Kaybolan Diploma Nereden Nasıl Çıkarılır?


60
584 Paylaşım, 60 points

Diploma, herhangi bir okuldan mezun olan kişilere, mezun olduklarını gösterebilmeleri adına verilen bir belgedir. Diploma, yaşamın ilerleyen dönemlerinde işe girişlerde istenen ilk belgelerden birisidir. Bu nedenle diplomanın dikkatli şekilde saklanması gerekir. Bir kişi diplomasını kaybettiyse tekrar çıkarmak için bazı yöntemleri kullanabilir. Bu yazımızda Kaybolan Diploma Nereden Nasıl Çıkarılır sorusuna cevap vereceğiz.

Diploma, herhangi bir öğrenim programını bitiren kişilere verilen belgedir. Diploma üzerinde kişinin okulu hangi derece ile bitirdiği ve ne tür meslek alanında yeterli olduğu gibi bilgiler yer alır. Diploma, özellikle işe giriş aşamalarında gerekli olan belgelerden birisidir.DİPLOMAMI KAYBETTİM NE YAPMALIYIM?

İnsanlar herhangi bir nedenden dolayı sahip oldukları diplomayı kaybedebilirler. Diplomasını kaybetmiş olan bir kişi, gerekli olabileceği durumları göz önünde bulundurarak kaybolan diplomasını yeniden çıkartmak zorundadır.

Diplomasını kaybeden kişi, ilkokul, ortaokul ya da lise diplomasını yeniden çıkarttırmak için öncelikle mezun olduğu eğitim kurumuna giderek diplomasının kaybolduğunu ve yeniden çıkarttırmak istediğini belirtmelidir. Böyle bir başvuru sonucunda kurumdan yeniden diploma almak mümkün değildir. Kurum, diplomasını kaybetmiş olan kişiye mezuniyet belgesi verecektir.  Mezuniyet belgesi, diploma yerine geçerli kabul edilen bir belgedir. Bu sayede hemen her alanda diploma yerine kullanmak mümkün olacaktır.

KAYBOLAN DİPLOMA NEREDEN NASIL ÇIKARILIR?

Kaybolan diplomanın yeniden çıkartılması için mezun olunan eğitim kurumuna giden kişi, bu işlemler için öncelikle bazı evrakları hazırlamak zorundadır. Eğitim kurumu kişiden diplomasının hükümsüz olduğunu gösteren bir gazete ilanı talep edecektir. Bunun için ulusal çapta yayınlanan herhangi bir gazeteye 30 – 40 TL ücret karşılığında diplomanın kaybolduğuna dair bir ilan vermek ve bu ilanın yer aldığı kupürü keserek eğitim kurumuna vermek gerekir. Diploma hazırlanana kadar kurum tarafından kişiye mezuniyet belgesi verilir. Bu belge ile de diplomanın kullanılacağı alanlarda kullanım hakkı bulunmaktadır.

Kaybedilen diploma ön lisans, lisans ya da lisans üstü programlara ait ise o zaman da uygulanacak prosedür hemen hemen aydı olacaktır. Üniversiteler, diploma çıkartma konusunda farklı taleplerde bulunabildiği gibi genel olarak bakıldığında işleyiş aynı olmaktadır.

KAYBOLAN DİPLOMAYI ÇIKARTTIRMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Kaybolan diplomayı çıkarttırmak için kişiden talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların temini sonrasında diplomanın tekrar çıkartılması mümkün olur. Kaybolan diplomayı çıkarttırmak için gerekli evraklar şu şekilde sıralanır;

  • Diploma başvuru formu ya da diploma dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Diploma evrak ücreti

Diplomasını kaybetmiş olan kişi, öğretim kurumunun belirlediği bankaya öncelikle yeni diploma evrak ücretini yatırmak zorundadır. Belirlenen ücretin bankaya yatırılmasından sonra öğrenci işleri bölümüne para yatırıldığına dair belge ile birlikte diğer evraklar da teslim edilmelidir.

Öğretim kurumu tarafından hazırlanacak yeni diploma, kaybedilen diploma ile birebir aynı olacaktır. Bazı öğretim kurumları, yeni hazırlanan diplomaya verilme nedenini belirtmekle birlikte birçok kurum buna gerek duymayacaktır.

Kaybolan diplomayı yeniden çıkarttırmak için kişinin mutlaka mezun olduğu eğitim kurumuna başvurması gerekmektedir. Diploma çıkartma işi sadece öğretim kurumları tarafından yapılabilir. Başka bir kurumun diploma çıkartma yetkisi bulunmamaktadır. Diploma kaybedilmesi halinde yeniden çıkarttırma süreci sanıldığından çok daha kolay ve kısa sürede olacaktır.

 

KAYBOLAN DİPLOMAYI ÇIKARTMA DİLEKÇESİ NASIL HAZIRLANIR?

Kaybolan diplomayı çıkartmak için öncelikle diploma sahibinin eliyle doldurduğu bir dilekçe hazırlaması ve öğretim kurumuna teslim etmesi gerekir. Kaybolan diploma çıkartma dilekçesi şu şekilde hazırlanır;

 

 

DİPLOMA KAYIT ÖRNEĞİ DİLEKÇESİ

 

 

 

…../…../20

 

…………………    İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

………………………

 

Açık İlköğretim Okulu ……………………… numaralı mezun öğrencisiyim. Diplomamı kaybettim. Diploma kayıt örneğimin düzenlenerek tarafıma verilmesini arz ederim.

 

Gazete ilanı dilekçem ekinde gönderilmiştir.

Adres:

Adı-Soyadı

İmza

Tel:

(Alan koduyla birlikte yazılır)

ÖĞRENCİNİN:

T.C. Kimlik No:

Adı ve Soyadı:

Baba Adı:

Anne Adı:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir