Kırgızistan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?


62
604 Paylaşım, 62 points

Kırgızistan, ülkemiz vatandaşları tarafından gerek seyahat gerek iş alanlarında en fazla ziyaret edilen ülkeler arasındadır. Ülkemiz ve Kırgızistan arasında 1992 yılında yapılmış olan anlaşma kapsamında Türk vatandaşları vizesiz bu ülkeye giriş yapabilmektedir. Kırgızistan’da çalışmak için ise vize almak şarttır. Bu yazımızda Kırgızistan’da çalışmak için nasıl vize alınacağını ayrıntılı şekilde anlatacağız.

Kırgızistan, Türk vatandaşlarını vizesiz olarak ağırlayan ülkeler arasındadır. Bu ülkeye seyahat amaçlı giden Türk vatandaşları, 1 ay süre ile ülkede kalma hakkına sahiptir. Ancak vizesi olmayan Türk vatandaşlara ülkede çalışma hakkı verilmemektedir. Kırgızistan’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının çalışma vizesi alması gereklidir.

Kırgızistan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?Kırgızistan’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarına vize şartı uygulanmaktadır. Çalışmak için verilen vizeyi Dışişleri Bakanlığı’ndan almak mümkündür. Çalışma vizesi alınmasının ardından ülkede çalışmak isteyen Türk vatandaşları farklı pozisyonlarda değerlendirilecektir.

Kırgızistan’da Çalışılacak Önemli Sektörler Hangileridir?

Çalışma vizesi alınmasının ardından Kırgızistan’da çalışılabilecek olan önemli sektörler şu şekilde sıralanabilir;

  • İNŞAAT SEKTÖRÜ: Ülkede çalışılabilecek en önemli sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Konut inşaatı ve madeni sektörde çalışmak amacıyla ülkeye personel olarak alınacak olan Türk personeli kolaylıkla iş sahibi olabilecektir. Uluslararası projelere imza atan Kırgızistan’da en bilinen inşaat projeleri Kuzey – Güney Karayolu, OŞ – Kaşlar Karayolu, Jerul Altın madeni olarak bilinmektedir.
  • MADENCİLİK SEKTÖRÜ: Kırgızistan’da bulunan Tien Şan dağlarında altın madenleri bulunmaktadır. Ülkenin sanayi üretiminin %40’lık bölümü buradan karşılanmaktadır. Altın madenlerinin çok fazla olması nedeniyle iş alımları da çok fazla olmaktadır.
  • SANAYİ SEKTÖRÜ: Kırgızistan’ın sanayi alanında sorunlar yaşaması, en fazla bu alanda personel alımı yapılmasına neden olmaktadır. Üretim ve işletme alanlarında personel alımı çok fazladır.
  • TARIM ve HAYVANCILIK SEKTÖRÜ: Tarım sektörü ülkenin %18’lik kısmını karşılamaktadır. Yüzölçümü olarak ülkenin %7’lik kısmı uygundur. Bu alanlarda da işe alımlar fazlasıyla gerçekleştirilmektedir.

İşveren Olarak Kırgızistan Çalışma Vizesi Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Türk vatandaşları personel olarak çalışabilecekleri Kırgızistan’da işveren olarak da çalışabilecektir. Kırgızistan’da işveren olarak çalışma vizesi alabilmek için gerekli şartlar şunlardır;

  • Kırgızistan Konsolosluğu’na hitaben yazılacak vize ve seyahat detayları
  • Ticari seyahatler için Kırgızistan’da bulunan şirketlere gönderilecek davetiye
  • Pasaportun vize tarihinden en az 6 ay uzun olması gerekmektedir.
  • Otel ve uçak rezervasyonlarının yapılması gerekmektedir.

İşveren olarak çalışma vizesi almak isteyen kişilerin gerekli ticari şartları sağlamasının ardından kendisinden istenilen evrakları hazırlaması ve ilgili kurum – kuruluşa ya da bakanlığa teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurunun ardından resmi olarak hazırlıklar başlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir