Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?


74
735 Paylaşım, 74 points

Karadeniz, ülkemizde bulunan 7 bölgeden birisidir. Bu bölge, Türkiye’nin kuzeyinde bulunmaktadır. İçerisinde birçok önemli ili barındıran Karadeniz, görülmesi gereken yerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu yazımızda Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yerler hakkında bilgi vereceğiz.

KARADENİZ BÖLGESİ İLLERİ HANGİLERİDİR?

Karadeniz bölgesinde toplamda 18 il bulunmaktadır. Karadeniz illeri şu şekilde sıralanabilir;

 1. Amasya
 2. Artvin
 3. Bartın
 4. Bayburt
 5. Bolu
 6. Çorum
 7. Düzce
 8. Giresun
 9. Gümüşhane
 10. Karabük
 11. Kastamonu
 12. Ordu
 13. Rize
 14. Samsun
 15. Sinop
 16. Tokat
 17. Trabzon
 18. Zonguldak

Karadeniz illerinde gezip görülmesi gereken birbirinden önemli yerler bulunmaktadır. Biz bu yazımızda sizin için Karadeniz’de görülmesi gereken 10 yeri hazırladık…SÜMELA MANASTIRI – TRABZON

Trabzon’un Maçka iline bağlı Altındere Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Sümela Manastırı’na gitmek için Trabzon merkezden toplu taşıma araçları kalkmaktadır. Bu manastır, oldukça yüksek ve geniş bir alanda yer almaktadır. Manastır içerisinde öğrenci odaları, misafirhane, mutfak, kutsal ayazma ve kütüphane bulunmaktadır.

Sümela Manastırı, MS. 375 – 395 yılları arasında yapılmıştır. Oldukça farklı bir mimariye sahip olan bu yapı, görülmesi mutlaka gereken tarihi yerlerden birisidir.

BOZTEPE – TRABZON

Karadeniz’in muhteşem manzarasını izlemek isteyenlerin ilk tercihi Boztepe’dir. Turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Boztepe, Trabzon’ un geniş ve eşsiz manzarasını seyretmek için hazırlanmış teraslardan oluşmaktadır.

UZUN GÖL – TRABZON

Trabzon Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta olan Uzun Göl, Haldizen Deresi’nin kapanması ile oluşmuştur. Yeşilin her tonunun rahatlıkla görülebileceği bu alan, muhteşem manzarası ile görenleri adeta büyülemektedir. Uzun Göl yakınlarında hediyelik eşya satan dükkânlar, balık restoranları ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

KRİSTAL TERAS – KARABÜK

Safranbolu ilçesinde bulunan Kristal Teras, 80 metre yüksekliktedir. Terasa çıkmak bir yana terasa bakmak bile kişiyi çok fazla heyecanlandırmaktadır. Tokatlı kanyonu üzerine kurulmuş olan bu terasa çıkıldığı zaman tüm kanyonu görmek mümkün olmaktadır. Tabanı çok dayanıklı camdan üretilmiş olan Kristal Teras, 75 ton ağırlık taşıyacak güce sahiptir. Ancak her ihtimale karşılık teras üzerine bir seferde en fazla 30 kişi çıkabilmektedir.

ZİL KALESİ – RİZE

Rize ili Çamlıhemşin ilmesi merkezine 15 km uzaklıktadır. Bu kale, 13.yüzyılda Trabzon Rum İmparatorluğu tarafında inşa edilmiştir. Konumu gereği Fırtına Vadisine hâkim durumdadır. Kalenin yeşilliklere bakan manzarası göz kamaştırmaktadır.

AYDER YAYLASI – RİZE

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. 1300’lü yıllarda Halalılar tarafından yapılmıştır. 1350 metre genişliğe sahiptir. Ayder Yaylası’nın en büyük özelliği, yaz kış yaylada kar bulunmasıdır. Bu nedenle oldukça serindir. Yayla içinde çok sayıda kaplıca da bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak festival düzenlenen Ayder Yaylası’na binlerce kişi gelmektedir.

GÖLCÜK GÖLÜ – BOLU

Bolu merkezden 17 km uzaklıkta olan Gölcük Gölü, harika manzarası ile herkesin dikkatini çekmektedir. Özellikle bol bol fotoğraf çekmek isteyenlerin vazgeçilmez adresi olan Gölcük Gölü, sessiz ve sakin bir ortam arayanların da vazgeçilmezleri arasındadır.

VALLA KANYONU – KASTAMONU

Kastamonu ili Pınarbaşı ilçesine bağlı olan Muratbaşı köyü sınırları içerisindedir. İlçe merkezine 26 km uzaklıktadır. Devrekani Çayı ve Kanlıçay’ın birleştiği yerden başlayan Valla Kanyonu, 1.5 km orman içinden devam etmektedir. Vahşi bir cennet olarak anılan bu kanyon, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kanyon içerisinde gezmek için mutlaka özel Ekipman ve teçhizat kullanılmaktadır.

LİMNİ GÖLÜ – GÜMÜŞHANE

Gümüşhane ili Torul ilçesi Zigana köyü sınırları içerisindedir. 1700 rakımlı Saronay Yaylası içerisinde bulunmaktadır. 2005 yılında 20 yıllığına kiraya verilmiştir. Ziyaretçilere açık olan Limni Gölü’ne her yıl binlerce kişi gelmektedir. Harika bir manzaraya sahip olan bu gölde yaban hayvanlarına rastlamak mümkündür.

KARAGÖL – ARTVİN

Artvin ili Borçka ilçesine bağlı Aralık köyü içerisindedir. Muhteşem bir yeşilliğe sahip olan bu göl, dünyanın en güzel göllerinden birisi olarak anılmaktadır. 2002 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Birçok farklı ağaç çeşidi ile çevrili olan Karagöl, saklı bir cenneti andırmaktadır. Karagöl çevresinde karavanla konaklamak, çadır kurmak ve piknik yapmak serbesttir.  Karagöl ziyaretçilerinin burada daha fazla zaman geçirebilmesi için yakın alanlarda konaklama fırsatı sunan yerler de bulunmaktadır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
735 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
13
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir