Kış Desteği Başvurusu Yapanlara 7,500 TL Ödeme Yapılacak


79
749 Paylaşım, 79 points

Aile Bakanlığı maddi ihtiyacı olan vatandaşlara kış aylarında rahat edebilecekleri bir destek daha sunmaya başladı. Kış desteği adı altında sunulan destek kapsamında tüm ihtiyaç sahiplerine 7,500 TL yardım ödemesi yapılacak. Bu yazımızda Kış Desteği Başvurusu Yapanlara 7,500 TL Ödeme Yapılacak başlığının detaylarını anlatacağız.

Kış desteği, Aile Bakanlığı tarafından tüm ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sunulan yardım ödemelerinden birisidir. PTT üzerinden yapılan bu yardım ödemesi kapsamında tüm ihtiyaç sahibi ailelere 7,500 TL ödeme yapılmaktadır.



KIŞ DESTEĞİ ÖDEMESİ NEDİR?

Kış Desteği Ödemesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen bir sosyal yardım ödemesidir. Bu program kapsamında, düşük gelirli ailelere kış aylarında ekonomik destek sağlanması amaçlanmaktadır.

Kış desteği ödemesi kapsamında, belirli kriterleri sağlayan ailelere nakdi yardım yapılmaktadır. Yardım tutarı her yıl değişmekle birlikte bu yıl 7,500 TL tutarında ödeme yapılacaktır. Ödeme tutarı ailelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

KIŞ DESTEĞİ ÖDEME BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kış desteği ödemesinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin öncelikle bakanlık tarafından belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Kış desteği ödeme başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya Türkiye’de ikamet ediyor olmak.
 • Başvuru yapan kişi veya ailenin belirlenmiş gelir düzeyini aşmaması.
 • Başvuru yapan kişi veya ailenin sosyal güvenceye sahip olmaması veya sosyal güvencesinin yetersiz olması.
 • Başvuru yapan kişinin veya ailenin, 65 yaş üstü yaşlı veya engelli bireylerinin bulunması.
 • Başvuru yapan kişinin veya ailenin, afetler veya doğal afetler nedeniyle zarar görmüş olması.
 • Başvuru yapan kişinin veya ailenin, kira veya kredi ödemesi gibi belirli zorunlu harcamaları olması.

KIŞ DESTEĞİ ÖDEMESİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Kış desteği ödemesinden yararlanmak isteyenlerin başvuru sırasında sunmak istediği bazı belgeler bulunmaktadır. Kış desteği başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanıyor;

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı: Başvuru yapan kişinin veya ailenin kimlik belgesi.
 • Gelir belgesi: Başvuru yapan kişinin veya ailenin gelir durumunu gösteren belge. Bu belge, maaş bordrosu, vergi levhası, işsizlik ödeneği belgesi gibi belgeler olabilir.
 • Konut belgesi: Başvuru yapan kişinin veya ailenin konut durumunu gösteren belge. Bu belge, kira kontratı, tapu veya emlak vergisi belgesi gibi belgeler olabilir.
 • Sosyal güvence belgesi: Başvuru yapan kişinin veya ailenin sosyal güvence durumunu gösteren belge. Bu belge, sağlık sigortası veya emeklilik belgesi gibi belgeler olabilir.
 • Engelli belgesi: Başvuru yapan kişinin veya ailenin engelli bireyleri varsa, engelli bireye ait engelli belgesi.
 • Afet belgesi: Başvuru yapan kişinin veya ailenin afetler veya doğal afetler nedeniyle zarar görmüş olduğunu gösteren belge.

KIŞ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kış desteği başvurusunda bulunacak olan ihtiyaç sahibi ailelerin izlemesi gereken adımlar şu şekilde sıralanıyor;

 • İlgili belgeleri hazırlamak: Başvuru yapmak için gerekli belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi, gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı, gelir belgesi, konut belgesi, sosyal güvence belgesi, engelli belgesi, afet belgesi bulunabilir.
 • Başvuru yapılacak ilgili kurumun belirlenmesi: Başvuru yapılacak ilgili kurum, başvuru yapan kişinin veya ailenin ikamet ettiği il veya ilçedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il veya ilçe müdürlüğü olacaktır.
 • Başvuru yapmak için ilgili kuruma gitmek: Başvuru yapmak isteyen kişiler, belgeleri yanlarında bulundurarak başvuru yapacakları ilgili kuruma gitmelidirler.
 • Başvuru formunun doldurulması: Başvuru yapan kişiler, ilgili kurumda verilen başvuru formunu doldurmalıdırlar. Formda, kişisel bilgiler, gelir durumu, konut durumu, sosyal güvence durumu, engelli bireylerin varlığı gibi bilgiler yer alabilir.
 • Belgelerin teslim edilmesi: Başvuru yapan kişiler, başvuru formu ile birlikte gerekli belgeleri ilgili kuruma teslim etmelidirler.
 • Başvurunun değerlendirilmesi: Başvuru yapan kişilerin başvuruları ilgili kurum tarafından değerlendirilir. Başvuru sahiplerine gerekli yardım miktarı belirlenerek nakdi yardım yapılır.

İsteyen ihtiyaç sahibi aileler, kış desteği başvurularını internet üzerinden de kolay bir şekilde yapabileceklerdir. E devlet üzerinden kış desteği başvurusunda bulunmak için e devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Aile Bakanlığı üzerinden kış desteği başvuru formunu doldurmak ve göndermek gerekmektedir.

KIŞ DESTEĞİ ÖDEMESİ NASIL ALINIR?

Kış desteği başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi aileler, ödemelerini PTT şubeleri üzerinden alma hakkına sahiptir. Kış desteği ödemesi için en yakın PTT şubesine gitmek yeterli olacaktır.

Kış desteği ödemesi almak için ihtiyaç sahibi vatandaşların doğalgaz faturası ya da elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. 7,500 TL olarak açıklanan kış desteği ödemesi, ailelerin hane içinde yaşayan kişi sayısı göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
749 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
85
Şaşkın
Başarısız Başarısız
49
Başarısız
Komik Komik
37
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
121
lol
Aşk Aşk
109
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir