Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Yardımı Nedir, Nasıl Alınır


82
785 Paylaşım, 82 points

İllerimizde valilik ilçelerimizde de kaymakamlık makamları tarafından belirli bir kritere sahip vatandaşımıza verilen sosyal yardımlaşma yardımı ile önemli bir sosyal ilke yerine getirilmektedir. Kaymakamlık sosyal yardımlaşma parası ile bireylerin daha rahat yaşayabilmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi hedeflenmektedir. Büyük bir ölçüde başarılı olan projeden şuana kadar on binlerce kişi faydalanmış durumda.

Kaymakamlık sosyal yardımlaşma yardımı kapsamında yardımların yapılacağı kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla seçilmektedir. Ancak dileyenler direkt olarak ilçelerinde bulunan kaymakamlık bunları aracılığıyla da kaymakamlık sosyal yardımlaşma yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm illerdeki kaymakamlıklar tarafından bölgede yaşanan durumu kötü kişilere verilen Kaymakamlık sosyal yardımlaşma projesi kapsamında her yıl on binlerce yurttaşa belirli bir miktar para ödenmektedir. Projeden ne yazık ki her vatandaş faydalanamıyor. Peki Kaymakamlık sosyal yardımlaşma başvurusu nasıl yapılır?Kaymakamlık sosyal yardımlaşma projesine başvuru yapmak için öncelikle e devlet sistemi üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama alanına girerek bu proje kapsamında olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Daha sonrasında sistem üzerinden proje şartlarına uygun olup olmadığınıza dair bir ön sonuç çıkacaktır. Ancak en doğru ve kesin bilgiyi Kaymakamlık binalarından veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri aracılığıyla edinebilirsiniz.

Bu Yılda Yapılan Sosyal Yardımlar Devlet destekli olarak sosyal yardımlar ve hizmetler farklı ihtiyaçlara göre yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma destekleri eğitim, sağlık, gıda ve yakacak gibi ihtiyaçlara göre verilir. Ayrıca nakdi yardımlarda sağlanmaktadır. Şartlara uyan bütün kişiler bu yardımlardan faydalanabilir. İhtiyaç sahiplerine şartları taşıması halinde aşağıdaki yardımlar yapılmaktadır:

 • Koşullu eğitim ve şartlı sağlık yardımları,
 • Sosyal destek yardımları,
 • Eğitim destekleri,
 • Engelli vatandaşların ihtiyaçlarına göre yapılan yardımlar,
 • Kira, yakacak, gıda ve giyecek yardımları,
 • Afet yardımları,
 • Terörden mağdur olan vatandaşlara yapılan yardımlar,
 • Projelere destek yardımlarıdır.

Sosyal Yardımlaşma Desteği Ne Kadar?

İlçelerdeki maddi durumu yetersiz olan kişilere sunulan Kaymakamlık sosyal yardımlaşma desteği 200 ile 1000 TL arasında değişmektedir. Bu miktarları ailedeki çocuk sayısı, hane durumu ve bunlara ek olarak birçok faktör etkilemektedir. Bu yüzden kendi aileniz ile ilgili en doğru sonuçlara erişmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri’ne gitmeniz en doğrusu olacaktır. Dernekte bulunan yetkililer sizin proje kapsamındaki durumunuzu kontrol ederek olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapacaklardır.

Bazı durumlarda ailenin durumunu en doğru şekilde analiz etmek amacıyla Muhtaçlık Belgesi de yetkililer tarafından istenebilmekte. Yoksulluk Belgesi çıkartmak için de mahallenizdeki muhtarlık binalarına gidebilirsiniz. Muhtarlar sadece birkaç dakika içerisinde sistem üzerinden belgenizi sizlere teslim edecektir. Daha sonrasında yoksulluk belgesi ile birlikte projeye başvuru yapabilirsiniz.

E devlet üzerindeki Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama alanına gerekli bilgilerle giriş yaptıktan sonra sistem sizi ve ailenizi bir tarama altına alacaktır. Eğer E devlet sistemi üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama işlemi sonucunda bilgi bulunamadı şeklinde bir hata alırsanız büyük bir ihtimalle sistemin sizi kabul etmediğini söyleyebiliriz. Ancak en doğru sonuçlar elde etmek için kesinlikle ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri’ne başvuruda bulunmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
785 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
52
Şaşkın
Başarısız Başarısız
15
Başarısız
Komik Komik
122
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
51
Helal Olsun!
lol lol
86
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
50
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
14
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

6 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bende ihtiyaç sahibiyim biz fakirler allahin hoşuna buyle gidiyoruz ama biyorlarki siz sikortalisiniz allah rızası için sikortali olduk sanki ihtiyaç sahibi deyilmiyiz bukadar zenginler alıyor belediye kömurunu kaymakam beyden veya devletten yardım geldimi fakirlerden çok zenginler koşuyor allah rızası için yardım istiyorum

 2. Eşimin işi yok ben kiracıyım kiramı ödeyemiyorum bana yardım edin lütfen ihtiyacım var

 3. Sunan bende işsizim mafurum hiç bir gelirim yok evim kird yardımınıza ihtiyacım var allah rızası için bi destek verin iş olmadığı için çok zordayım yardımınızı bekliyorum teşekkürler

 4. Ben im yardıma ihtiyacım var kira ödüyorum faturalar ettendi deniyor gelmeye devam ediyor faturalar evimizde oturuyoruz napcaz nasll kira fatura Aydat ne yiyip iç-içe ben cikarllmadlm ama maş alabilirmiyim bilmiyorum 50 tele param var sadece lütfen yardımı ihtiyacı olan insanlara verin lütfen hiç bir gelirim yok maşlml alınamasam evde ac ölçmez fark eden bişey olmıycak sagllkll günler dilerim