Kazada Yüksek Kusurlu Olsak Kasko Maddi Hasarı Karşılar Mı?


78
764 Paylaşım, 78 points

Kasko yaptırmak, otomobil ile yapılan kazalarda meydana gelen maddi hasarın karşılanması yönünden oldukça etkilidir. Hemen her otomobil sahibi kasko sayesinde yaşanacak olan hasarlı kazalarda kasko yaptırdığı sigorta şirketinden maddi destek görmektedir. Ancak kaskonun karşılaması için belirli şartlara uygun olmak gerekir. Bu yazımızda Kazada Yüksek Kusurlu Olsak Kasko Maddi Hasarı Karşılar Mı? Sorusuna cevap vereceğiz.

Sigorta şirketleri aracılığı ile yapılan sigorta türlerinden birisi de kaskodur. Kasko, temel olarak trafik kazalarında meydana gelen maddi zararın karşılanmasını sağlayarak araç sahiplerini bu yükün altından kurtarmayı amaçlamaktadır.KAZADA YÜKSEK KUSURLU OLSAK KASKO MADDİ HASARI KARŞILAR MI?

Araç sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan birisi de Kazada Yüksek Kusurlu Olsak Kasko Maddi Hasarı Karşılar Mı? Sorusudur. Yaşanan büyük kazalarda kaskonun maddi hasarı karşılayıp karşılamadığı çok merak edilmektedir.

Yaşanan bir araç kazasında hasarın sigorta limitlerini aşması durumunda kalan zararın ödenmesi sigorta sahibinin sorumluluğundadır. Çok yüksek kusurlu kazalarda kasko hasarın tamamını karşılamaz. Ancak araç sahibi İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası da yaptırdıysa o zaman yüksek kusurlu da olsa kasko maddi hasarları karşılayacaktır.

KASKO HANGİ DURUMLARDA ÖDEME YAPMAZ?

Kasko, belirli durumlarda ödeme yapmama hakkına sahiptir. Sigorta poliçelerinde hangi kazaların sigorta kapsamında değerlendirildiği belirtilmektedir. Kasko hangi durumlarda ödeme yapmaz? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Sigortalı aracın kullanılmadığı durumlarda
 • Sigortalı aracın hareket etmediği durumlarda
 • Sigortalı aracın sebep olacağı tüm zararlarda
 • Sigorta kapsamında tazminat talebinde bulunulmayan durumlarda
 • Kişilerin araçlarında hasar oluşması durumunda
 • Karşı tarafta olası bir vefat ya da sakat kalma durumlarında
 • Kaza yapan kişinin, sürücü belgesi yoksa
 • Aracın bakımı düzenli olarak yapılmıyorsa ve buna bağlı olarak araçta çürüme ve bozulma gibi durumlar meydana geliyorsa
 • Savaş durumunda ortaya çıkan hasarlarda
 • Araçlar ruhsatsız taşıma yapan gemiler, trenler ya da araçlarla taşınması gerçekleşiyorsa
 • Araç üzerinde modifiye amaçlı işlemler yapılıyorsa
 • Alkol ya da uyuşturucu sebebi ile meydana gelen hasarlarda
 • Nükleer atık sebebi ile meydana gelen hasarlarda

KASKO ÖDEMESİ NASIL HESAPLANIR?

Kasko ödemesinin ne kadar olduğunu hesaplamak için öncelikle yaşanan kazanın hasar tutarı hesaplanır. Hesaplamada kusurun büyüklüğü oldukça önemlidir. Çünkü kusur, alınacak olan kasko bedelinin kusur oranını etkileyecektir.

Örnek vermek gerekirse, trafik kazası sonrası kazada %40 kusurlu olan kişi 25 bin TL tutarında kasko ödemesi çıkması durumunda %40 kusura karşılık 10 bin TL ödeme alınacaktır. Ödeme tutarını kusurun dışında etkileyen birçok unsur da bulunmaktadır.

TEK TARAFLI KAZALARDA KASKO ÖDEME YAPAR MI?

Bazen yaşanan kazalar tek taraflı olmaktadır. Sürücü aracı ile bariyere, refüje, aydınlatma direğine ya da duvara da çarparak kaza yapabilir. Tek taraflı kazalarda kasko ödeme yapar mı? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; tek taraflı kaza durumunda olay yerine trafik polisi çağrılmalıdır. Trafik polisi tarafından hazırlanan tutanakta olayın nasıl gerçekleştiği ayrıntılı şekilde anlatılır. Bunun yanı sıra olayın gelişmesi için var olan yan etkiler de belirtilir.

Trafik polisinin tutanağı daha sonra sigorta şirketine iletilerek hasar dosyası açılması sağlanmalıdır. Hasar dosyasının açılmasıyla birlikte prosedür de işlemeye başlayacaktır. Sigorta şirketi, kazaya karışan aracın kusur payını yüzde olarak belirledikten sonra araç sahibine belirlenen kusur oranında kasko ödemesi gerçekleştirilecektir.

KASKO SİGORTASINI YENİLEMEK GEREKİR Mİ?

Kasko sigortasını yenilemek gerekir mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kasko sigortalarında yenileme süresi 1 yıldır. Araç sahipleri araçlarının sürekli kaskolu olmasını istiyorlarsa her yıl düzenli olarak yenileme işlemini yapmak zorundadırlar. Araçta bir yıl boyunca hiçbir şekilde hasar oluşmaması durumunda hasarsızlık indiriminden faydalanarak kasko yenilemek de mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir