Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemleri


61
594 Paylaşım, 61 points

Temizlik yapmak sağlık açısından oldukça önemli bir işlemdir. Temizlik yaparken birçok kimyasaldan destek alınmasına karşılık birçok insan çevreye zarar vermemek adına kimyasal kullanmadan temizlik yapmanın yollarını aramaktadır. Bu yazımızda Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Ev temizliği sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Temizlik yaparken kullanılan deterjanların çoğunda kimyasal içerik bulunmaktadır. Bu içerikler temizlik için kullanışlı olsa da çevreye verdiği zararlar nedeni ile tercih edilmemektedir.DOĞAL TEMİZLİK NEDİR?

Doğal temizlik, kimyasal içerikli temizlik malzemeleri yerine, ev temizliği için doğal ve organik malzemeler kullanarak yapılan temizlik yöntemidir. Doğal temizlik malzemeleri, kimyasal içerikli malzemelere göre daha az çevre kirliliği yaratır ve evinizi temizlerken daha sağlıklı bir ortam sağlayabilir. Doğal temizlik malzemeleri arasında sirke, limon, kabartma tozu, tuz, soda, zeytinyağı, lavanta yağı ve doğal sabunlar gibi malzemeler yer alır. Bu malzemeler, evinizi temizlemek için kullanabileceğiniz etkili doğal temizlik malzemeleridir.

Doğal temizlik yapmak, evinizdeki havayı temiz ve sağlıklı tutmak için de faydalıdır. Kimyasal temizlik malzemeleri, havada uçucu organik bileşikler gibi zararlı maddeler bırakabilirken, doğal temizlik malzemeleri bu riski azaltır. Doğal temizlik, sürdürülebilir bir yaşam tarzının bir parçası olarak da kabul edilebilir. Doğal temizlik malzemeleri, sadece daha sağlıklı bir ev ortamı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda doğal kaynakları korumak için de önemli bir adımdır.

TEMİZLİK YAPARKEN NEDEN KİMYASAL KULLANMAMAK GEREKİR?

Temizlik yaparken neden kimyasal kullanmamak gerekir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Kimyasal temizlik ürünleri, evinizi temizlemede etkili olabilir, ancak aynı zamanda sağlık sorunlarına da neden olabilir. Kimyasal temizlik ürünleri, alerjik reaksiyonlara, cilt tahrişine, solunum problemlerine ve hatta kansere yol açabilir.
  • Kimyasal temizlik ürünleri, atık sulara karışarak çevre kirliliğine neden olabilir. Kimyasal temizlik ürünleri, doğaya atıldığında, toprakta, havada ve suda kirliliğe yol açabilir.
  • Kimyasal temizlik ürünleri, evcil hayvanlarınız için de zararlı olabilir. Köpekler, kediler ve diğer evcil hayvanlar, yüzeylerdeki kimyasal kalıntıları yalayarak zehirlenme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.
  • Doğal temizlik malzemeleri, kimyasal temizlik ürünleri kadar etkili olabilir ve aynı zamanda sürdürülebilir bir seçenektir. Kimyasal temizlik ürünlerinin üretimi, ambalajlanması ve nakliyesi, doğal kaynakları tüketerek çevre kirliliğine yol açabilir. Doğal temizlik malzemeleri ise, yenilenebilir kaynaklardan elde edilir ve geri dönüşüme uygun ambalajlar kullanarak çevre kirliliğini en aza indirir.

KİMYASAL KULLANMADAN TEMİZLİK YAPMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemleri şu şekilde sıralanıyor;

  • Sirke ile kimyasal kullanmadan temizlik yapma
  • Limon ile kimyasal kullanmadan temizlik yapma
  • Karbonat ile kimyasal kullanmadan temizlik yapma
  • Deniz tuzu ile kimyasal kullanmadan temizlik yapma
  • Boraks ile kimyasal kullanmadan temizlik yapma

SİRKE İLE KİMYASAL KULLANMADAN NASIL TEMİZLİK YAPILIR?

Sirke ile temizlik yapmak, Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemlerinden birisidir. Sirke antibakteriyel özelliği sayesinde mikropları öldürme konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle sirke ile silinen yüzeylerde mikrop kalmayacaktır. Sirkeyi su ile karıştırarak toz almak ya da ev silmek için kullanarak temizlik yapmak mümkündür. Sirkeyi bir sprey şişesine koyabilir ve kirli yüzeyleri bu karışım ile temizleyebilirsiniz.

LİMON İLE KİMYASAL KULLANMADAN NASIL TEMİZLİK YAPILIR?

Limon ile temizlik yapmak, Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemlerinden birisidir. Limon doğal bir dezenfektan olma özelliği sayesinde hem kullanıldığı yüzeylerdeki mikropları yok etme hem de parlatma için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Limon suyu kullanılarak yapılan temizliklerde evin dezenfekte olduğundan emin olmak mümkündür.

KARBONAT İLE KİMYASAL KULLANMADAN NASIL TEMİZLİK YAPILIR?

Karbonat ile temizlik yapmak, Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemlerinden birisidir. Karbonat evdeki tüm yüzeylerde, mobilya temizliğinde, banyo ve mutfaklarda kolay ve güvenle kullanılabilmektedir. Temizliğe çok fazla katkısı olan karbonat aynı zamanda tıkanmış olan lavaboların açılması açısından da kullanılabilmektedir.

DENİZ TUZU İLE KİMYASAL KULLANMADAN NASIL TEMİZLİK YAPILIR?

Deniz Tuzu ile temizlik yapmak, Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemlerinden birisidir. Deniz tuzu özellikle banyo ve mutfaklardaki yüzeylerin temizlenmesi konusunda oldukça etkilidir. Deniz tuzunu su ile karıştırarak ev temizliğinde kullanmak mümkündür.

BORAKS İLE KİMYASAL KULLANMADAN NASIL TEMİZLİK YAPILIR?

Boraks ile temizlik yapmak, Kimyasal Kullanmadan Temizlik Yapma Yöntemlerinden birisidir. Boraksın bakteri, küf ve mantarları öldürmede etkili olduğu bilinmektedir. Leke çıkarıcı özelliği ile de dikkat çeken boraks, kötü kokuları yok etmesi nedeniyle de ev temizliğinde en çok tercih edilen doğal temizlik malzemelerinin başında gelmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir