Kış Öncesi Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?


75
744 Paylaşım, 75 points

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak olan yardımlar da merak konusu olmaya başladı. Kışın zorlu şartlarında daha fazla desteğe ihtiyaç duyan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sunulan bu yardımlar sayesinde vatandaşların temel gereksinimleri daha kolay gerçekleştirilecek. Bu yazımızda Kış Öncesi Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet desteği ile ihtiyaç sahibi ailelere çok sayıda yardımda bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin özellikle kış aylarında ihtiyaç duyacakları alanlarda yardımlara ağırlık veren bakanlık, bu maçla yeni devlet yardımı paketlerini de devreye sokmaya başladı.KIŞ ÖNCESİ DEVLET TARAFINDAN YAPILAN YARDIMLAR NELERDİR?

Kış Öncesi Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar şu şekilde sıralanır;

  • Gıda yardımı
  • Barınma yardımı
  • Yakacak yardımı
  • Elektrik tüketim desteği
  • Aşevleri yardımı

KIŞ ÖNCESİ DEVLET TARAFINDAN VERİLEN GIDA YARDIMI NASIL ALINIR?

Kış öncesi devlet tarafından verilen gıda yardımı, en çok başvuruda bulunulan yardımlardan birisidir. Gıda yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında ihtiyaç duyacakları gıda ürünlerinin temini amacıyla sunulmaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan gıda yardımı, her yıl iki kere verilmektedir. Bir ailenin temel gıda ihtiyaçlarının tamamının sağlandığı bu gıda yardımına başvuruda bulunmak için 18 yaşından büyük olmak gerekir.

Gıda yardımı başvurusunda bulunacak olan ihtiyaç sahibi ailelerin öncelikle gerçekten ihtiyaç sahibi olması ve hane içi kişi başı düşen gelirim asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir. Şartlara uygun olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, T.C. kimlik kartları ile bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıklarında bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları üzerinden gerçekleştirebilirler.

KIŞ ÖNCESİ DEVLET TARAFINDAN VERİLEN BARINMA YARDIMI NASIL ALINIR?

Kış öncesi devlet tarafından verilen barınma yardımı, en çok başvuruda bulunulan yardımlardan birisidir. Barınma yardımı, oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik hazırlanmış bir devlet yardımıdır. Bu yardım kapsamında ailelerin evlerinin bakım ve onarımı, gerekli durumlarda yeni bir ev yapımı için maddi ve manevi destek sunulmaktadır.

Barınma yardımı başvurusunda bulunacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşların 18 yaşından büyük olması ve hane içinde kişi başı düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartları aranmaktadır.  Şartlara uygun olan vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapacakları başvuru kapsamında ev onarımları için 20 bin TL, prefabrik ev yapımı için 30 bin TL, betonarme ev yapımı için 40 bin TL devlet yardımı yapılacaktır.

KIŞ ÖNCESİ DEVLET TARAFINDAN VERİLEN YAKACAK YARDIMI NASIL ALINIR?

Kış öncesi devlet tarafından verilen yakacak yardımı, en çok başvuruda bulunulan yardımlardan birisidir. Yakacak yardımı, ihtiyaç sahibi olan ailelere bedelsiz olarak kömür verilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Kömür yardımı başvurusunda bulunacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşların 18 yaşından büyük olması ve hane içinde kişi başı düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartları aranmaktadır. Şartları uygun olan vatandaşların T.C. kimlik belgeleri ile başvuruları kapsamında en az 500 kg olmak üzere kömür yardımı yapılacaktır. Yapılacak kömür yardımı oranı, mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir.

KIŞ ÖNCESİ DEVLET TARAFINDAN VERİLEN ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Kış öncesi devlet tarafından verilen elektrik tüketim desteği, en çok başvuruda bulunulan yardımlardan birisidir. Elektrik tüketim desteği, düzenli olarak sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak sunulmaktadır.

Elektrik tüketim desteğinden faydalanmak için ihtiyaç sahibi ailelerin herhangi bir başvuruda bulunması gerekmemektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden diğer devlet yardımlarını alan vatandaşlar, elektrik tüketin desteğini de kolaylıkla alabilirler. Elektrik tüketim desteği alan vatandaşlar, T.C. kimlik kartı ve mesken tipi elektrik faturası ile birlikte PTT şubesine giderek indirimli ödeme fırsatından yararlanabilirler.

KIŞ ÖNCESİ DEVLET TARAFINDAN VERİLEN AŞEVLERİ DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Kış öncesi devlet tarafından verilen aşevleri desteği, en çok başvuruda bulunulan yardımlardan birisidir. Aşevleri desteği, genel olarak yaşlı, engelli, kimsesiz ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak günlük sıcak yemek şeklinde verilmektedir.

Aşevleri desteği başvurusunda bulunmak için ihtiyaç sahibi vatandaşların 18 yaşından büyük olması gerekir. Başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar günlük olarak belediyelerden sıcak yemek alma hakkına sahip olurlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
744 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir