Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur? İşte Detaylar!


63
706 Paylaşım, 63 points

Kiradan kurtulmak ve kendi evlerinde oturmak isteyen insanların sormuş olduğu sorular arasında yer alan kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, aynı zamanda ilgili soru ile alakalı farklı konulara da bilgiler sunduk. Aşağıda kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur? Sorusunun cevapları yer almaktadır.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Günümüzde konut kredisi aylık taksitleri ile ev kiraları kıyaslandığında, ne kadar zorlayıcı bir durum olsa da konut kredisi çekmenin çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. En azından mevcut kira ödemelerine göre biraz daha fazla ödeyerek, kendi evinizin sahibi olmanız mümkündür.Kira fiyatlarına baktığımızda ise, kira öder gibi ev sahibi olmanın mümkün olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, konut kredisi çekerek kira öder gibi ev sahibi olmak için öncelikle almak istediğiniz evin bankanın belirleyeceği toplam tutarın yüzde 20’sini karşılayabilecek kadar peşin para verebilecek durumda olmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse 200 bin liralık bir ev alacaksanız, bu tutarın 40 bin lirasını nakit olarak karşılayabilme imkânına sahip olunması gerekmektedir.

Elbette ki peşinat durumu, bankaların konut kredisi vermek için sunduğu şartlardan sadece bir tanesidir. Bu şartın yanı sıra kredi notunuzun düşük olmaması ve alacağınız evin kredi şartlarına uygun bir ev olması gerekmektedir. Örneğin bankalar arsa tapulu evlere ve inşaat halindeki evlere kredi vermemektedir. Bu nedenle daire tapusunun olması ve inşaatın en azından yüzde 80 ve üzerinin tamamlanması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ve ortalama bir gelirin üzerinde gelire sahip olan insanlar, bankanın da uygun görmesi ile birlikte bir ya da birkaç kefil ile konut kredisi imkanından yararlanmanızı sağlamaktadırlar.

Kira öder gibi ev sahibi olmak için bankanın diğer bir şartı da, kredi ile alacağınız evi ipotek etmesidir. Yani aslında aldığınız ev borcunuz bitene kadar sizin değil, bir nevi bankanın malı haline gelmektedir. Konut kredisi borcunun ödenmemesi durumunda, banka kredi ile almış olduğunuz eve el koyabilir.

Konut Kredisi Vade Seçenekleri

Bankaların sunmuş olduğu konut kredisi vade seçeneklerine baktığımızda, bankaların belirlemiş olduğu vade seçeneklerinin her bankaya göre farklılık göstermekte olduğunu görebiliriz. 10 ile 30 yıl arasında vade yapabilen bankalar aynı zamanda, çok yüksek gelire sahip olan kişilere 10 yılın altında da vade imkanı sunmaktadır. Bankaların belirlediği vade oranları, müşterinin gelir durumuna ve talep ettiği vade seçeneğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira öder gibi ev sahibi olmak için almak istediğiniz evin öncelikle kredi şartlarına uygun olup olmadığını önceden araştırmak, oldukça faydalı olacaktır. Zira sıklıkla yapılan ve olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları da, kredi notunun düşmesi için bir etken olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle öncelikli almak istediğiniz eve kredi çıkıp çıkmayacağı konusunda, detaylı araştırma yapınız gereklidir. Ayrıca kredi başvurusunda fazla faiz ödememek için oldukça dar bir vade belirlemeniz, kredinin geri ödemesini yaparken zorlanmanıza ve daha fazla faiz ödemenize neden olabilir. Bu yüzden sizin için en ideal koşulları detaylıca belirlemeli ve doğabilecek riskleri göz önünde bulundurmalısınız.

Sizde kira öder gibi ev sahibi olma hakkında aklınıza takılan farklı soruları, yorum bölümünden bizlere sorarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
706 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
98
Şaşkın
Başarısız Başarısız
63
Başarısız
Komik Komik
51
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
99
Helal Olsun!
lol lol
14
lol
Aşk Aşk
132
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
99
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
62
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yurt dışından kazanç belgesi kabul ediliyormu? Hangi bankalarla çalışıyorsunuz? Kredide azemi faiz oranı nedir? Son olarak kaç yıl kredi sözleşmesi yapılabiliyor.