Kış Aylarında El Bakımı Nasıl Yapılır?


60
584 Paylaşım, 60 points

El bakımı her zaman önemli konulardan birisidir. Ancak özellikle kış aylarında el bakımına daha dikkat etmek gerekir. Kışın zorlu şartları, sert hava koşulları ve ayaz ellerin daha fazla yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kış aylarında el bakımına daha fazla özen göstermek gerekir. Bu yazımızda Kış Aylarında El Bakımı Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Kış aylarında en çok zarar gören yerlerden birisi ellerdir. Kışın kuru ve soğuk havadan etkilenen ve kolayca yıpranan ellerin çatlamaması için mutlaka bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. El çatlakları görüntü olarak hoş olmamasının yanında sağlık için de sıkıntı yaratır. Çatlamış ellere gerekli bakım yapılmazsa zamanla kanamalar ve yaraların açılması gözlenecektir.KIŞ AYLARINDA EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kış Aylarında El Bakımı Nasıl Yapılır sorusuna cevap olarak verilebilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Evde el bakımı yaparak kış aylarında daha sağlıklı ellere sahip olmak mümkündür. Soğuk havalarda el bakımı yaparak elleri korumaya almak gerekir. Kış Aylarında El Bakımı yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Gül suyu ile el bakımı
  • Limon suyu ile el bakımı
  • Nem ile el bakımı
  • Türk kahvesi ile el bakımı
  • Krem ile el bakımı
  • Soğuktan koruyarak el bakımı

GÜL SUYU İLE EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Gül suyu ile el bakımı, yapılabilecek en kolay ve etkili bakım yöntemlerinden birisidir. Gül suyu ile el bakımı yapmak isteyen kişiler, gül suyunda ellerini 1 saat süre ile bekletmelidir. Bu sürenin ardından eller ılık su ile durulanır. Böylece yumuşacık ellere kavuşmak mümkün olacaktır.

LİMON SUYU İLE EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Limon suyu ile el bakımı, soğuk nedeniyle moraran ve kararan eller için oldukça etkili bir yöntemdir. Eller soğuk hava ile temas ettiği zaman renginde bozukluk meydana gelir. Eller olması gerekenden daha koyu bir renk alırken morarmış gibi bir görüntü de oluşur. Bu durumda elleri eski haline döndürmek için limon suyu sürerek 10 dakika beklemek gereklidir. 10 dakikanın sonrasında ılık su ile yıkanan ellerin rengi eski haline gelecektir.

NEM İLE EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Nem ile el bakımı, ev ortamının nemlendirilmesi ile yapılır. Havada bulunan nem oranı kış aylarında daha da düşer. Kuru hava ellerin kolay ve çabuk çatlamasına neden olur. Böyle bir durumda evde yanan kaloriferin, doğal gaz peteğinin ya da sobanın üzerine bir kap içinde su koyarak odanın nemini artırmak doğru olacaktır. Nemli ortam, ellerin kurumasını engeller. Böylece kış aylarında da bakımlı ellere sahip olmak mümkün olur.

TÜRK KAHVESİ İLE EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Türk kahvesi ile el bakımı, yumuşacık ellere sahip olmak için kullanılabilir. Haftada bir kere içilen Türk kahvesinin telvesi ellere sürülerek yavaş hareketlerle masaj yapılmalıdır. 15 dakika elde kalan kahve telvesi ardından yıkanır. İşlem sonrası yumuşacık ellere sahip olunacaktır. Yumuşaklığını muhafaza etmek için ellere krem sürülebilir.

KREM İLE EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Krem ile el bakımı, ellerin nemlendirilmesi için oldukça önemlidir. Kış aylarında ellerde çatlama olmaması için nemlendirici krem sürerek yumuşak tutmak gerekir. Özellikle duş sonrasında nemlendirici sürmek, ellerin daha yumuşak olmasına fayda sağlayacaktır.

SOĞUKTAN KORUYARAK EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Soğuktan koruyarak el bakımı, soğuk kış günlerinde alınabilecek en doğru tedbirlerin başında gelir. Kışın ellerin kuruyarak çatlamasının nedeni soğuk havadır. Eller çok hassas olduğu için hemen çatlayacak ve zarar görecektir. Soğuk havalarda eldiven kullanarak eller korumaya alınabilir. Böylece kış aylarında yaşanacak el çatlamalarının önüne geçilmiş olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir