Kasko Değeri Nedir, Araç Kasko Değerini Neler Belirler?


72
704 Paylaşım, 72 points

Bir araca kasko sigortası yaptırırken, öncelikle kasko değerinin belirlenmesi gerekir. Aracın poliçe priminin belirlenebilmesi için kasko değerinin belirlenmiş olması gerekir.  Bu yazımızda Kasko Değeri Nedir, Araç Kasko Değerini Neler Belirler sorularına cevap vereceğiz.

ARAÇ KASKO DEĞERİ NEDİR?

Araç kasko değeri, bir aracın kasko fiyatını belirleyen faktörlerden birisidir. Piyasada bulunan tüm araç modelleri için bir kasko değeri bulunur. Bu değer, Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği tarafından takip edilmektedir. Sigorta yaptırılmak istenen araç için hazırlanmış olan kasko listesi üzerinden değeri belirlenebilir.Kasko araç değer listesinde 15 yaş baz alınmaktadır. Bundan dolayı yaşı daha büyük olan araçlarda kasko değeri sigorta firmaları tarafından belirlenmektedir.

ARAÇ KASKO DEĞER LİSTESİ NEDİR?

Araç kasko değer listesi, sigorta yapılacak olan bir araç modeli için Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenmiş olan fiyatların yer aldığı listedir. Bu liste, araç kasko değerinin belirlenmesinde kullanılır. Kasko sigorta hesaplamalarında oldukça önemli olan bu liste, araç değerinin belirlenmesi konusunda kolaylık sağlamaktadır.

ARAÇ KASKO DEĞERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Sigorta işlemleri yapılırken aracın kasko değerinin mutlaka belirlenmiş olması gerekir. Sigorta işleminde araç kasko değeri neden önemlidir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

  • Sigorta şirketlerinde araç kasko değeri belirlenmesi için aracın yaş aralığına, motor hacmine bakılmalıdır. Bu sayede aracın sigortalanması aşamasında teminat seçiminden fiyatın belirlenmesine kadar uzayan her süreçte sigorta işlemine etki etmiş olur.
  • Firmalar araç için kasko teklifinde bulunduğu zaman söz konusu listeyi baz almak zorundadır.
  • Araç kasko değeri listesi, Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği tarafından her ay düzenli olarak güncellenir.
  • Araç kasko değeri, sigorta poliçesinin yanı sıra motorlu taşıtlar vergisi ödemesinde de geçerli sayılmaktadır.
  • Araç kasko değeri, bir kaza durumunda sigorta şirketlerinde ödenecek tazminatın belirlenmesinde de önemlidir.

ARAÇ KASKO DEĞERİNİ NELER BELİRLER?

Araç kasko değeri belirlenirken gazeteler, televizyonlar, otomotiv sektörü üzerine yayın yapan dergiler ve bu alanda faaliyet gösteren şirketler ile 2. El otomobil pazarları dikkate alınmaktadır. Günümüzde ikinci el araç satışlarının internet ortamına taşınmış olması sayesinde daha net ve garanti verilere ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

ARAÇ KASKO DEĞER LİSTESİ NERELERDE KULLANILIR?

Araç kasko değer listesi, her ay düzenli olarak yenilenmektedir. Yenilenen veriler sigorta şirketleri ile paylaşılır. Sigorta şirketleri kendilerine gönderilen güncel liste üzerinden işlem yaparlar. Bu süreç yeni güncelleme listesi gelene kadar devam eder.

Kasko değer listesi 50 bin TL olarak belirlenmiş olan bir aracın kaza yapması durumunda sigorta şirketi tazminatı bu değer üzerinden gerçekleştirecektir. Kasko değer listesi, bu nedenle hem sigorta şirketleri hem de araç sahipleri için oldukça önemlidir. Kasko poliçesinde ayrı bir fiyat bulunmadığı sürece kasko değer listesinde yazılı olan tutar her iki taraf için de geçerli sayılacaktır.

ARAÇ KASKO DEĞERİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Bir aracın ortalama değerini belirleyen çok sayıda faktör vardır. Bu etkenler, fiyatlar üzerinde bazı değişiklikler ve oynamalara neden olabilir. Araç kasko değerini belirleyen faktörler şu şekilde sıralanır;

  • Online satış platformları: günümüzde birçok aracın artık internet üzerinden satılıyor olması, araçların ortalama değerlerinin gerçek şekilde belirlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle araç kasko değeri belirlenirken mutlaka internet siteleri aktif olarak takip edilir.
  • Araba pazarları: araba pazarları, hemen her şehirde kurulur. Araç kasko değeri belirlenirken, araba pazarları da göz önünde bulundurulur.
  • Galeriler: araç galerilerinde geçerli olan araç fiyatları, kasko değer listesi güncellemelerinde oldukça işe yaramaktadır.
  • Diğer kaynaklar: ithalat ve ihracat yapan şirketler, otomotiv alanı ile ilgili yayın yapan organlar, sigorta şirketi verileri ve araç satış faturaları da kasko değer listesi belirlemesinde faydalanılan kaynaklar arasındadır. Bu kaynaklar sayesinde araç kasko değeri, çok daha sağlıklı şekilde belirlenebilir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir