Kayıp Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır?


59
574 Paylaşım, 59 points

Nüfus cüzdanı bir kişinin vatandaşlık bilgilerinin olduğu en önemli kimlik belgesidir. Her vatandaşın mutlaka nüfus cüzdanı bulunur. Doğumdan kısa bir süre sonra çıkartılan nüfus cüzdanı, hayatı boyunca kişinin tüm işlerinde gerekli olacaktır. Ancak bazen nüfus cüzdanını kaybetme durumu yaşanabilir. Bu yazımızda kayıp nüfus cüzdanı nasıl çıkarılır sorusuna cevap vereceğiz.

KAYIP NÜFUS CÜZDANI NASIL ÇIKARTILIR?

Bir kişinin nüfus cüzdanını kaybetmesi, oldukça sıkıntılı bir durumdur. Nüfus cüzdanı kaybetme sonucunda hemen kişinin yeni bir kimlik için başvuruda bulunması gerekir. Kayıp nüfus cüzdanı çıkartmak için gerekli adımlar şu şekildedir; • Birinci Adım

Yeni nüfus cüzdanı çıkartmak için başvuruda bulunulur. Başvuru yerleri Nüfus Müdürlükleri’dir.

 • İkinci Adım

Başvuru öncesinden son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf hazırlamak yoksa çektirmek gerekir.

 • Üçüncü Adım

Nüfus müdürlüklerinde öncelikle ‘nüfus cüzdanı talep formu’ doldurmak gerekir. Bu form doldurulmadan yeni nüfus cüzdanı için başvuruda bulunmak mümkün olmayacaktır.

 • Dördüncü Adım

Nüfus müdürlükleri, bazı zamanlarda kişilerden kimliğin kişiye ait olduğunu gösteren belge talep edebilir. Bu duruma hazırlıklı olmak akıllıca olacaktır. Kimliğin size ait olduğunu kanıtlayan belgeler şunlardır;

 • Uluslararası aile cüzdanı
 • Ehliyet
 • Pasaport
 • Memur cüzdanı
 • Avukat kimlik kartı
 • Basın kartı
 • Yabancı uyruklulara özel ikamet tezkeresi
 • Yabancı ülke kimlik kartı ya da pasaport

NÜFUS CÜZDANINI KAYBETMENİN PARA CEZASI VAR MIDIR?

Nüfus cüzdanını kaybedenlerden 2016 yılından bu yana herhangi bir ücret alınmıyor. Nüfus cüzdanı kaybedilmesi için herhangi bir idari para cezası uygulanmamasının yanında kısa bir süre önce değerli kağıt ücreti alınmaya başladı. Bu kapsamda, nüfus cüzdanını kaybedenler, değerli kağıt ücreti olarak 45 TL ödemek zorunda.

NÜFUS CÜZDANINI KAYBETTİKTEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Nüfus cüzdanını kaybeden bir kişinin, bu durumu fark etmesinin ardından yapması gereken bazı işlemler bulunur.  Nüfus cüzdanı kaybının ardından yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Nüfus cüzdanını kaybeden bir kişi hemen gazeteye kayıp ilanı vermek ya da emniyet birimlerine müracaat ederek kayıp durumunu haber vermek zorundadır. Bu işlem, kişisel güvenlik ve kimliğin yanlış ellere geçerek kullanılmasını önlemek amacıyla yapılır. Nüfus cüzdanını kaybeden kişinin gerekli bilgilendirmeyi yapması, sonrasında yaşanacak bir durumdan sorumlu tutulmaması anlamına gelir.
 • Kaybedilen nüfus cüzdanı yerine yenisinin çıkartılması ile eski nüfus cüzdanı geçersiz hale gelecektir. Bu nedenle biran önce nüfus cüzdanını çıkarttırmak akıllıca olacaktır.
 • Yeni bir nüfus cüzdanı verildiği zaman, nüfus cüzdanı üzerinde yer alan çıkartıldığı tarih, Nüfus cüzdanı seri no ve birkaç bilgi daha değişiklik gösterir. Nüfus cüzdanını hemen yenileten birisi, eski nüfus cüzdanı ile bankacılık işlemlerinin yapılmasının da önüne geçmiş olacaktır.
 • Nüfus cüzdanı kaybettikten sonra hemen yenisini çıkartmak için gidemeyecek durumda olan kişilerin mutlaka gazeteye kayıp ilanı vermesi gerekir. Bu ilan sayesinde kayıp olayının ardından yaşanacak herhangi bir olumsuz durumdan kurtulmak mümkün olacaktır.

NÜFUS CÜZDANI DEĞİŞİKLİĞİNİ BANKAYA BİLDİRMEK GEREKİR Mİ?

Nüfus cüzdanını kaybettiği için yeni nüfus cüzdanı çıkartan bir kişinin çalıştığı bankalara bu durumu mutlaka bildirmesi gerekir. Bankalar, güvenlik için nüfus cüzdanında yer alan bazı bilgilere ihtiyaç duyarlar. Nüfus cüzdanı değişimlerinde bu bilgilerin bazılarında değişiklik yapılır. Bankacılık işlemlerinde yeni bilgiler ile giriş yapılması, işlemin kabul edilmemesi anlamına gelecektir. Bu nedenle bankalar ile sürekli çalışan kişilerin özellikle yeni nüfus cüzdanı çıkarttırdıktan sonra banka ile görüşerek durumu belirtmesi akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir