Kaza Namazı Nedir, Hangi Hallerde Kaza Namazı Kılınır?


73
714 Paylaşım, 73 points

Bir vakit namazının belirlenen vakitlerde kılınmaması kazaya kalmasına neden olur. Kaza namazı olması için belirli bir nedenden dolayı namazın vaktinden kılınamaması gerekir. Kazaya kalmış bir namaz daha sonra kılınabilmektedir. Bu yazımızda kaza namazı nedir, hangi hallerde kaza namazı kılınır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Müslümanlar, günde 5 vakit namaz kılmakla görevlendirilmiştir. Bu namazlar sabah – öğle – ikinci – akşam – yatsı namazları olarak bilinir. Her namaz için belirli bir vakit aralığı bulunur. Ancak bazı zamanlarda herhangi bir nedenden dolayı vakti içerisinde kılınamayan namaz kazaya kalmış olur.KAZA NAMAZI NEDİR?

Kaza namazı, vaktinde kılınamamış bir namazın daha sonradan kılınmasıdır. Kaza namazı için belirlenmiş bir zaman dilimi bulunmaz. Kaza namazı, kılacak kişinin istediği zaman kılabileceği bir namazdır. Kaza namazları şu şekildedir;

  • Sabah namazı: 2 rekat
  • Öğle namazı. 4 rekat
  • İkinci namazı. 4 rekat
  • Akşam namazı: 3 rekat
  • Yatsı namazı. 4 rekat

Namazı kazaya kalmış bir kişi, bu kaza namazını istediği vakitte kılabilir. Mesela öğle namazı kazaya kalmış olan bir kişinin illaki kaza namazını öğle vakti içerisinde kılması gerekmez. Gün içerisinde istediği vakitte öğlen namazını kaza etme hakkı bulunur.

NAMAZ KILINMASI UYGUN OLMAYAN VAKİTLER HANGİLERİDİR?

Her namaz için belirlenmiş bir zaman aralığı bulunur. Bunun yanı sıra asla namaz kılınamayacak belirli zamanlar da vardır. Bu zamanlarda dinimizce namaz kılmak uygun görülmez. Namaz kılınması uygun olmayan vakitler şunlardır;

  • Güneş doğduktan 45 dakika sonra
  • Güneş batmadan 45 dakika önce
  • Güneş tam tepede iken

Zamanında kılınmamış ve kazaya bırakılmış olan namazın kazası farz, vitir namazlarının kazası vacip, sünnet namazlarının kazası ise sünnet olarak bilinir.

NEDEN YOKKEN NAMAZI KAZAYA BIRAKMAK GÜNAH MIDIR?

Herhangi bir neden olmadığı halde namazını vakti içerisinde kılmayan ve bilerek kazaya bırakan kişiler büyük günaha girerler. Allah bilerek namazını kazaya bırakanlar için şöyle buyurur; Güvene kavuştuğunuz zaman namazı kılın. Çünkü namaz mü’minlere vakitleri belirlenmiş olarak farz kılınmıştır.” (en – Nisa, 4 / 103)

Bilerek namazı kazaya bırakan kişinin kıldığı kaza namazı, o namazın günahını kaldırmaz. Bu durumda günahın kaldırılması için ayrıca tövbe etmek gerekir. Ancak geçerli bir sebep olduktan sonra namaz kazaya bırakılabilir. Namazı bilerek ve tembellik yüzünden kazaya bırakan kişiler günahlar olurlar.

HANGİ HALLERDE KAZA NAMAZI KILINIR?

Bir kişinin bırakamayacağı bir iş yapması, düşmandan korkması, çocuğunu yalnız bırakamayacak durumda olması gibi durumlarda namazın kazaya bırakılması mümkündür. Kaza namazı kılınırken sıra gözetmek namazı kılan kişiye bağlıdır. Namaz kılan kişi tertip sahibi ise, kaza namazı ve vakit namazı arasındaki sıraya uymak zorundadır. Tertip sahibi olan kişiler, 6 vakit namazını kazaya bırakmamış olan kişilerdir.

Tertip olmayan kişiler için ise namaz sıralaması yoktur. İster önce vakit namazını, ister kaza namazını kılabilirler. Kazan namazını evde kılmak daha doğrudur. Namazın kazaya bırakıldığını açığa vurmak uygun bir davranış olmamakla birlikte Allah’a karşı bir cüret olarak görülür. Çevreye de kötü örnek olmamak adına kaza namazlarının evde kılınması daha doğru olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir