Karaciğer Yağlanması Neden Olur, Nasıl Engellenir?


68
664 Paylaşım, 68 points

Karaciğer yağlanması, insanların karaciğer ile illi en sık yaşadıkları sağlık sorunlarından birisidir. Karaciğer yağlanmasının oluşması için belirli nedenler bulunmaktadır. Karaciğer ile ilgili bir sorun yaşamamak için yağlanmanın mutlaka engellenmesi gerekir. Bu yazımızda Karaciğer Yağlanması Neden Olur, Nasıl Engellenir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde normalin daha ütünde hatta bazen aşırı şekilde yağ toplanması sebebiyle oluşan sağlık sorunudur. Karaciğer yağlanması mutlaka tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarından birisidir. İlerlemesi durumunda siroz evresine kadar gelmek söz konusu olacaktır.KARACİĞER YAĞLANMASI NEDİR?

Karaciğerin ana maddesi hepotosit olarak bilinir. Bu diğer bir değişle karaciğer hücresi olarak adlandırılmaktadır. Bazı kişilerde yağ damlacıkları karaciğer hücrelerinin içerisinde birikmeye başlar. Mikroskopla bakıldığı zaman rahatlıkla görülebilen bu damlacıkları nedeniyle hücreler şişer ve karaciğerde büyüme başlar.

Karaciğer yağlanması, yağ damlacıklarının karaciğer hücreleri içerisinde birikmesi ve karaciğeri büyütmesi olarak tanımlanabilir. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bu sağlık sorunu belirtileri görüldükten sonra mutlaka tedavi edilmelidir.

KARACİĞER YAĞLANMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karaciğer yağlanması bazı belirtiler ile kendisini gösterir. Kişi, kendisinde bu belirtileri fark etmesi durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Karaciğer yağlanması belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Burun kanaması
 • Sarı cilt ve gözler
 • Cildin altında görünen ağ benzeri damar grupları
 • Karın ağrısı
 • Karın şişmesi
 • Bacaklarda şişme
 • Erkeklerde meme büyümesi
 • Kafa karışıklığı

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDEN OLUR?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür; karaciğer yağlanması, vücudun çok fazla yağ üretmesi ya da ürettiği bu yağı yeterince etkili şekilde metabolize edememesi nedeniyle oluşmaktadır. Vücuttan yakılamayan fazla yağ, bir süre sonra karaciğer hücrelerinde depolanmaya başlar. Bu biriken yağlar nedeniyle karaciğer yağlanması meydana gelir.

Karaciğer yağlanmasına neden olacak birçok farklı sebep bulunmaktadır. Özellikle fazla alkol tüketen kişilerde karaciğer hastalıkları sıklıkla görülmektedir. Bunun yanı sıra obezite hastalarında, aşırı yağlı besin tüketen kişilerde, insülin direnci olanlarda ve trigliseriti yüksek olanlarda karaciğer yağlanmasına sıklıkla rastlanmaktadır.

 

KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Karaciğer yağlanmasını teşhis etmek için öncelikle belirtilerle birlikte bir doktora başvurmak gerekir. Doktor, öncelikle kişinin ailesinde karaciğer hastalığı olup olmadığını, alkol tüketim seviyesini ve diğer sağlık sorunlarını kontrol edecektir.

Doktor kesin teşhis koymak için hastalardan bazı tetkikler talep edebilir. Özellikle karna basılarak yapılan muayenede karaciğer büyümesi olup olmadığı kolaylıkla anlaşılacaktır. Tetkik sonuçlarının kontrol edilmesinin ardından gerek görülürse hastadan karaciğer biyopsisi de talep edilebilir. Bu biyopsi sayesinde hastalığın ne derecede olduğu kolaylıkla belirlenecektir.

KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Karaciğer yağlanması teşhisi konmuş olan hastalar tedavi aşamasına geçebilirler. Karaciğer yağlanması tedavisi için herhangi bir ilaç kullanılmamaktadır. Bu rahatsızlık tamamen yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler ile engellenebilir.

Doktor hastanın bu rahatsızlıktan kurtulması için alkol kullanımını azaltması, kilo vermesi, beslenme tarzını değiştirmesi gibi taleplerde bulunabilir. Özel bir diyet listesi verilecek olan hastanın bu diyete tam uymakla birlikte her gün 30 dakika egzersiz de yapması önerilecektir.

KARACİĞER YAĞLANMASI NASIL ENGELLENİR?

Karaciğer yağlanmasını engellemek için basit birkaç yöntem kullanmak yeterlidir. Günlük yaşamda biraz daha dikkatli olarak bu sağlık sorununa yakalanmamak mümkün olacaktır. Karaciğer Yağlanması nasıl engellenir?  Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır.
 • Ağırlıklı egzersizle beraber kas egzersizleri de yapılabilir.
 • Metabolizmayı düzenleyen beslenme alışkanlıkları ve özellikle Akdeniz tipi diyet tercih edilmelidir.
 • Tekli doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı, balık ve sebze tüketilmelidir.
 • Yağdan, rafine şekerden ve unlu mamullerden kaçınılmalıdır.
 • Raf ömrü olan, koruyucu içeren, kapalı kutulardan uzak kalınmalıdır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir