Klima Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta


67
654 Paylaşım, 67 points

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte evlerde serinliği sağlamak için klimaya olan ihtiyaç artmaya başladı. Sıcak havaların etkisini azaltarak ferah bir ortam sunan klimalar, hemen her evde olması gereken ihtiyaçlardan birisi haline geldi. Klima alırken belirli özellikleri göz önünde bulundurarak seçim yapmak gerekir. Bu yazımızda Klima Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta hakkında bilgi vereceğiz.

Klima satın almak isteyen kişiler, bu seçimlerinde hangi noktaları ön planda tutmaları gerektiğini tam olarak bilemeyebilir. Klimanın ucuz olanını mı yoksa pahalı bir markayı mı almak daha doğrudur tam emin olunamaz. Bu nedenle klima almadan önce mutlaka hangi noktalara dikkat etmek gerektiğini öğrenmek gerekir.KLİMA ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ NOKTA NELERDİR?

Klima Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta şu şekilde sıralanabilir;

  • Klimanın markası
  • Klimanın kapasitesi
  • Klimanın enerji tasarrufu sağlaması
  • Klimanın kullanım özellikleri
  • Klimanın rengi ve boyutu

KLİMANIN MARKASI NE OLMALIDIR?

Klima alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi klimanın markasıdır. Klima dendiğinde yüzlerce marka ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu markalardan bazıları çok popüler ve bilindik olurken bazıları genel olarak yan sanayi ürünleri olabilir.

Klima markası seçerken bilindik, pazarda sağlam bir yere sahip ve bir sorunla karşılaşıldığı zaman muhatap bulunabilecek markaları tercih etmek gerekir. Ülkemizde bu konuda en iyi hizmeti veren markaların başında Arçelik, Samsung ve Beko gibi markalar gelmektedir. Bu markalar, klima ile ilgili her türlü teknik desteği verme özelliğine sahiptir.

KLİMANIN KAPASİTESİ NASIL OLMALIDIR?

Klima alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de klimanın kapasitesidir. Bir klimanın boyutu sanılanın aksine soğutma özelliğini etkilemez. Soğutma özelliği direkt olarak klimanın kapasitesi ile ilgilidir. Klimanın kapasitesini öğrenmek için BTU adı verilen değeri bilmek gerekir.

Piyasada yer alan klimalar genel olarak 9 bin BTU, 12 bin BTU ve 24 bin BTU olarak sunulur. Klimanın kapasitesini belirlerken kullanılacak mekanın büyüklüğü, mekanda bulunan kişi sayısı, kullanılacak alanın sıcaklığı gibi değerler göz önünde bulundurulmalıdır.

KLİMANIN ENERJİ TASARRUFU SAĞLAMA ÖZELLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

Klima alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de klimanın enerji tasarrufu sağlamasıdır. Ucuz olan klimaların çoğunda enerji tasarrufu özelliği bulunmaz. Ucuz alınan ürün, fatura olarak oldukça zararlı sonuçlara neden olabilecektir. Bu yüzden enerji tasarrufu yüksek modelleri tercih etmek gerekir.

Klimalar enerji tasarrufuna göre A, A+, A++, A+++ şeklinde sınıflandırılırlar. En tasarruflu klimalar A+++ sınıfında yer alır. Özellikle son dönemde piyasada yer alan enerji tasarruflu inverter klimalar, en çok tercih edilmesi gerekenlerdir.

KLİMANIN KULLANIM ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALIDIR?

Klima alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerinden birisi de klimanın özellikleridir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte özellikle elektronik cihazlarda yüksek teknolojiler kullanılmaktadır. Bu teknolojiler klimalarda da yerini almıştır. Bu nedenle klima seçerken özelliklerine dikkat etmek akıllıca olacaktır.

Günümüz teknolojisi ile klimaların birçoğuna Wi fi özelliği eklenmiştir. Bu özellik sayesinde klima uzaktan bile kontrol edilebilmektedir. Cep telefonuna indirilecek bir uygulama sayesinde klima istenildiği gibi kontrol edilebilir. Bunun yanı sıra klimada yer alan özellik ne kadar fazla ise kullanım kolaylığının da o kadar iyi olacağı unutulmamalıdır.

KLİMANIN RENGİ VE BOYU NASIL OLMALIDIR?

Klima alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de klimanın rengi ve boyudur. Özellikle dekorasyon konusunda dikkatli olan kişilerin ev dekorasyonuna uygun, çok sırıtmayacak renk ve boyutlarda klimaları tercih etmesi doğru olacaktır.

Günümüzde hemen her renkte ve boyutta klima bulunmaktadır. Klima alırken önemli olan büyüklüğünden çok BTU değerinin yüksek olmasıdır. Piyasada yer alan küçük ancak BTU değeri yüksek olan modeller daha fazla tercih edilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir