Kesilen Elektrik Nasıl Tekrar Açılır, Açtırma Ücreti Ne Kadar?


83
820 Paylaşım, 83 points

Bir evde olmazsa olmazlardan birisi de elektriktir. Elektriksiz yaşaman neredeyse imkansızdır. Evde birçok eşyanın elektrikle çalışıyor olması, insanların elektrik olmadan zorlanmasına neden olacaktır. Kesilen elektriğin açtırılması için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu yazımızda Kesilen Elektrik Nasıl Tekrar Açılır, Açtırma Ücreti Ne Kadar sorularına cevap vereceğiz.

ELEKTRİK NEDEN KESİLİR?

Elektriğin kesilmesi birçok farklı nedenden meydana gelebilir. Her nedenin farklı bir çözüm yolu bulunmaktadır. Elektrik neden kesilir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;  • Yeni taşınılmış ev
  • Elektrik abonesi olunmaması
  • Borcun zamanında ödenmemesi
  • Arızadan dolayı elektriğin kesilmesi

TAŞINILAN EVİN ELEKTRİĞİ NASIL TEKRAR AÇILIR?

Yeni taşınılmış bir evin elektriği büyük ihtimalle kesik olacaktır. Evlerde oturan kişiler, elektrik faturasını üstlerine almalıdır. Taşınma durumunda ise aboneliği sonlandıracakları için elektrikler otomatik olarak kesilir. Bu nedenle yeni taşınılmış bir evde elektrik olmaması normaldir.

Taşındığı evde elektrik olmayan kişi, elektriği açtırmak için önce abone olmak zorundadır. Elektrik açma işlemi yerleşim alanlarında iki iş günü içerisinde gerçekleştirilir. Taşınmadan önce elektrik şirketine başvuruda bulunacak olan kişiler, taşınma zamanında elektriğin açılmış olmasını sağlayacaktır.

ELEKTRİK ABONELİĞİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Yeni taşındığı ev için elektrik aboneliği almak isteyen kişilerin öncelikle abonelik için gerekli belgeleri hazırlaması gerekir. Elektrik aboneliği için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • Resmi kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı)
  • Ev sahibiyseniz, tapu kaydı
  • Kiracıysanız, kira sözleşmesi ya da ikametgah belgesi
  • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ve ya poliçe numarasıyla beraber poliçe sahibinin T.C. Kimlik numarası (Poliçe sorgulama uygulaması DASK’ın resmi internet sitesinde yer alır.)
  • Kiracılar için, mülk sahibinin adı soyadı ve T.C. kimlik numarası

ELEKTRİK ABONESİ OLUNDUKTAN SONRA ELEKTRİK TEKRAR NASIL AÇILIR?

Elektrik aboneliğinin ardından sözleşmenin imzalanması ile birlikte elektriğin tekrar açılması söz konusu olacaktır. Elektrik aboneliği için başvuruda bulunan kişilerin üyeliğinin tamamlanması ile elektrik dağıtım şirketine gerekli bilgiler verilir. Bilginin ardından en geç iki iş günü içerisinde elektrikler kullanım için tekrar açılacaktır.

BORCUNUN ZAMANINDA ÖDENMEMESİNDEN KAYNAKLI ELEKTRİK TEKRAR NASIL AÇILIR?

Elektrik kesintisinin en temel nedenlerinden birisi, abonenin zamanında faturasını ödememesidir. Elektrik faturası için son ödeme tarihi belirlenmiştir. Bu faturanın ödenmemesi durumunda elektrik tedarikçisi tarafından ikinci bir bildirim gelir. Bu bildirimde tüketiciden belirlenmiş süre içerisinde faturayı ödemesi talep edilir. Bu süre en az 5 iş günü olarak belirlenmiştir. Belirlenen süre içerisinde ödemenin yapılmaması durumunda elektrik kesilecektir.

Borcundan dolayı elektrik kesintisi yaşanması durumunda gecikme zammı ve açma – kapama bedeli ile birlikte borcun en kısa zamanda ödenmesi gerekir. Ödemenin ardından elektrik tedarikçi tarafından tekrar açılacaktır. Bu tür sıkıntılar yaşamamak için ikinci uyarı geldiği anda elektrik faturasının vakit geçirmeden ödenmesi en doğrusu olacaktır. Bu sayede açma kapama gibi fazladan ödemeler yapılmak zorunda kalınmaz.

ARIZADAN KAYNAKLI KESİLEN ELEKTRİK TEKRAR NASIL AÇILIR?

Elektrik kesintisinin en büyük nedenlerinden birisi, elektrik dağıtımında yaşanan arızalardır. Elektrik arızası genel olarak tüm mahalleyi etkiler. Elektrik arızasından kaynaklı bir kesinti yaşandığı zaman hemen ALO 186 elektrik arıza hattını arayarak arıza kaydı oluşturmak gerekir. 7 / 24 kesintisiz olarak hizmet veren bu hat üzerinden alınan arıza kayıtlarına hemen dönüş yapılır. Böylece elektriklerin kısa sürede gelmesi için gerekli onarım çalışmaları yapılacaktır.

ALO 186 elektrik arıza hattı, tüm Türkiye için geçerli olan bu numara üzerinden yapılan arıza kayıtlarında görevliler bağlı bulunulan bölgenin elektrik dağıtım şirketine bağlayacaklardır.

ELEKTRİK AÇMA ÜCRETİ NE KADARDIR?

Elektrik kesintisi yaşandığı zaman abonelerin tekrar açtırmak için ücret ödemesi gerekir. Elektrik açtırma ücreti 33,8 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret, ödendikten sonra elektrik tedarikçisi tarafından elektrik açma işlemi gerçekleştirilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
820 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir