Komisyonlu Kredi Nedir, Nasıl Çekilir, Güvenilir midir?


73
705 Paylaşım, 73 points

Acil nakit ihtiyaçları için bankalardan kredi alamayan ve zor durumda kalan birçok kişinin başvurduğu ilk yer, komisyon ile kredi veren yerlerdir. Komisyon ile kredi alımları bankaların dışında gerçekleşen ve yasa dışı olan yöntemlerdir. Bu yazımızda komisyonlu kredi nedir, komisyonlu kredi nasıl çekilir, komisyonlu kredi güvenilir midir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Günümüzde birçok kişi maddi sıkıntılarını gidermek için kredilere yönelmektedir. Banka kredileri, anlık olarak maddi sıkıntıların giderilmesinde en etkili yoldur. Ancak ne yazık ki herkes banka kredisi alma şartlarına uygun değildir. Özellikle, kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekmesine imkansız gözü ile bakılır.KOMİSYONLU KREDİ NEDİR?

Bankadan kredi çekemeyen kişilerin imdadına komisyonla kredi veren yerler yetişir. Komisyonlu kredi, bankaların kredi vermediği kişilere komisyon alma şartı ile bazı kurum ve kuruluşlarca verilen bir ödeme türüdür. Komisyonlu kredide, kişinin ne durumda olduğu çok da önemli değildir. kredi notu ne kadar düşük olursa olsun, kişi komisyonu ödeme garantisi verirse parasını hemen alabilecektir.

Komisyonlu kredi veren kuruluşlar, bankalar ile gizli ortaklık içerisinde işlerini yürütürler. Genel olarak bankadan bir kişi ile anlaşma sağlayan bu tür kuruluşlar, bir kişi adına çektikleri kredi üzerinden komisyonlarını alırlar. Bir nevi aracılık yaparak hak ettikleri parayı tahsil ederler.

KOMİSYONLU KREDİ NASIL ÇEKİLİR?

Bankadan kredi alma şansı olmayan ve bu nedenle komisyonlu kredi verdiğini söyleyen kuruluşlara yönelen kişiler, nakit olarak alacakları para üzerinden ödeme yapmak zorundadır. Komisyonlu kredi sunan kuruluşlar, genel olarak bazı bankalar ile anlaşmalı olarak çalışır. Banka şube müdürleri ile anlaşma sağlayan bu kuruluşlar, banka üzerinden çektikleri kredi üzerinden komisyon alarak kalanı kredi çeken kişiye verirler. Örnek vermek gerekirse; bir kişi 100 bin TL kredi çekmek için bu tür kuruluşlara başvurduğunda çıkan kredinin 25 bin TL’si komisyonlu kredi sunan kuruluş tarafından alınırken, krediyi çeken kişiye 75 bin TL ödenir. Ancak kişi, 100 bin TL’nin tamamını ödemek zorundadır.

Bu anlaşmadan bankalar hiçbir şekilde etkilenmiyor. Anlaşma sağlanmış olan banka görevlisi, kişinin kredi çekmeye uygun görüldüğünü söyleyerek konuyu kapatabiliyor. Bunun yanı sıra banka, krediyi ödemeyen kişilerin dosyalarını kullanarak zarar gördüğü gerekçesi ile vergiden düşmesinin yanında dosyayı para karşılığında şirketlere de satabiliyor.

KOMİSYONLU KREDİ VEREN YERLER GÜVENLİ MİDİR?

Komisyonlu kredi vermek genel olarak bakıldığında yasa dışı bir işlemdir. Bankaların uygun görmeyerek kredi çıkarmadığı bir kişi üzerinden para kazanılarak gizli yollardan kredi çıkartma işi elbette ki yasal olamaz.

Bu şekilde kredi çeken kişilerin de yasa dışı iş yaptığı söylenebilir. Bunun yanı sora komisyonlu kredi veren kuruluşlar için çok da güvenli olmadıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Komisyonlu kredi vermek, günümüzün modern tefeciliği ile aynı kefede değerlendirilebilir. Bu nedenle acil nakit ihtiyacı bulunan kişilerin komisyonlu kredi yerine farklı yolları tercih etmesi çok daha akıllıca olacaktır.

Nakit sıkışıklığı yaşayan kişiler, kredi kartı kullanıyorsa nakit çekim yapabilir, kredi kartı ile altın alarak satıp nakde dönüştürebilir, taksitle telefon alıp hemen satarak peşin para alabilir, beyaz eşyayı taksitle alıp hemen satarak peşin para alabilir. Bunun gibi birçok yöntem kullanılabilir. Ancak mümkün olduğunda komisyonlu kredi veren kuruluşlardan uzak durmakta fayda vardır. Bu durum, sonradan yaşanabilecek tatsız durumlara da düşülmemesi konusunda önemli bir ayrıntı olacaktır. Yasa dışı bir yöntemi kullanmak, kişinin de yasa dışı işlem yapması anlamına gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
705 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Acil paraya ihtiyacım var telefon numarası 05312185067 ararsanız sevinirim teşekkürler