Kırtasiye Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Nerelere Yapılır?


87
856 Paylaşım, 87 points

Kırtasiye malzemeleri, eğitim hayatında öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu malzemelerin başında gelmektedir. Hemen her öğrencinin kırtasiye malzemelerine ihtiyacı vardır. Ancak yardıma muhtaç ailelerin kırtasiye malzemeleri almaya zorlanması, belediyelerin kırtasiye yardımı yapmasını sağlamaktadır. Bu yazımızda Kırtasiye Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Nerelere Yapılır sorularına cevap vereceğiz.

KIRTASİYE YARDIMI NEDİR?

Kırtasiye yardımı, yardıma muhtaç olan ailelerinin okula giden çocuklarına yönelik yapılan bir yardımdır. Bu yardım paketi kapsamında öğrencilerin okul hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları tüm kırtasiye malzemelerinin temini sağlanır. Kırtasiye yardımı maddi olarak yapılmasının yanı sıra belediyeler tarafından malzeme olarak da gerçekleştirilmektedir.Kırtasiye yardımı belediyelerce kendilerine bağlı olan bölgede oturan ve yardıma muhtaç olan ailelere yönelik yapılmaktadır. Belediyeler, mahalle muhtarlarının aracılığı ile mahallelerde bulunan ve muhtaç aileleri tespit ettikten sonra okula giden çocuğu bulunan ailelere karşı kırtasiye yardımında bulunur.

KIRTASİYE YARDIMI NASIL ALINIR?

Eğitim – öğretim dönemi boyunca öğrencilerin birçok kırtasiye malzemesine ihtiyacı vardır. Kırtasiye malzemeleri ortalama 650 TL civarında tutarlar. Bu rakam birçok aile için zorlayıcı hatta karşılanması imkansız olabilir. Böyle durumdaki aileler için belediyelerden kırtasiye yardımı hizmeti verilmektedir.

Kırtasiye yardımı nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; yardıma muhtaç olan aileler, mahalle muhtarlıkları üzerinden ya da direkt belediyelerin sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunarak kırtasiye yardımı alma hakkı kazanacaktır.

KIRTASİYE YARDIMI AŞLA ŞARTLARI NELERDİR?

Kırtasiye yardımı almak için belirlenmiş olan bazı şartlara uygun olmak gerekir. Kırtasiye yardımı şartları şu şekilde sıralanır;

  • Öğrencinin ve velisinin kimlik belgesi
  • Çocuğun okuduğu kurumdan alınacak öğrenci belgesi
  • Gelir belgesi ya da gelirinin olmadığına dair belge
  • İkametgah ve aile fertlerine ait nüfus kayıt örneği
  • Ev kira ise kira sözleşmesi ya da ev kendilerine ait ise tapu fotokopisi
  • Öğrenci velisinin iş aramak üzere başvuru yapması; İş-kur kayıt belgesi

KIRTASİYE YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kırtasiye yardımı almak isteyen kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne yapılır. Bu yardımın temel amacı çocukların eğitimleri için gerekli tüm kırtasiye malzemelerini temin etmelerini sağlamaktır.

Öğrenci kırtasiye yardımı alabilmek için velilerin dilekçe ile başvuruda bulunması gerekir. Başvurunun ardından kurum yetkililerince yapılan inceleme kapsamında şartlara uygun olan ailelere kırtasiye malzemesi yardımında bulunulur. Kırtasiye malzemesi yardımı olarak öğrencilere birçok farklı malzeme sunulmaktadır. Öğrencilerin eğitim hayatlarında gerekli olan kalemden deftere, çantadan silgiye kadar birçok malzeme ücretsiz olarak verilecektir.

Kırtasiye malzemesi yardımı ile birlikte öğrenci ailelerine maddi yardımda da bulunulur. Maddi olarak da destek alan aileler, öğrencilerin okul için gerekti tüm masraflarını karşılama şansına sahip olacaktır. Böylece muhtaç ailelerin çocuklarının da diğer çocuklardan geri ve eksik kalmaması sağlanmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

87
856 Paylaşım, 87 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
29
Şaşkın
Başarısız Başarısız
110
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
32
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
26
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
111
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir