sorunun nedenini öğrenmektir.  • Kredi Raporunuzdaki Olumsuzlukları Belirleyin

Konut kredisi çıkmıyorsa dikkat etmeniz gerekenler arasındaki bir diğer hususta, kredi notu nedeniyle çıkmayan konut kredileri için, kredi notunuzu olumsuz etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve bunlar üzerinde iyileştirici adımların atılması gerekmektedir. Kredi notu raporunu olumsuz etkileyen, birçok faktör bulunmaktadır. Mevcut kredi borçları, bankaya olan borçların zamanında ödenip ödenmediği, kredi kartı borçları ve bankalara olan borçlarınızı geri ödeme alışkanlıklarınız gibi birçok önemli faktör bulunmaktadır. Nerede hata yaptığınızı düşünerek bunlar üzerinde iyileştirme yapmanız, konut kredinizi iyileştirmek için atmanız gereken adımları daha iyi belirlemenize neden olacaktır.

  • Daha Fazla Gelir Belgesi Sunmaya Gayret Edin

Ana maaşınızın dışında, daha fazla gelir belgesi sunacak imkanınız varsa bunların tamamını bankaya sunun. Örneğin kira gelirleri, varsa belgelenebilir ek gelir, eşinizin ya da aile bireylerinin gelirleri gibi belgeleyebileceğiniz tüm gelirlerinizi bankaya sunarak, konut kredisi alma şansını artırma için bir adım daha atmış olabilirsiniz.

  • Fazla Başvuru Yapmayın

Konut kredisi çıkmıyorsa yapılması gerekenler arasında dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada, konut kredisi başvurunuzun reddedilmesi halinde sık aralıklarla başvuru yapmamanızdır. Bunun en önemli nedeni, yapılan başvurularınız ne kadar fazla reddedilirse, bu durum kredi notu puanlamanıza olumsuz yansımasıdır. Bu duruma düşmemek için en kolay kredi veren bankalar hakkında araştırma yaparak iki tanesine ya da maksimum üç bankaya başvuru yaparak, başvurularınızın hiçbirisinin onaylanmaması durumunda, bu yazımızda vermiş olduğumuz konut kredisi çıkmıyor ne yapmalıyım? Sorusunun cevaplarını değerlendirerek reddedilme nedenleri üzerinde bir süre iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir.

İlk yapmış olduğunuz başvurunuz sonuçlanmadan diğer bir bankaya başvuru yapmamaya özen göstermekte, bu konuda oldukça önemli bir durumdur. Bunu yapmak, bankaları yanıltıcı eylem olarak algılanabilir ve kredi çekme ihtimalinizi daha da düşürebilir. Bankalar arası ortak ekran olduğunu ve bir bankaya başvuru yaptığınızda, diğer bankanın bu başvuru ve sonucundan haberdar olduğunu unutmayın.

  • Borç Ve Gelir Oranınızı Makul Seviyede Tutun

Elbette ki bu, her zaman mümkün olacak bir durum değildir. Ancak imkanınız varsa ve kredi reddedilme nedenleri arasında borç ve gelir arasında önemli farkların olması bulunuyorsa, burada imkanınız ölçüsünde borçlarınızın bir kısmını kapatarak başvuru yapmayı deneyin. Bu durum banka kredini notunuzu artıracağı gibi, bankanın hakkınızda olumlu sinyaller almasını da sağlayacaktır.

  • Ortak Kredi Başvurusu

Şayet ailenizde farklı kişilerin belgelenebilir gelirleri varsa, bu gelire sahip olan aile bireyleriyle konuşularak ortak başvuru yapılması şansınızı artıracaktır. Bu durum bankaya borç için sorumluluk alan birkaç kişinin olması nedeniyle, daha fazla güven verecektir. Bankaların kredi verirken dikkat edecekleri en önemli şey, kendi alacaklarını güvene alabilmeleri ve banka için en az risk oluşturacak şekilde kredi vermektir.

Kısacası bankaların kredi başvurularını reddetmelerindeki en önemli neden, kredi notunuzu etkileyen faktörlerden birisi ya da bir kaçıdır. Bu sebeple bu nedenler üzerinde iyileştirmeler yapmak, konut kredisi onaylanma şansını artırma adına yapabileceğiniz şeyler arasındadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir