Kapalı Alan Korkusu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?


68
664 Paylaşım, 68 points

İnsanları bazı korkularıyla birlikte yaşarlar. Bu korkular arasında en sık rastlananlardan birisi de kapalı alan korkusudur. Kapalı alan korkusu tıp dilinde Klostrofobi olarak bilinir. Bu yazımızda Kapalı Alan Korkusu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? Sorusuna cevap vereceğiz.

İnsanların çoğunda farklı nedenlere bağlı olarak bazı korkular gelişebilir. Bu korkular arasında en sık rastlananlardan birisi de kapalı alanda kalma korkusudur. Klostrofobi olarak isimlendirilen kapalı yerde kalma korkusu, geçmişten gelen korkulardan birisi olabileceği gibi bir olay karşısında tepki olarak da bir anda ortaya çıkabilir.KAPALI ALAN KORKUSUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kapalı alan korkusunun belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • Kapalı alanlara girildiği zaman ellerde ve ayaklarda kilitlenme
 • Panik atak nöbeti geçirme
 • Kapalı ortamda sıkılarak bir an önce dışarıya çıkma isteği
 • Kapalı alanlarda boğuluyormuş gibi hissetme
 • Kapalı alanlara girildiği zaman nefesin sıkışması ve bir süre sonra nefes alamama
 • Kapalı alana girildiği zaman duvarların üstüne gelmesi hissi ve ardından ağlama
 • Kapalı alandan en kısa zamanda çıkma hissi

KAPALI ALANDA KALMA KORKUSUNA BAĞLI YAŞANAN PROBLEMLER NELERDİR?

Kapalı alanda kalma korkusundan dolayı günlük hayatta yapılan birçok işte sıkıntı yaşanabilir. Kapalı alanda kalma korkusuna bağlı yaşanan problemler şu şekilde sıralanır;

 • Asansöre binememe
 • Kapısı kapalı odada uyuyamama
 • Dar alanlarda kalamama
 • Alçak tavanlı evlere girememe
 • Kalabalık yerlerde duramama
 • Mağara gibi alanlara girememe
 • MR makinesine girememe
 • Tünel gibi alanlarda uzun süre kalamama

KAPALI ALANDA KALMA KORKUSU NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Kapalı alanda kalma korkusu, kişinin kendisini çaresiz ve korumasız hissetmesi durumudur. Kişi, bulunduğu ortamdan çıkamayacağını ve kimsenin kendisine yardımcı olamayacağını düşündüğü zamanlarda bu düşüncelere kapılmaktadır.

Kapalı alanda kalma korkusu neden ortaya çıkar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir, kapalı alanda kalma korkusu yapılan araştırmalar sonucunda psikolojik ve biyolojik bir durum olarak belirlenmiştir. Genetik bir problem olarak görülen kapalı kapalı alanda kalma korkusu, genel olarak boğulma tehlikesi atlatmak, bir yerde sıkışıp kalmak, karanlık bir yerde kilitli kalmak, çukura düşmek gibi yaşanmış olumsuz olaylar sonucunda gelişmektedir.

KAPALI ALANDA KALMA KORKUSU NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Kapalı alanda kalma korkusu tedavisi için öncelikle hastanın psikolojik olarak bu hastalığa kendisi inandırması gerekmektedir. Kapalı alanda kalma korkusunun iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi ilaçla tedavi diğeri ise korkunun üzerine gitme yöntemidir.

KAPALI ALANDA KALMA KORKUSU İLAÇLA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kapalı alanda kalma korkusunu ilaçla tedavi etmek, son aşamada gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Hasta sıklıkla panik atak geçiriyor ve bu ataklar günlük hayatını olumsuz yönde etkiliyor ise ilaç tedavisinden başka yol bulunmaz.

Kapalı alanda kalma korkusu yaşayan bir kişi, hastalığının nasıl tedavi edilmesi gerektiğini öğrenmek için mutlaka bir hekime giderek muayene olması gerekir. Muayene sonrasında hekim ilaçla tedavi yöntemini önerirse belirlenen türden ilaçlar ile tedavi uygulanabilir.

KAPALI ALANDA KALMA KORKUSU KORKUNUN ÜZERİNE GİDEREK NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Kapalı alanda kalma korkusunu korkunun üzerine giderek tedavi etmek, ilk aşamada genel olarak tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem klostrofobisi ilerlememiş ve daha başlangıç aşamasında olan hastalara uygulanmaktadır.

Korkunun üzerine giderek tedavi yöntemi mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleştirilir. Kişinin korkuları göz önünde bulundurularak bu korkuyu yenmesi adına bazı alıştırmalar yapılır ve hastaya egzersiz görevleri verilir. Bu görevlerin sonrasında hastanın kapalı alanda kalma korkusu yavaş yavaş yok edilmeye başlar. Bu yöntem kullanılarak hastanın kapalı alanda kalma korkusu yok edilemiyor ise mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir