Kömür Yardımı Nasıl Alınır?


51
479 Paylaşım, 51 points

Devletin çok eski yıllardan beri sosyal devlet olma yolunda attığı adımlardan birisi olan kömür yardımı, muhtaç ailelere devletin belirli miktarda kömür dağıtmasını kapsamaktadır. Bu yazımızda kömür yardımı nasıl alınır? Sorusunun cevaplarının yanı sıra, kömür yardımı hakkında diğer detayları bulabilirsiniz.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı alacakların değerlendirilmesiKömür yardımı alacak kişilerin değerlendirilmesi, her şehirde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından, muhtaçlık kriterlerine uygun olarak yapılmaktadır. Bu kriterleri sağlayan kişilere devlet, her yıl kömür yardımı yapmaktadır. Muhtaçlık durumu değerlendirilmesinde genellikle muhtarlardan alınan bilgiler göz önünde tutulurken, farklı değerlendirme kriterleri de dikkate alınabilmektedir.

Bunların yanı sıra yardıma ihtiyacı olan ailelerin başvurmaları üzerine, komisyon değerlendirmesi sonucunda kişilerin muhtaçlık durumu belirlenmektedir.

Kömür dağıtımını kim yapıyor?

Muhtaç durumda olan aileleri belirlendikten sonra, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere bağlı olarak kömürler valilik ve kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gönderilmektedir. Bu gönderimde Türkiye taşkömürü kurumu genel müdürlükleri ve Türkiye kömür işletmeleri kurumu aktif görev almaktadır. Kömür dağıtımı yapan vakıfların denetlenmesi ise, aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı ile birlikte içişleri bakanlığınca yapılmaktadır.

Kömür ailelere nasıl ulaşır?

Vakıflarda belirlenen muhtaç ailelere kömürün ulaşması, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından tahsis edilen araçlarla direkt olarak aileye gönderilerek sağlanmaktadır. Gönderilen kömürün denetiminde yine devletin kurumlar arasında yer alan valiliklerdeki, sosyal yardımlaşma vakfı görevlileri de yer almaktadır. Her yıl kış aylarından önce muhtaç ailelere yapılan kömür yardımı, kişinin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması halinde sistemden düşürülmektedir.

Kömür yardımı alan kişilerin bu kömürü satması ve bunun tespit edilmesi halinde, devlet kömür yardımını bu kişiler için durdurmaktadır.

Kömür yardımına nasıl başvurulur?

Şayet ilgili kurumlar sizi daha önceden muhtaçlık kapsamında değerlendirmemişse, kömüre ihtiyacınız olması halinde valiliklerde ya da kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına başvurup kömür alacak kadar yeterli gelirinizin olmadığını sözlü ve yazılı olarak beyan ederek talepte bulunabilirsiniz. Yapılacak kurul değerlendirilmesi sonucunda şayet gerçekten muhtaçlık vasıfları oluşmuşsa, ilgili kurumlar size kömür yardımı yapacaktır.

Komisyon değerlendirilmesi ne kadar sürer?

Şayet kömür yardımı almak için valilik ya da kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma vakfının şubelerine başvuru yaptınızsa, başvurunun yaz ayları içerisinde yapılması durumunda yaklaşık 1 ay içerisinde sonuçlanması mümkündür. Kış aylarında yapılan başvurunun acil olması nedeniyle, bu süre ortalama olarak bir hafta 10 güne düşebilmektedir.

Yapılan başvurular genellikle kişi gerçekten muhtaçlık konumuna düşmüşse, olumlu olarak sonuçlanmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılacak başvuruların, yazılı dilekçeyle yapılması gerekmektedir. Kurum yetkilisi, güncel olarak sizden farklı bilgilerde isteyebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
479 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
77
Şaşkın
Başarısız Başarısız
47
Başarısız
Komik Komik
31
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
91
Helal Olsun!
lol lol
112
lol
Aşk Aşk
105
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
78
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
41
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

6 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Eşim calismiyo başvuru zamanında eşim hastanede ameliyat oldu yoğun bakımda olduğu için başvuru zamanını kaçırmışım oyuzden alamadım eşim bi böbrek.hastasi calisamiyo yardımlarınızı bekliyorum