Kiracılar Kira Ödemeyebilir, Kira Borçları Ertelenecek Mi?


76
744 Paylaşım, 76 points

Corona virüs nedeniyle milyonlarca kişi maddi sıkıntı ile karşı karşıya kaldı. Özellikle işi durdurulan ve maaş alma konusunda sıkıntı yaşayan kişilere devletten müjdeli haber geldi. Devlet, kiracıların yüzünü güldürecek bir karar aldı. Kiracılar istedikleri zaman kira ödemeyebilir. Bu yazımızda Kiracılar Kira Ödemeyebilir, Kira Borçları Ertelenecek Mi sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs nedeniyle maddi sıkıntı yaşayan kiracılara azıcık nefes aldıracak bir karar alındı. Devlet tarafından alınan karar sayesinde kiracıların ödeyemediği kiralar ertelenebilecek. Corona virüsün ekonomiye olan etkisini azaltmak amacıyla alınan karar kapsamında ev sahipleri, Haziran sonuna kadar ödenemeyen kiralar için kira sözleşmesini feshedemeyecek.KİRACILAR KİRA ÖDEMEYEBİLİR, KİRA BORÇLARI ERTELENECEK Mİ?

Normal şartlarda kiracılar ister meskeni kullansın ister kullanmasın kira ödemek zorundalar. Kira ödemeyen kişilerin ev sahiplerinin kira sözleşmesini feshetme hakkı bulunuyor. Ancak bu durum Corona virüs sürecinde geçerli olmayacak.

Devletin Corona virüs destekleri arasında kiracıları da ilgilendiren bir karar yer aldı. Alınan karar kapsamında kiracılar, Corona virüs nedeniyle yaşadıkları maddi sıkıntıdan dolayı kiralarını ödemek zorunda olmayacak. Mart – Haziran ayı arasında geçerli olan bu karar kapsamında ev ya da iş yeri mesken sahipleri, kiracılarını ödeme yapmamalarını gerekçe göstererek çıkartamayacak, kirayı feshedemeyecek.

KİRA ÖDEMEYENLER CORONA VİRÜS SALGININDAN ETKİLENMİŞ OLMALI

Kira ödemeyen kişilerin, bu hakka sahip olmaları için Corona virüs sürecinden etkilenmiş olması gerekmektedir.  Corona virüs salgını döneminde maaş alamayan, işinden ayrılmak zorunda kalan, maddi sıkıntı yaşadığı için kira ödeyemeyen kişilere yönelik olarak hazırlanan bu devlet desteği sayesinde belirlenen süre içerisinde kira ödenmek zorunda olunmayacak.

Kiracılar, Corona virüsten etkilendiğini kanıtlaması sonucunda Haziran ayı sonuna kadar kira ödemesi yapmama hakkına sahip olacak. Bu aşamada ev sahipleri, kiracılarını çıkarma ya da kira sözleşmesini feshetme gibi bir karar vermeyecek. Kiracılar, maddi durumlarını düzelttikleri anda kira borçlarını ödeme hakkına sahip olacak.

İŞ YERİ KİRALARI İÇİN DE KİRA ÖDEMEME GEÇERLİ OLACAK MI?

Konut kiracıları için virüs salgını nedeniyle alınan bu kararın ardından iş yeri kiracıları da kendilerine böyle bir hak tanınıp tanınmayacağını merak etmeye başladı. Alınan karar kapsamında kira ödememe hakkı iş yeri kiracılarını da kapsayacak.

Kiracısı olduğu iş yerini Corona virüs nedeniyle kullanamayan, bu süreçte gelir elde edemeyen ve bu nedenle kirasını ödeyemeyen çalışanlar, Corona virüsten kaynaklanarak kira ödeyemediklerini belgeledikleri takdirde kirayı Haziran sonuna kadar erteleme hakkına sahip olacaklar.

İşyeri sahipleri, kiracılarının belgelemesi karşısında kira talep edemeyecek ve kira sözleşmesini feshedemeyecekler. Bu aşamada kiracının durumunu gösteren bir belgelendirme yapması oldukça önemli. Corona virüsten etkilendiği için kira ödemesini yapamadığını söyleyen kiracı, ileride oluşabilecek sıkıntılı bir durumda bu belge sayesinde herhangi bir sorun yaşamayacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir