Konut Kredisi Bitince İpotek Nasıl Kaldırılır?


65
634 Paylaşım, 65 points

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olanlar, ev kredileri bitene kadar evlerini ipotek altına vermek zorundadır. Bankalar, konut kredilerinde ev üzerine ipotek koyarak, kendilerini bir nevi koruma altına almaktadır. Konut kredi ödemelerinin tamamlanmasının ardından ipotek kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Bu yazımızda konut kredisi bitince ipoteğin nasıl kaldırıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

BANKALAR NEDEN KONUT KREDİSİNDE İPOTEK KOYAR?

Bankalar, günümüzde milyonlarca kişiye konut kredisi vermektedir. Peşin para ile bir ev sahibi olamayacak kişiler, banklardan aldıkları konut kredisi sayesinde kira öder gibi taksitlerle ev kredisi ödeme şansına sahip olmaktadır. Konut kredileri için bankadan oldukça yüklü tutarlar çekilmektedir. Bu durumda bankanın kendisini koruması gerekir.Bankanın konut kredisine karşı kendisini korumaya almasının tek yolu, konut kredisi ile alınan eve ipotek koymaktır. Kredi karşılığında konulan ipotek sayesinde kendisini güvence altına alan banka, kredinin bitmesiyle birlikte ev üzerindeki ipoteği kaldırılmasına izin verecektir. İpotek uygulanmasının bir başka nedeni, kredi ile alınmış olan evin bir başkasına satılmasını engellemektir.

İPOTEKLİ KREDİ BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

İpotek konulmuş olan bir evin kredi borcunun ödenmemesi durumunda, bankanın bu evi satışa çıkarma yetkisi bulunmaktadır. Banka tarafından belirlenmiş plan 90 günlük süre içerisinde evin borcunun ödenmesi gerekmektedir. Bu sürenin dolmasına rağmen kredi borcu hala ödenmemiş ise bankanın eve el koyma hakkı bulunmaktadır.

Bankanın eve el koyma hakkını, ev üzerinde bulunan ipotekten almaktadır. Kredi borcunu tamamlamış bir kişinin ilk iş olarak evin üzerindeki ipoteği kaldırtması gerekmektedir. İpoteğin kaldırılması için tapu ile birlikte tapu dairesine gitmek gerekecektir.

KONUT KREDİSİ BİTİNCE İPOTEK NASIL KALDIRILIR?

Normal şartlarda ipoteği koyan kişi banka olduğu için kredi bitiminde kaldıracak kişinin de yine banka olması gerekmektedir. Ancak ipotek kaldırma işini bir yük olarak gören bankalar, bu görevi konut sahibine bırakmıştır. Konut kredisi çeken kişinin ipoteği kaldırması için bankaya ısrarcı olması çözüm yolu olabilir. Bazı bankalar, müşterilerinin talepleri doğrultusunda ipotek kaldırma işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Tüm çabalara rağmen bankadan ipotek kaldırma işlemi adına bir hareket göremeyen konut sahipleri, bankadan alacakları ‘Borcu Yoktur’ kağıdı ile birlikte tapu idaresine giderek ipotek kaldırma işlemini gerçekleştirmek zorundadır. Borcu yoktur kağıdı üzerindeki bilgiler ile borç sorgulaması yapacak olan tapu dairesi yetkilileri, borcun kapandığını teyit ettikten sonra ipotek kaldırma işlemini gerçekleştirecektir.

BORCU YOKTUR KAĞIDI İÇİN PARA ÖDEMEM GEREKİR Mİ?

Günümüzde birçok banka, hakları olmadığı halde konut kredisi kullanan müşterilerine verdikleri borcu yoktur kağıdı için ücret talep etmektedir. Borcu yoktur kağıdı için 100 – 300 TL arasında bir ücret alan bankalar, böyle bir hakka sahip değildir. bunun bilincinde olmayan kişiler ödemeyi yapacaktır. Konut kredisini bitiren ve borcu yoktur kağıdı almak isteyen kişilerden tahsil edilen para, tüketici hakem heyetlerine yapılan dilekçeli başvuru ile geri alınabilmektedir. İpotek kaldırma için de herhangi bir işlem ücreti ödenmemesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
634 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir