Kelime-i Şehadet Nasıl Getirilir, Anlamı, Okunuşu, Arapça ve Türkçe Yazılışı


103
994 Paylaşım, 103 points

Kelime – i şehadet, İslam’ın 5 şartından biridir. Dinimizce çok önemli olan Kelime – i Şehadet’in anlamı da çok özeldir. Her Müslüman’ın mutlaka Kelime – i Şehadet getirmesi gerekir. Müslüman olmayan kişiler de Kelime – i Şehadet getirerek İslam dinine adım atmayı başarır. Bu yazımızda Kelime – i Şehadet nasıl getirilir, Kelime – i Şehadet’in anlamı nedir, Kelime – i Şehadet’in Türkçe ve Arapça yazılışı hakkında bilgi vereceğiz.

KELİME – İ ŞEHADET NEDİR?

Kelime – i Şehadet, İslam dini için çok önemlidir. Tüm Müslümanların bilmesi zorunludur. Kelime – i Şehadet getiremeyen birisinin Müslüman olduğunu söylemek mümkün değildir. Kelime – i Şehadet getirenler, Allah’ın bir olduğunu ve Hz. Muhammed (SAV)’in onun kulu ve elçisi olduğunu kabul etmiş demektir.Kelime – i Şehadet getiren birisinin Müslüman olduğu ve İslam dininin bir parçası haline geldiği söylenebilir. Kelime – i Şehadet getirmiş bir insan, Müslümanların sahip olduğu tüm haklara sahip olacaktır. Kelime – i Şehadet getirmek kesinlikle zorlama ile yapılmamalıdır. Zorla yapan kişilerin şehadeti geçerli sayılmayacaktır. Kelime – i Şehadet getirerek Müslümanlığı tercih etmiş olan bir kişi, İslam’ın tüm kurallarını kabul etmiş olur ve gerekliliklerini yerine getirmek zorundadır.

KELİME – İ ŞEHADET NASIL GETİRİLİR?

Kelime – i Şehadet getirmek isteyen bir insanın söylemesi gereken bazı sözler bulunur. Bu sözleri söyleyen kişi eğer Müslüman değilse Müslüman olur. Müslümanların söylemesi ise imanlarının tazelenmesi anlamına gelir. Müslümanların sıkça Kelime – i Şehadet getirmesi tavsiye edilir. Özellikle ölüm anında Kelime – i Şehadet getiren kişilerin Cennete gittiği düşünülür.

 

KELİME – İ ŞEHADET’İN ANLAMI VE OKUNUŞU NEDİR?

İslam’ın 5 şartından birisi olan Kelime – i Şehadet’in okunuşunu her Müslümanın bilmesi gerekir. Kelime – i Şehadet okunuşu şu şekildedir;

“Eşhedü En Lâ İlâhe İllallah Ve Eşhedü Enne Muhammeden Abdûhü Ve Resûlü”

Kelime – i Şehadet’ in anlamı şu şekildedir;

“Ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.”

Kelime – i Şehadet’ in anlamı, söyleyen kişinin Allah’ tan başka ilah olmadığına inandığını ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in  Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu kabul ettiği şeklinde yorumlanır. Kelime ‘i Şehadet getirmek, Müslüman olmak için ilk adım olarak görülür.

Kelime – i Şehadet’ in Arapça yazılışı şu şekildedir;

 اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

KELİME – İ ŞEHADET GETİRMENİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Kelime – i şehadet getirmenin birçok fazileti bulunmaktadır. Kelime – i şehadet, kesin inanış olarak isimlendirilir. Kişinin bildiği şeyi dili ile söylemesidir. Kim Kelime – i Şehadet’ i kalbinden gelerek söylerse, mümin olarak kabul edilir.

Peygamber Efendimiz (SAV),  Kelime – i Şehadet hakkında şöyle söylemiştir;

“Her kim, ‘Şehadet ederim ki tek olan Allah’tan başka ilah yoktur, (ortağı da yoktur); Muhammed O’nun kulu ve elçisidir; İsa da Allah’ın kulu ve Allah’ın kullarından bir kadının oğlu, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve Allah’tan (gelen) bir ruhtur. Cennet haktır, cehennem haktır.’ derse Allah onu, cennetin sekiz kapısından hangisini dilerse oradan cennetine koyar.”

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

103
994 Paylaşım, 103 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
26
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
98
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
31
Helal Olsun!
lol lol
63
lol
Aşk Aşk
50
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
28
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
112
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir