Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmeli!


72
704 Paylaşım, 72 points

Ülkemizde milyonlarca aile kirada yaşıyor. Kira sözleşmesi sadece ev için değil iş yerleri için de geçerli bir durumdur. Bu yazımızda Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmeli sorusuna detaylı bilgi vereceğiz.

Kiracı ve mal sahibi, mülk üzerinde verdikleri ortak kararların yazılı hale dökülmesi için bir sözleşme hazırlarlar. Bu sözleşme kira sözleşmesi için isimlendirilir. Kira sözleşmesi, her iki tarafında mağduriyet yaşamaması adına hazırlanmaktadır. 

KİRA SÖZLEŞMESİ NASIL YAPILIR NELERE DİKKAT EDİLMELİ!

Kira sözleşmesi yapılırken belirlenmiş şekil ve içeriğe uygun hazırlamak gerekir. Sözleşmede kiracı ve mal sahibinin karşılıklı olarak belirleyeceği şartlar yer almalıdır. Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmeli sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Kira sözleşmesi yapan kişinin belirlenmesi
  • Kira dönemi öncesi borçların belirlenmesi
  • Kirana hangi oranda artacağının belirlenmesi
  • Kiralanan yerin sözleşmede geçen yerle aynı olmasının belirlenmesi
  • Kiranın ne şekilde ödeneceğinin belirlenmesi
  • Depozitonun hangi şartlarda geri alınacağının belirlenmesi
  • Apartman giderlerini kimin karşılayacağının belirlenmesi

KİRA SÖZLEŞMESİNDE SÖZLEŞMEYİ YAPAN KİŞİNİN BELİRLENMESİ

Kira sözleşmesi yaparken sözleşmeyi yapan kişinin belirlenmesi, dikkat edilmesi gereken ilk detaydır. Kira sözleşmesi mutlaka mal sahibi ile hazırlanmalıdır. Mal sahibi tarafından hazırlanmamış olan kira sözleşmesi yasal olarak geçerli olmayacaktır. Eğer mal sahibi kira sözleşmesi yapamayacak durumda ise vekaletname ile yerine vekalet edecek kişi ile sözleşme yapılmalıdır.

KİRA SÖZLEŞMESİNDE KİRA DÖNEMİ ÖNCESİ BORÇLARIN BELİRLENMESİ

Kira sözleşmesinde kira dönemi öncesi borçların belirlenmesi, dikkat edilmesi gereken detaylardan birisidir. Kiralanacak olan yerin daha önceden kalma borcu bulunup bulunmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Geçmişe dayalı borçların çıkması durumunda mal sahibinden ödemesi talep edilmeli ve bu borç ile ilgili kira sözleşmesinde bilgi verilmelidir.

KİRA SÖZLEŞMESİNDE KİRANIN HANGİ ORANDA ARTACAĞININ BELİRLENMESİ

Kira sözleşmesinde kiranın hangi oranda artacağının belirlenmesi, dikkat edilmesi gereken detaylardan birisidir. Kira sözleşmesinde yapılacak olan kira artırımının hangi oranda ve ne zaman yapılacağının belirlenmesi gerekir. Kira artışının ÜFE ya da enflasyon gibi oranlara göre artırılmasına dikkat etmek gerekir.

KİRA SÖZLEŞMESİNDE KİRALANAN YERİN SÖZLEŞMEDE GEÇEN YERLE AYNI OLMASININ BELİRLENMESİ

Kira sözleşmesinde kiralanan yerin sözleşmede geçen yerle aynı olmasının belirlenmesi, dikkat edilmesi gereken detaylardan birisidir. Kiralanacak olan malın adresi ile kira sözleşmesinde yer alan adresin aynı olması gerekir. Sözleşmede yer alan adresin farklı olması, resmi başvuruların sonuçsuz kalmasına neden olacaktır.

KİRA SÖZLEŞMESİNDE KİRANIN NE ŞEKİLDE ÖDENECEĞİNİN BELİRLENMESİ

Kira sözleşmesinde kiranın ne şekilde ödeneceğinin belirlenmesi, dikkat edilmesi gereken detaylardan birisidir. Kira sözleşmesinde kiracının kirayı ne şekilde ve hangi tarihler arasında ödeyeceğinin mutlaka belirtilmesi gerekir. Kiranın banka yolu ile ödenmesi durumunda, kiranın yatırıldığı banka hesabına ait bilgilerin de kira sözleşmesinde yer alamsı doğru olacaktır. Kira yatırırken çıkan havale ve EFT ücreti kiracıya ait ödemelerdir.

KİRA SÖZLEŞMESİNDE DEPOZİTONUN HANGİ ŞARTLARDA GERİ ALINACAĞININ BELİRLENMESİ

Kira sözleşmesinde depozitonun hangi şartlarda geri alınacağının belirlenmesi, dikkat edilmesi gereken detaylardan birisidir. Depozito, bazı mal sahipleri tarafından talep edilir. Depozito belirlenmiş sözleşmelerde kiralanan mülkün tahliyesi durumunda borç kalması ya da taşınmazların zarar görmesi gibi durumlara karşılık depozitodan zarar karşılanmaktadır. Kiralanan mülk için depozito belirlenmişse, bu depozitonun mutlaka sözleşmede belirtilmesi gerekir.

KİRA SÖZLEŞMESİNDE APARTMAN GİDERLERİNİ KİMİN KARŞILAYACAĞININ BELİRLENMESİ

Kira sözleşmesinde apartman giderlerinin kimin karşılayacağının belirlenmesi, dikkat edilmesi gereken detaylardan birisidir. Kiracılar genel olarak kiraladıkları mülkün bulunduğu apartmanın giderlerini ve aidatını ödemek zorundadır. Bununla birlikte apartmana genel olarak yapılacak olan işlemlerin ücretini ev sahibi karşılayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir