Kefillik Kredi Çekmeye Engel mi, Kefil Kredi Çekebilir mi?


74
724 Paylaşım, 74 points

Bankalar ile sıkıntı yaşayan, sicili ya da kredi notu düşük kişiler kredi alabilmek için bir kefil göstermek zorundadır. Kefil olmayı kabul eden kişiler ise genelde kendi ihtiyaçları durumunda kredi çekip çekemeyeceklerini merak ederler. Bu yazımızda Kefillik Kredi Çekmeye Engel mi, Kefil Kredi Çekebilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalar, kredi verme konusunda oldukça tedbirli davranır. Bir kişinin banka kredisi çekebilmesi için öncelikle kredi sicilinin ve kredi notunun yüksek olması gerekir. Bu iki şartın bulunmadığı kişiler ise kredi çekebilmek için kefil göstermelidir.KEFİLLİK KREDİ ÇEKMEYE ENGEL MİDİR?

Kredi çekecek kişiye kefil olmak, kişinin kredi borcunu ödeyemediği durumda sorumluluk alarak krediyi ödeme sözü vermektir. Oldukça riskli bir durum olan kefillik birçok kişi tarafından tercih edilmez. Kefil olmayı kabul etmiş kişiler ise kendilerinin ihtiyacı durumunda kredi çekip çekemeyeceklerini merak ederler.

Kefillik para çekmeye engel midir sorusuna şöyle cevap verilebilir; kefil olan kişinin kredi sicili iyi ve kredi notu yüksek olabilir. Ancak bir kişiye kefil olması durumunda bu kefillik banka tarafından kayıt altına alınır. Bu kayıttan dolayı kefilin kredi çekmek istemesi durumunda öncelikle kefil olduğu kişinin kredisinin bitmesi beklenir. Elbette kefil olan kişiye kredi fırsatı sunan bankalar da çıkacaktır. Ancak bu ihtimal oldukça düşüktür. Kefil olan kişi birçok bankada kefil olduğu kredini bitmesini beklemek zorundadır.

KEFİL OLAN KİŞİ KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Kefil olan kişi, kredi çeken kişinin borcunu bir nevi üstlenmiş demektir. Krediyi çeken kişi borcunu düzenli ödese dahi banka ödememe riskini göz önünde bulundurarak kefil olan kişinin işlemlerini bir süreliğine durdurur.

Kefil olan kişi kredi çekebilir mi sorusuna ne yazık ki olumlu cevap vermek mümkün değildir. Kefillik, kişiyi doğrudan etkileyen bir durumdur. Kefil olan kişinin kefilliği bitene kadar kredi kartı alması ya da kredi başvurusunda bulunması durumunda olumlu yanıt alması oldukça güçtür. Kefil olan kişinin tüm başvuruları kredi bitene kadar onaylanmayacaktır.

KEFİLLİK KREDİ NOTUNU ETKİLER Mİ?

Kefillik kredi notunu etkiler mi sorusuna şöyle cevap verilebilir; kefil olmak kredi notunu doğrudan etkilemez. Yani kefil olan kişinin kredi notu ne düşer ne de yükselir. Kefil olmak sadece kredi kartı almak ya da kredi başvurusunda bulunmak istenilen durumlarda etki etmektedir. Bunun dışında kişinin kredi notu ya da kredi sicili ile ilgili bir sıkıntı yaşanmaz.

Kefil olmak, kredi çeken kişinin borcu bitene kadar tüm bankacılık işlemlerini dondurmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle kefil olacak kişilerin mutlaka iyi düşünüp öyle karar vermesi gerekir. Kredinin süresi boyunca kendi ihtiyaçlarına cevap veremeyecek olan kişi asla kefil olmamalıdır.

KEFİL OLURKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kefil olurken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Kefil olurken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • Kefil olurken mutlaka çok iyi düşünülmelidir.
  • Kefil olan kişinin kendi adına bankacılık işlemlerini gerçekleştiremeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Krediyi çeken kişinin ödeme yapmaması durumunda ödeme kefilden talep edilecektir.
  • Kefil olma durumunda bankanın sistemine bu kefillik durumu kayıt edilir.
  • Kredi çeken kişinin yaptığı aksaklıklar kendisi kadar kefil olan kişiyi de etkileyecektir.
  • Kefil olacak kişinin bu iş öncesinde çok dikkatli düşünmesi gerekmektedir.
  • Özellikle uzun süre vadeli krediler için kefil olmak, kefil olan kişi için bankacılık işlemlerine ara vermek anlamına geleceği için karar verirken çok daha dikkatli düşünmek gerekmektedir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir