Kanser Hastalarına Devletin Yaptığı Yardımlar Nelerdir?


74
725 Paylaşım, 74 points

Devlet yardımları kanununda yapılan yeni düzenlemeler sonucunda kanser hastaları da devlet yardımı kapsamına alındı. Yeni kararlar doğrultusunda bundan sonra kanser hastalarına da farklı konularda yardım yapılacak. Bu yazımızda kanser hastalarının devletten alabileceği yardımları anlatacağız.

Devlet, bir süre önce yardım destek paketleri üzerinde bazı değişikliklere gitti. Malulen emeklilik şartlarında yapılan değişiklikler sonrasında kanser hastalarına da birçok hak tanınmaya başladı. Yaşadıkları ağır hastalıktan dolayı çalışamayacak duruma gelen kanser hastalarına destek amacıyla alınan bu karar kapsamında bu hastalara aylık olarak maaş ödemesi yapılacak. Aylık ödeme süresi hastalığın türüne göre 12 – 24 ay arasında değişecek.

Kanser Hastaları Devlet Yardımını Nasıl alacak?Kanser hastaları, devlet yardımından yararlanmak için kanser tanısı konulmasının ardından 1 yıllık süre içerisinde başvuruda bulunmak zorunda. Kanser teşhisi konmasının ardından hastaneden verilecek olan raporu sağlık raporu yerine kullanacak olan kanser hastaları, bu rapor ile başvuru yaparak maluliyet aylığı bağlanmasını talep edebilecek. Şartlara uygun olan kanser hastalarına belirlenen süre boyunca çalışmalarına gerek olmadan aylık ödemesi bağlanacak. Kanser hastalarının bu aylık ödemesinden yararlanması için aranan tek şart ise tanı konulduktan sonra 1 yıl içerisinde başvuru yapılmış olması.

Kanser hastaları Ne Kadar Süre Devlet Yardımı Alabilecek?

Kanser hastalarının tanı konulmasının ardından gerçekleştirdikleri başvuru sonucunda yaşadıkları hastalığın boyutuna göre yardım süreleri belirlenecek. Ortalama olarak 18 ay olarak belirlenmiş olan devlet yardım süresi, kanser hastalığının durumuna göre 12 ay ya da 24 ay olarak da değiştirilebilecek.

Devlet Yardımı Hangi Hastalıkları Kapsıyor?

Devletten yardım alacak kanser hastalarının hastalıklarının türüne göre devlet yardımı alma durumları şu şekilde sıralanabilir;

  • Tiroid kanserleri ve deri bazal hücreli kanserler dışındaki tüm kanser türlerinde teşhis tarihinden itibaren 18 ay boyunca hasta malul olarak kabul edilecek. Sürenin bitmesinin ardında hasta yeniden değerlendirilmeye alınacak. Duruma göre gerekli görülürse aylık yeniden bağlanacak
  • Kemik iliği kanseri ve kök hücre nakli gerektiren kanser türlerinde nakil tarihinden itibaren 12 ay süreyle hastaya malul aylığı bağlanacak.
  • Lösemi hastalarında tanı konulmasının ardından en az 24 ay süre ile aylık ödemesi yapılacak. Kemik iliği ya da kök hücre naklinin ardında hastaya 12 ay daha malul ödemesi yapılacak
  • Allojenik transplantasyon işlemlerinden sonra nakil gününden itibaren 12 ay süreyle hasta malul aylığı alabilecek.

Kanser Hastaları Devlet Yardımı için Nasıl Başvuru Yapabilecek?

Kanser hastalığı tanısının ardından hastalara malul emekliliği bağlanabilmesi için 4/A ve 4/B sigortalılar bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumunun il ya da ilçe müdürlükleri üzerinden başvuruda bulunabilecekler. Kamu görevlileri ise çalıştıkları kurumlarda yer alan Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkili birimleri üzerinden başvuru yapabilecek.

Kanser hastalığı nedeniyle malul sayılan ve devlet yardımı bağlanan kişiler, ilk olarak kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmak zorundalar.

Kanser Hastaları Tedavi Ücreti Ödemeyecek

Devlet tarafında kanser hastalarına bağlanan malul aylığının yanı sıra tedavi süresince yapılacak işlemler için ücret alınmaması kararı da verildi. Resmi Gazete de yayımlanan karar kapsamından Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden kanser tedavisi için gerekli tüm işlemler ücretsiz olarak yapılabilecek.  Konu ile ilgili açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kanser hastalarının yaşadıkları zorlu süreçte yanlarında olmak için böyle bir karar alındığını ve kanser hastalarının tedavi süresinde gerekli olan her türlü tedavi için hastadan ücret ya da fark ödemesi alınmayacağını belirtti.

Yeni düzenleme kapsamında kanser hastalığı tedavisinde devletin verdiği ödemenin yükseltildiği, böylelikle hastalık tedavilerinde kişilere ödeme yapma zorunluluğunun kaldırıldığı ifade edildi. Kanser hastaları, yeni düzenleme sayesinde artık kanser tedavileri sırasında ya da kullanmaları gereken ilaçlar için hiçbir şekilde ücret ya da ilave ücret ödemek zorunda kalmayacak. Zorlu bir hastalıkla mücadele eden kişiler bu sayede hem ücretsiz tedavi olabilecek hem de bu süre içerisinde devletten aylık ödemesi alabilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
725 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
57
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
49
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

3 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İlaçların çoğunu karşılamıyor bütün ilaçlara fark ödüyoruz sadece bir kemoterapi ilacını 4.000 TL ye aldık yardım falan da hiç almadık ölmek üzereyken veriyorsunuz heralde

    1. Bende akciger kanseriyim amaliyat gecensene terapi aldım 4 kür halen kontrolum devam ediyo devlet bir kuruş almadı benden bu işde bir yanlışlık var nuray hanım

    2. Bende akciger kanseriyim amaliyat oldum gecensene terapi aldım 4 kür halen kontrolum devam ediyo devlet bir kuruş almadı benden bu işde bir yanlışlık var nuray hanım