Kartsız ATM’den Para Çekme Nasıl Yapılır?


60
584 Paylaşım, 60 points

ATM üzerinden para çekmek isteyenler genel olarak kartsız işlem yapılamayacağını düşünürler. Aslında ATM’den karsız da para çekmek mümkündür. Kartsız para çekmek için bazı işlemler yapmak yeterli olacaktır. Bu yazımızda Kartsız ATM’den Para Çekme Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Bankalar, müşterilerine hemen her konuda kolaylık sağlamaktadır. Banka müşterileri para çekme işlemlerini genel olarak ATM’ler üzerinden gerçekleştirir. Ancak birçok banka müşterisi ATM’den, işlem yapmak için karta ihtiyaç olduğunu düşünür ve kartsız oldukları zaman para çekemezler. Ancak ATM üzerinden kartsız da para çekmek mümkündür.KARTSIZ ATM’DEN PARA ÇEKME NASIL YAPILIR?

Kartsız ATM’den para çekme işlemi sanıldığından çok daha kolay yapılmaktadır. Kolay olmasının yanı sıra oldukça güvenli bir işlemdir. Banka müşterileri ATM’den kartsız para çekmek için öncelikle bankanın mobil uygulamasını cep telefonuna indirmek zorundadır. Kartsız para çekmek için uygulamayı kullanmak gerekir.

Kartsız ATM’den para çekmek için izlenmesi gereken yollar şu şekilde sıralanabilir;

  • Birinci Adım

Banka müşterisi bağlı olduğu bankaya ait mobil uygulamayı uygulama mağazası üzerinden indirir.

  • İkinci Adım

Banka mobil uygulamasının indirilmesinin ardından ATM’ ye gidilir.

  • Üçüncü Adım

ATM ekranından kartsız işlem menüsüne girilir.

  • Dördüncü Adım

Ekrana T.C. kimlik numarası, IBAN numarası ya da bankamatik numarasından birisi girilir.

  • Beşinci Adım

Üç seçenekten birisinin bilgisi girildikten sonra telefon numarası bilgisi girilerek para çekmek mümkün olacaktır.

KARTSIZ ATM’DEN PARA ÇEKMENİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kartsız ATM’den para çekme işlemi birçok avantaj sağlar. Banka müşterileri ATM üzerinden kartsız para çekme işlemini haftanın 5 günü 24 saat boyunca gerçekleştirebilir. Kartsız ATM’den para çekme işlemi sayesinde üye işyerlerinden para çekme, para gönderme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir.

Kartsız ATM’den para çekme işleminin yanı sıra para yatırma, havale gönderme, cep telefonuna kontör yükleme, altın alma, döviz alma, döviz bozdurma ve fatura ödeme gibi işlemleri de gerçekleştirmek mümkündür. işlemlerin yapılabilmesi için T.C. kimlik numarası, IBAN numarası ya da bankamatik numarasından birisini sisteme girmek gerekir.

KARTSIZ ATM’DEN PARA ÇEKME İŞLEMİ İÇİN İZİN VERİLEN UYGULAMALAR HANGİLERİDİR?

Bankaların ATM’lerinden kartsız para çekmek için izin verilen bazı uygulamalar bulunur. Bu uygulamaları kullanarak kolayca kartsız para çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Kartsız ATM’den para çekme işlemi için izin verilen uygulamalar şu şekildedir;

  • Karekod: Karekod uygulaması cep telefonuna indirilerek ATM üzerinden kod okutulması şeklinde kolayca kullanılabilir.
  • Biyokimlik: Biyokimlik uygulaması ile parmak damar haritasını banka sistemine kayıt ettiren müşteriler kartsız işlem yapabilirler.
  • Mobil İmza: banka müşterileri banka sistemine tanımlamış oldukları mobil imza sayesinde kartsız para çekme ve diğer bankacılık işlemlerini yapma hakkına sahip olacaktır.
  • Cep Anahtar: Cep anahtar uygulamasının cep telefonuna indirilmesinin ardından uygulama üzerinden kartsız ATM’den para çekmek mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
584 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir