Kedilerin Sağlıklı Yaşaması İçin Öneriler


63
614 Paylaşım, 63 points

Evcil hayvan dendiği zaman akla ilk gelen hayvanlardan birisi de kedilerdir. Kedi sevenlerin sayısının çok fazla olması evlerde de çok fazla kedi beslenmesini sağlamaktadır. Sadık dostlarımızın sağlıklı yaşaması için belirli konularda dikkatli olmak gerekmektedir. Bu yazımızda Kedilerin Sağlıklı Yaşaması İçin Öneriler hakkında bilgi vereceğiz.

Kediler evlerde en çok beslenen evcil hayvanlar arasındadır. Son yıllarda kedi sahiplenme oranlarında artış olması kedilerin sağlıklı şekilde nasıl büyütüleceği konusunda araştırma yapılmasına neden olmaktadır.KEDİLER KAÇ YIL YAŞAR?

Kediler kaç yıl yaşar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kedilerin yaşam süreleri tamamen beslenmelerine, iyi bakılmalarına ve yaşadıkları hayat koşullarına göre belirlenmektedir.  Yatkın oldukları hastalıklar da kedilerin ömürlerini belirlemektedir.

Sokak kedileri yaşam koşulları açısından daha zor bir hayat sürdükleri için ortalama olarak 4 – 5 yıl gibi bir ömre sahip olurlar. Ancak evde bakılan cins kediler çok daha uygun koşullarda yaşadıkları için ortalama 12 yıl yaşayabilmektedir.

KEDİLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN ÖNERİLER NELERDİR?

Kedilerin Sağlıklı Yaşaması İçin Öneriler şu şekilde sıralanabilir;

  • Sağlık kontrollerini yaptırmak
  • Kısırlaştırmak
  • Doğru mama ile beslemek
  • Düzenli egzersiz yaptırmak
  • Temiz bir ortamda bakmak
  • Rutin bakım işlemlerinin giderilmesi

KEDİLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN SAĞLIK KONTROLLERİNİ YAPTIRMAK

Kedilerin sağlıklı yaşaması için sağlık kontrollerini yaptırmak gerekmektedir. Kedilerin sağlıklı olması için mutlaka düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçen kediler, çok daha uzun yaşama şansına sahip olmaktadır. Bu yaşadıkları süreci de sağlıklı şekilde geçirebilmektedir.

KEDİLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN KISIRLAŞTIRMAK

Kedilerin sağlıklı yaşaması için kısırlaştırmak gerekmektedir. Kedilerin aşılarının düzenli olarak yapılmasının yanı sıra kısırlaştırılmaları da sağlıkları açısından önemlidir. Böylece gereksiz yere yavrulamalarının önüne geçildiği gibi hastalıklardan korunmaları da kolayca sağlanmış olmaktadır.

KEDİLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN DOĞRU MAMA İLE BESLEMEK

Kedilerin sağlıklı yaşaması için doğru mama ile beslemek gerekmektedir. Doğru mama ile beslenen kedilerin hem yaşam kaliteleri hem de ömürleri uzun olmaktadır. Kediler her zaman kuru mama ile beslenmelidir. Haftada birkaç kere yaş mama ya da ödül maması vermek de doğru olmaktadır. Özellikle İran kedisi gibi özel cinsten olan kedilere özel olarak hazırlanmış ırk mamalarından vermek gerekmektedir.

KEDİLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN DÜZENLİ EGZERSİZ YAPTIRMAK

Kedilerin sağlıklı yaşaması için düzenli egzersiz yaptırmak gerekmektedir. Kedilerin uzun ömürlü olabilmesi için düzenli egzersiz yapmaları doğru olacaktır. Kedilerde diğer canlılar gibi yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kilo almaya meyillidir. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapmaları akıllıca olacaktır. Böylece kedilerde obezite gibi sağlık sorunlarının yaşanması engellenecektir.

KEDİLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN TEMİZ BİR ORTAMDA BAKMAK

Kedilerin sağlıklı yaşaması için temiz bir ortamda bakmak gerekmektedir. Kediler zamanlarının çoğunu kendilerini temizlemek için ayırmaktadır. Çok titiz olan kedilerin sağlıklı şekilde yaşaması için temiz bir ortamda olmaları gerekmektedir. Bu nedenle bakıldıkları ortamın çok temiz olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Kedilerin kullandığı eşyaların steril olması, mama ve su kaplarının düzenli temizlenmesi ve yattıkları yerin tozdan arındırılması da son derece önemlidir.

KEDİLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASI İÇİN RUTİN BAKIM İHTİYAÇLARININ GİDERİLMESİ

Kedilerin sağlıklı yaşaması için rutin bakım ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Kedilerin tüyleri belirli aralıklarla uzamaktadır. Tüy uzunluğunun belirli aralıklarla kısaltılması ve ölü tüylerin mutlaka arındırılması gerekmektedir. Bunun için kedileri fırçalamak, tırnaklarını kesmek, dişlerini fırçalamak ve kulaklarını temizlemek doğru olacaktır. Bunların yanı sıra kedileri ile vakit geçirmek ve onlarla oynamak, sevgi göstermek de sağlıklı uzun bir ömürlerinin olması için gereklidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir