Kalorisi Az Ve Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?


59
574 Paylaşım, 59 points

Kilo almak istemeyen kişiler genel olarak kalorisi az ve tok tutan yiyecekleri tüketmeye çalışırlar. Ancak bu tür yiyecekleri tüketmek için öncelikle hangi yiyeceklerin düşük kalorili ve tok tutma özelliğine sahip olduğunu bilmek gerekir. Bu yazımızda Kalorisi Az Ve Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Gün içerisinde açlık hissetmemek ve tüketilen besinlerden az kalori almak için öncelikle bu şartlara uygun olan besinleri bilmek ve ona göre tüketmek gerekir. Kalorisi az ve tok tutan birçok farklı türden besin bulunmaktadır.KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN YİYECEKLER NELERDİR?

Kalorisi Az Ve Tok Tutan Yiyecekler şu şekilde sıralanır;

 • Et ve deniz ürünleri
 • Yumurta
 • Tarçın
 • Badem
 • Yulaf ezmesi
 • Yeşil salata
 • Çorba
 • Avokado
 • Fasulye ve mercimek
 • Nane
 • Yağlı balık

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN ET VE DENİZ ÜRÜNLERİ NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan et ve deniz ürünleri, protein yönünden oldukça zengin besinlerdir. Tokluk hissi sunan bu besinler hem protein isteğini karşılar hem de gün içerisinde uzun süre tok kalmayı sağlar. Kırmızı et, beyaz et, balık ve deniz ürünleri bu kategoride yer almaktadır.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN YUMURTA NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan yumurta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasındadır. Kahvaltıda tüketilen bir adet katı yumurta gün içerisinde ortalama 5 – 6 saat tok kalmayı sağlar. Protein yönünden oldukça zengin olan yumurta aynı zamanda A – D – E ve B vitaminleri yönünden de oldukça zengindir.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN TARÇIN NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan tarçın, kan şekerini dengeleme özelliği sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlar. Kan dolaşımını düzenleme özelliği bulunan tarçının aynı zamanda sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Gün içerisinde tarçın tüketenlerin kan şekeri düzenlendiği için açlık hissi ortadan kalkacaktır.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN BADEM NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan badem, gün içerisinde tok kalmayı sağlayan kuruyemiş türlerinden birisidir. Yapılan araştırmalara göre günlük ortalama 5 adet badem yiyen kişilerde kilo vermek de çok daha kolay olmaktadır. Diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden olan badem kalsiyum, çinko, fosfor, potasyum, magnezyum, demir ve E vitamini yönünden oldukça zengindir.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN YULAF EZMESİ NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan yulaf ezmesi, sindirimi uzun süren besinlerden birisidir. Bu özelliği sayesinde oldukça uzun süre tok tutar. İçerdiği kepek sayesinde midede hacmi genişleyerek acıkmayı geciktirmektedir. Yulaf ezmesi protein, demir, çinko, kalsiyum, fosfor, tiamin ve magnezyum yönünden de oldukça zengindir.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN YEŞİL SALATA NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan yeşil salata, içerdiği vitamin ve mineralin yanı sıra yüksek oranda lif içermektedir. Lifli özelliği sayesinde tüketildiği zaman uzun süre tok tutmayı sağlar. Gün içerisinde yeşil salata tüketen kişiler daha uzun süre tok kalacağı için kilo vermesi de kolaylaşacaktır.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN ÇORBA NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan çorba, diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. İçerdiği su oranı sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır. Yemeğe oturduğunda başlangıç olarak çorba tüketen kişilerde ana yemeğe geçildiği zaman beyin tokluk sinyali vermeye başlayacaktır. Böylece gün içerisinde aşırı tüketmekten kaçınılmış olur.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN AVOKADO NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan avokado, birçok besine göre çok daha doyurucu ve uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. İçerdiği doymamış yağlar, potasyum, E vitamini ve folik asit sayesinde tüketen kişilerde uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN FASULYE VE MERCİMEK NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan fasulye ve mercimek, en doğru seçeneklerden birisidir. Bu iki besinden birisini tüketen kişiler gün içerisinde uzun süre tok kalmayı garantilemiş olacaktır. Fasulye ya da mercimekten birisini seçerek üç yemek kaşığı tüketenlerde gün içinde 7 gram protein almak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün olacaktır.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN NANE NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan nane, kokusu sayesinde de tokluk hissi sağlamaktadır. Sakinleştirme özelliğine de sahip olan nane ara öğünlerde sıklıkla tüketildiği zaman gün içerisinde bolca tokluk hissi sağlayacaktır.

KALORİSİ AZ VE TOK TUTAN YAĞLI BALIK NASIL TÜKETİLİR?

Kalorisi az ve tok tutan yağlı balık, kolesterolün düşmesini ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. İçerdiği Omega – 3 sayesinde gün içerisinde tokluk hissi de veren yağlı balık, bu sayede daha az yemek yemeği sağlamaktadır. Yağlı balık olarak somon, ton balığı, sardunya, uskumru ve ringa balıkları tüketilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir