Kısa Çalışma Ödeneğini Suistimal Edenlere Ağır Yaptırım Geliyor


87
854 Paylaşım, 87 points

Corona virüsle mücadele kapsamında işine ara vermek zorunda kalan çalışanlara yönelik sunulan kısa çalışma ödeneği, bazı kişilerin haksız yere ödeme almasına neden oldu. Bu durum karşısında açıklamada bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kısa çalışma ödeneğini suistimal ettiği belirlenen kişilere bazı yaptırımların uygulanacağını açıkladı. Bu yazımızda Kısa Çalışma Ödeneğini Suistimal Edenlere Ağır Yaptırım Geliyor başlığının detaylarını anlatacağız.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Corona virüs ile mücadele döneminde ücretsiz izne çıkmak zorunda kalan çalışanlar için oldukça önemli bir karar aldı. Virüs salgını sürecinde işe gidemeyecek durumda olan çalışanlar için belirlenene oranlarda kısa çalışma ödeneği verilmesine karar verildi.KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ SUİSTİMAL EDENLERE AĞIR YAPTIRIM GELİYOR

Kısa çalışma ödeneği alma hakkı kazanmış olan vatandaşlar bu ödeme için başvuruda bulunurken, dolandırıcılar için de yeni bir kapı açılmış oldu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dolandırıcıların sahte SMS, sosyal medya reklamı ve sahte e – posta göndererek kısa çalışma ödeneğini kullanarak vatandaşların kişisel bilgilerini ele geçirdiği açıklandı.

Bakanlıktan bu konuda ciddi uyarılar geldi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, vatandaşlara gelen kötü amaçlı reklam ve SMS’ lere güvenmemesi konusunda ciddi uyarılarda bulundu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ E DEVLET ÜZERİNDEN TAKİP EDİN

Dolandırıcıların kısa çalışma ödeneğine de el attığını belirten bakanlık, bu aşamada vatandaşların kişisel bilgilerini çaldırmamaları ve dolandırılmamaları adına sadece e – devlet üzerinden ya da İŞKUR üzerinden ödemeler ile ilgili gelişmeleri takip etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakanlığın açıklamalarına göre Corona virüs salgını sonrasında birçok şirket kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulundu. Açıklanan son rakamlara göre 291, 594 firma toplamda 3 milyon 194 bin 610 çalışanı için kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulundu.

Yaşanan dolandırıcılık ile ilgili açıklamada bulunan Bakan Selçuk, “Kısa çalışma başvuru ve ödeme sürecinde vatandaşlarımız kişisel güvenlikleri için kendilerine İŞKUR resmi hesapları dışında gelen hiçbir e-posta ve SMS’e itibar etmesinler. Kişisel bilgilerini resmi kaynaklar dışında 3. kişilerle paylaşmasınlar.” Şeklinde uyarılarda bulundu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE İŞKUR DIŞINDA BİLGİLERE KULAK VERMEYİN

Siber dolandırıcıların kısa çalışma ödeneği ile ilgili olarak harekete geçtiğini belirten Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşların İŞKUR’ un adını ya da logosunu taklit ederek, sahte SMS göndererek, sosyal medya üzerinden sahte reklam vererek ce sahte e – posta göndererek dolandırıcılık için çabaladığını ve bu çalışmalar içerisinde olan kişilerin belirlendiği takdirde ağır yaptırımların uygulanacağını ifade etti.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili bilgi almak, yeni gelişmeleri takip etmek ya da başvuruda bulunmak isteyen kişiler sadece e – devlet, İŞKUR ve çalışma bakanlığına ait siteler üzerinden işlem yapabilecek. Bunun dışında herhangi bir işlem yapmak mümkün olmayacak. Yapıldığını söyleyen kişilerin ise dolandırıcı olma ihtimali oldukça yüksek. Kısa çalışma ödeneğini suistimal ettiği belirlenen kişiler için ağır yaptırımların uygulanması mümkün olacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR VERİLİYOR?

Kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunan kişiler, aldıkları maaş göz önünde bulundurularak kısa çalışma ödeneği alma hakkına sahip olacak. Kısa çalışma ödeneği ne kadar veriliyor sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

 • Brüt ücreti 2622 TL olan kişilere: 1561 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 2943 TL olan kişilere: 1752 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 3000 TL olan kişilere: 1786 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 3250 TL olan kişilere: 1935 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 3500 TL olan kişilere: 2084 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 3750 TL olan kişilere: 2233 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 4000 TL olan kişilere: 2382 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 4250 TL olan kişilere: 2531 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 4500 TL olan kişilere: 2680 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 4750 TL olan kişilere: 2828 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 5000 TL olan kişilere: 2977 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 5250 TL olan kişilere: 3126 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 5500 TL olan kişilere: 3275 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 5750 TL olan kişilere: 3424 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 6000 TL olan kişilere: 3573 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 6250 TL olan kişilere: 3722 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 6500 TL olan kişilere: 3874 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 6750 TL olan kişilere: 4019 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 7000 TL olan kişilere: 4168 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 7250 TL olan kişilere: 4317 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 7375 TL olan kişilere: 4380 TL kısa çalışma ödeneği
 • Brüt ücreti 7500 TL olan kişilere: 4380 TL kısa çalışma ödeneği

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

87
854 Paylaşım, 87 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir