Karşılıksız Çekte Nasıl Bir Yol İzlenmeli, Karşılıksız Çek Cezası Nedir?


99
974 Paylaşım, 99 points

Ticaretle uğraşanlar çalışma hayatlarının belirli dönemlerinde karşılıksız çek sorunu ile karşı karşıya gelebilirler. Karşılıksız çek verildiğini fark eden bir kişinin izlemesi gereken bazı yollar bulunmaktadır. Bu yazımızda Karşılıksız Çekte Nasıl Bir Yol İzlenmeli, Karşılıksız Çek Cezası Nedir sorularına cevap vereceğiz.

Karşılıksız çek vermek, Çek Kanunu 5. Maddesine göre suç olarak bilinmektedir. Herhangi bir nedenden dolayı verilen çeklerin bankada mutlaka karşılığı bulunmalıdır. Bulunmaması durumunda suç olarak nitelendirilecek bu durum cezai işlem gerektirecektir.KARŞILIKSIZ ÇEKTE NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Karşılıksız çek verildiğini fark eden bir kişi, bu çek hakkında şikayetçi olmak zorundadır. Karşılıksız çek şikayeti, durumun fark edilmesinden itibaren 3 aylık süre içerisinde gerçekleştirilmelidir. Şikayet olmaması durumunda karşılıksız çek ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

İcra ve iflas kanunu 347. Madde kapsamında 3 aylık şikayet süreci içerisinde gerekli adımların atılması halinde cezai inceleme süreci başlayacak ve bu tarihten itibaren bir yıllık süreyi geçmeyecektir. Şikayetçi olan tarafın çeki zamanında ibraz etmesi oldukça önemlidir. Zamanında ibraz edilmemesi durumunda şikayet hakkını kullanamayacaktır. Bu çeklerin şikayet hakkı düşecektir.

KARŞILIKSIZ ÇEK DAVA AŞAMASINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Karşılıksız çek dava aşamasında yapılması gerekenler belirli sıralama ile ilerler. Karşılıksız çek davaları İcra Mahkemesi’nde görülür. Bu davalarda çekin tahsili için banka şubesinin bulunduğu yer ya da hesap sahibinin şikayeti yerleşim yeri mahkemesinde görüşülür.

Yargılama süresinde mahkeme tarafından koruma tedbiri olarak çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı getirilir. Yasak işlemi  çek hesabının gerçek sahibi, bu kişi adına çeki kesenler, karşılıksız çekin sermaye şirketi, yönetim organı ve ticaret siciline tescil edilen şirket hakkında uygulanır.

KARŞILIKSIZ ÇEK CEZASI NEDİR?

Karşılıksız çek yaşanması durumunda yapılan şikayetin ardından inceleme sonucunda kişiye bir adli ceza parası uygulanır. Çek ile ilgili karşılıksız işlemi yapılmasına neden olan kişi hakkında karşılıksız çek düzenleme suçundan icra ceza mahkemesinde dava açılacaktır.

Bir çekin karşılıksız çıkması nedeniyle açılan dava sonucunda verilen hapis cezası 3 aydan başlar. Bununla birlikte her çek için 1500 güne kadar adli para cezası uygulanır. Adli para cezasının uygulanmaması durumunda kamuda yararlı bir işte çalışma kararı verilmeksizin direkt hapis cezası uygulanır.

CEZANIN ÖDENMESİ SONRASI ÇEK HESABI AÇMA YASAĞI NASIL KALDIRILIR?

Karşılıksız çek suçundan ceza alan kişi, cezasının tamamını ödedikten sonra infaz tarihinden itibaren 3 yıl boyunca ve yasağın konduğu tarihten itibaren 10 yıl boyunca çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağının kaldırılmasını talep edebilir. Talebin ardından gerekli incelemelerin yapılması ile birlikte yasağın kaldırıldığı bilgisi MERSİS ile Risk Merkezine bildirilir. Bu bildirimin ardından kişinin çek hesabı açma yasağı kaldırılmış olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

99
974 Paylaşım, 99 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir