Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Kaşıntıyı Gidermenin 6 Etkili Yolu


80
784 Paylaşım, 80 points

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle aşırı sıcağa ve alerjik nedenlere bağlı olarak kaşıntı meydana gelebilmektedir. Oldukça sıkıntılı bir durum olan kaşıntı sorunundan kurtulmak için bazı yöntemleri kullanmak mümkündür. Bu yazımızda Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Kaşıntıyı Gidermenin 6 Etkili Yolu hakkında bilgi vereceğiz.

Kaşıntı, cilt üzerinde meydana gelen ve kişiye oldukça fazla rahatsızlık veren bir durumdur. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan kaşıntı sorunu ile mücadele etmek için bazı yöntemleri kullanmak mümkündür.KAŞINTI NEDEN OLUŞUR?

Kaşıntının oluşması için birçok farklı neden bulunabilir. Kaşıntı neden oluşur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Cilt kuruluğu: cildin doğal nem dengesinin bozulması nedeniyle cilt üzerinde kuruluk görülebilir. Kış aylarında uzun saatler kapalı ortamda kalmak, kalorifer ve sobanın etkisi ile kuruyan hava cilt üzerinden kızarıklık ve pul pul dökülmeye neden olmaktadır. Bu da kaşıntının oluşmasını sağlamaktadır.
  • Cilt hastalıkları: bazı kişilerde cilt üzerinde meydana gelen egzama, kurdeşen ve suçiçeği gibi hastalıklar ciltte kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır.
  • İç hastalıklar: bazı kişilerde iç organlarda görülen lösemi, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği gibi hastalıklar kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır.
  • Sinirsel bozukluklar: multipl skleroz, diyabet, sinir sıkışması ve zona gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklara sahip olan kişilerde kaşıntılar sıklıkla görülmektedir.

KAŞINTIYA NE İYİ GELİR? KAŞINTIYI GİDERMENİN 6 ETKİLİ YOLU

Kaşıntıyı Gidermenin 6 Etkili Yolu şu şekilde sıralanabilir;

  • Soğuk su
  • Soda
  • Limon
  • Yulaf
  • Karanfil yağı
  • Aloe vera

SOĞUK SU İLE KAŞINTI NASIL GİDERİLİR?

Kaşıntıyı gidermek için soğuk su kullanmak en çok bilinen yöntemlerden birisidir.  Soğuk su kaşıntı için en doğal ve kolay yöntemlerin başında gelmektedir. Kaşınan bölgeye soğuk su uygulamak, bölgedeki kaşıntının kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Soğuk su yerine bölgeye buz uygulanması da aynı etkiyi gösterecektir.

SODA İLE KAŞINTI NASIL GİDERİLİR?

Kaşıntıyı gidermek için soda kullanmak en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Soda, nedeni fark etmeksizin tüm kaşıntı belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Kaşıntıdan kurtulmak için bir yemek kaşığı sodaya birkaç damla su ekledikten sonra kaşınan bölgelere uygulamak gerekmektedir. Karışımın uygulandığı bölgedeki kaşıntı kısa sürede yok olacaktır.

LİMON İLE KAŞINTI NASIL GİDERİLİR?

Kaşıntıyı gidermek için limon kullanmak en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Limon kaşıntıdan kurtulmak için kullanılan en doğru yöntemlerden birisidir. Kaşıntı sorunu yaşayan kişiler, kaşınan bölgelere limon suyunu sürdükten sonra 10 – 15 dakika bekleyip ardından durulamalıdır. Böylece kaşıntının kısa sürede yok olması sağlanabilmektedir.

YULAF İLE KAŞINTI NASIL GİDERİLİR?

Kaşıntıyı gidermek için yulaf kullanmak en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Yulafın içeriğinde bulunan antioksidan kaşıntının yok olmasını sağlamaktadır. Bunun için çok az miktarda yulaf ve su karıştırılarak macun kıvamına getirildikten sonra kaşınan bölgeye sürülmelidir. Böylece kaşıntının kısa sürede geçmesi mümkün olmaktadır.

KARANFİL YAĞI İLE KAŞINTI NASIL GİDERİLİR?

Kaşıntıyı gidermek için karanfil yağı kullanmak en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Karanfil yağı içerdiği maddelerin etkisi ile kaşıntı sorununu ortadan kaldırmaktadır. Karanfil yağının kullanımı için kaşınan yere sürmek ve 10 – 15 dakika bekledikten sonra bölgeyi yıkamak gerekmektedir.

ALOE VERA İLE KAŞINTI NASIL GİDERİLİR?

Kaşıntıyı gidermek için aloe vera kullanmak en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan aloe vera, her türlü kaşıntının tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunun için aloe vera yaprağını ikiye böldükten sonra içinde bulunan özü çıkarmak ve bu özü kaşınan bölgelere sürmek yeterli olacaktır. Aloe vera sürülen bölgedeki kaşıntı kısa sürede yok olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir