Kaza Orucu Nedir, Nasıl Niyet Edilir, Ne Zaman Tutulur?


70
684 Paylaşım, 70 points

Kaza orucu, ayetlerle emredilmiş olan bir oruç türüdür. Müslümanlar Ramazan ayında tutamadıkları oruçları ayın bitmesinin ardından kaza orucu olarak tutabilirler. Bu yazımızda Kaza Orucu Nedir, Nasıl Niyet Edilir, Ne Zaman Tutulur sorusuna cevap vereceğiz.

KAZA ORUCU NEDİR?

Kaza orucu, Ramazan ayında farklı nedenlerden dolayı tutulamayan oruçların bir başka ayda tutulmasıdır. Müslümanlar yılın her günü kaza orucu tutabilir. Sadece Ramazan ayı içerisinde ve bayramlarda kaza orucu tutulması yasaktır. Kaza orucu tutan Müslümanlar, Ramazan ayında tutamadıkları oruçların borcunu ödemiş olurlar.Kaza orucu, İslam dinine göre bir nasiptir. Ramazan ayı içerisinde özürlü ya da özürsüz herhangi bir nedenle tutulamamış olan oruçların kişinin yanlışını görerek sonradan tutması şeklinde gerçekleştirilir. Bu düşünce Müslümanlar için bir nimet olarak görülmektedir. Kaza orucu tutma niyetinde olan kişiler, tövbe nimetinden yararlanmış olarak görülürler.

 KAZA ORUCUNA SEBEP OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Ramazan ayında oruç tutmamak için bazı mazeretler geçerli sayılmıştır. Kaza orucu tutmak zorunda olan kişilerin bazı sebepleri bulunabilir. Kaza orucuna sebep olan durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Yolculuk: Ramazan ayı içerisinde yolculuk yapmak zorunda kalan kişiler oruç açısından özürlü sayılırlar. Yolculuk nedeniyle oruç tutamamış olan kişilerin sonrasında kaza orucu tutma hakkı bulunur.
  • Hamile olmak: Hamile kadınlara İslam dininde birçok kolaylık sağlanmıştır. Bunlardan birisi de Ramazan ayında oruç tutmama hakkıdır. Karnındaki bebeği beslemekle sorumlu olan anne adayları Ramazan ayında tutmadıkları oruçları daha sonra kaza orucu tutarak ödeyebilirler.
  • Çocuk Emzirmek: Çocuk emzirme döneminde de bazı anneler oruç tutmaz. Çocuğun başka besini bulunmaması ve annelerin süt olması için gün içerisinde beslenmek zorunda olması, kaza orucu tutma hakkını sunar.
  • Hastalık: hasta olan ve ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin kaza orucu tutma hakkı bulunur. Sağlık sorunları nedeniyle Ramazan ayı içerisinde tutulamayan oruçlar daha sonra kaza edilebilir.
  • Zor ve ağır işlerde çalışmak: Ramazan ayında çok zor ve ağır işlerde çalışan kişilerin sağlık sorunu yaşama ihtimalleri olması durumunda oruç tutmamak hakları bulunur. Bu tür işlerde çalışan kişilerin kaza oruçlarını izin günlerinde tutma şansları vardır.
  • Yaşlı olmak: oruç tutamayacak kadar yaşlı olan kişiler, Ramazan ayında oruç tutmak zorunda değildir. Onun yerine tutamadıkları oruçların fidyesini verebilirler.

KAZA ORUCU NASIL TUTULUR?

Kaza orucu Ramazan ayı ve bayram günleri dışında tutulabilir. Ayrı ayrı zamanlarda tutulabileceği gibi arka arkaya günlerde de tutmak mümkündür. Bir Müslüman yıl içerisinde istediği zaman kaza orucu tutabilir. Kaza oruçları ile nafile oruçlarını birbirine karıştırmamak gerekir. Kaza oruçları her gün tutulabilirken nafile oruçları sadece Cuma ve Cumartesi günleri tutulabilir.

Kaza orucu nasıl tutulur sorusuna şu şekilde cevap verilir; Ramazan ayında orucunu tutmakla yükümlü olan kişilerin bu yükümlülüğe rağmen orucunu tutmaması kaza orucu gerektirir. Kişi öncelikle kaza orucu gerektiren gün sayısını belirlemelidir. Tutulacak her kaza orucu için niyet etmek gerekir. Bir kişi kaza orucu öncesinde  “Üzerimde borç olan ilk orucun kazasına…” şeklinde niyet etmelidir.

KAZA ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Kaza orucu ne zaman tutulur sorusuna belirli bir zaman vermek doğru olmaz. Müslümanlar kaza orucunu istedikleri zaman tutma hakkına sahiptir. Ne kadar kaza orucu tutması gerektiğini belirleyen Müslümanlar yıl içerisinde istedikleri zaman kaza orucunu tutabilir.

Hanefi mezhebine göre kaza orucunun tutulması için bir zaman olmamakla birlikte en kısa zamanda tutulması gerekir. Şafi mezhebine göre ise yıl içerisinde istediği zaman tutulmasında sakınca yoktur. Eğer bir Müslüman kazaya kalmış oruçlarını tutmadan diğer Ramazan ayına erişirse, kaza borcuna ek olarak bir de fidye ödeme zorunluluğu doğar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir