Kimler Oruç Tutamaz, Kimler Oruç Tutmakla Yükümlü Kılınmaz?


80
784 Paylaşım, 80 points

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yine en bilindik sorular sorulmaya başladı. Bu sorunların başında Ramazan ayında kimlerin oruç tutabileceği geliyor. Bu yazımızda Kimler Oruç Tutamaz, Kimler Oruç Tutmakla Yükümlü Değildir? Sorularına cevap vereceğiz.

Oruç, her yıl Ramazan ayında bir ay boyunca gerçekleştirilen bir ibadettir. Oruç tutan kişiler, sabah ezanından başlayarak akşam ezanına kadar yemek yemeden ve su içmeden Allah rızası için aç durur ve bu süreyi ibadetle geçirirler.KİMLER ORUÇ TUTAMAZ, KİMLER ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ DEĞİLDİR?

Oruç tutmak, Müslümanlar için oldukça önemli olmasının yanı sıra oruç tutmak için de uygun durumda olmak gerekir. Oruç tutmak, dinen herkese farz değildir. Özellikle hastaların oruç tutmaması gerekir.

Kimler Oruç Tutamaz, Kimler Oruç Tutmakla Yükümlü Değildir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Hasta olan kişiler
  • Uzun yolculuğa çıkacak kişiler
  • Tehdit ve zorlama ile oruç tutanlar
  • Gebelik ve emzirme döneminde olanlar
  • Aşırı derecede açlık ve susuzluk yaşayanlar
  • Yaşlılar
  • Kronik hastalığı olanlar

HASTA OLAN KİŞİLER NEDEN ORUÇ TUTAMAZ?

Hasta olan kişiler neden oruç tutamaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; hasta olan kişiler, sağlıklarına tekrar kavuşmak için tedavi görmek zorundadır. Bu süreçte ilaç kullanmak, bolca vitamin almak gerekir. Oruç tutarken bir şey yiyip içmek yasak olduğu için hasta olan kişilerin iyileşene kadar oruç tutmaması doğru olacaktır. Hasta olan kişi iyileştikten sonra tutmadığı oruçların yerine kaza orucu tutabilir.

UZUN YOLCULUĞA ÇIKACAK KİŞİLER NEDEN ORUÇ TUTAMAZ?

Uzun yolculuğa çıkacak kişiler neden oruç tutamaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; oruç tutulduğu Ramazan ayı içerisinde uzun yolculuğa çıkmak zorunda olan kişiler, bu yolda oruç nedeniyle sıkıntı yaşama, yolculuğun yorucu geçmesi durumlarında oruç tutmama hakları bulunmaktadır. Ancak yolculuk yorucu değilse ve kişiyi rahatsız edecek bir durum yok ise uzun yolculuklarda da oruç tutulabilir.

TEHDİT VE ZORLAMA İLE NEDEN ORUÇ TUTULMAZ?

Tehdit ve zorlama ile neden oruç tutulmaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; oruç tutmak istemeyen ancak oruç tutmadığı takdirde dövülmek, yaralanmak ve hatta öldürülmek ile tehdit edilerek zorla oruç tutturulan kişilerin oruç tutması dinen caiz değildir.

GEBELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE NEDEN ORUÇ TUTULMAZ?

Gebelik ve emzirme döneminde neden oruç tutulmaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; gebelik ve emzirme döneminde annenin beslemesi gereken bir bebeği bulunmaktadır. Bebeğin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için annenin gün içerisinde sıklıkla beslenmesi gerekmektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme dönemlerinde oruç tutmak dinen caiz değildir.

AŞIRI DERECEDE AÇLIK VE SUSUZLUK YAŞAYANLAR NEDEN ORUÇ TUTAMAZ?

Aşırı derecede açlık ve susuzluk yaşayanlar neden oruç tutamaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kişi oruç tuttuğu için açlık ve susuzluk nedeniyle bitap düşüyorsa ve bu nedenle sağlığı bozulmaya başlıyorsa oruç tutmaması gerekir. Oruç tutmak için sağlıklı olmak gerekmektedir.

YAŞLILAR NEDEN ORUÇ TUTAMAZ?

Yaşlılar neden oruç tutamaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; belli bir aşın üzerinde olan vatandaşlar sağlık sorunu yaşamamak için oruç tutmamalıdır. Yaşlılar oruç tutmak yerine tutamadıkları oruç için fidye verme hakkına sahiptir. Tutulamayan oruç yerine fidye vermek ile ilgili bilgi Kur’ an – ı Kerim’ de Bakara Suresi 184. Ayette belirtilmiştir.

KRONİK HASTALIĞI BULUNAN KİŞİLER NEDEN ORUÇ TUTAMAZ?

Kronik hastalığı bulunan kişiler neden oruç tutamaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kalp, hipertansiyon, şeker hastalığı ve ülser gibi kronik hastalığı bulunan kişilerin oruç tutmaması gerekir. Bu tür kronik hastalıklarda gün içerisinde ilaç kullanmak gerekmektedir. Oruç tutulduğu takdirde alınması gereken ilaçlar alınamaz ve bu da sağlık sorunlarına neden olacaktır. Bu nedenle kronik hastaların oruç tutmaması gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir