Kalıcı Lazer Epilasyonu Nedir, Sağlıklı Mıdır?


67
654 Paylaşım, 67 points

Lazer epilasyon son dönemde kadınların sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Vücuttaki istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyen birçok kadın, kalıcı lazer epilasyonu tercih etmektedir. Bu yazımızda Kalıcı Lazer Epilasyonu Nedir, Sağlıklı Mıdır? Sorularına cevap vereceğiz.

Kalıcı lazer epilasyon, diğer epilasyon çeşitlerinden daha sağlıklı ve kalıcı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. İster kadın ister erkek olsun hemen herkesin tercihi olan kalıcı epilasyon, doğru şekilde yapıldığı takdirde çok etkili ve zararsızdır.KALICI LAZER EPİLASYON NEDİR?

Kalıcı lazer epilasyon, ışınların uyarılmasıyla elde edilen ışık demetinin vücudun tüm bölgelerinde bulunan istenmeyen tüylerin yok edilmesi için kullanılmasıdır. Kalıcı lazer operasyonu öncesinde en az 15 gün boyunca tüylere dokunulmamış olması gerekmektedir. Uygulanacak olan lazer epilasyon kıl tipine, yoğunluğuna, cilt tipine, rengine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kalıcı lazer epilasyonun tam olarak uygulanabilmesi için belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Lazer epilasyonun temel amacı, kılları kökünden yok etmektir. Bu işlem özellikle koyu renkli tüylerde çok daha etkili olmaktadır.

KALICI LAZER EPİLASYON NASIL ÇALIŞIR?

Kalıcı lazer epilasyon nasıl çalışır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kalıcı lazer epilasyon cihazı ile kıl olan bölgelere ışın atımı yapılır. Bu ışın sayesinde cilt yüzeyi taranırken bu ışınlar tüye rengini veren madde tarafından tutulur.

Lazerden tüy yüzeyine verilen ısı, tüyden tüy köküne doğru iletilir. Bu ısı sayesinde tüy kökleri kısa sürede tahrip edilir ve deformasyona uğrayan tüy kökleri tamamen yok olarak bir daha çıkmayacak şekilde ortadan kalkacaktır.

KALICI LAZER EPİLASYON VÜCUDUN HANGİ BÖLGELERİNE YAPILIR?

Kalıcı lazer epilasyon vücudun hangi bölgelerine yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kalıcı lazer epilasyon, vücudun farklı bölgelerine kolaylıkla uygulanabilir. Lazer epilasyonun uygulanabileceği bölgeler şu şekilde sıralanır;

 • Koltuk altı bölgesi: Bu bölgeye uygulanan lazer epilasyon özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Koltuk altı tüylerinden kurtulmak için ortalama 4 – 6 seans epilasyona gitmek gerekmektedir. İşlem sonlandığı zaman bu bölgede yeniden yüklenme ya da batık gibi sorunlar yaşanmaz.
 • Bikini bölgesi: bu bölgeye uygulanan kalıcı lazer epilasyon ile çok yüksek oranda başarı elde edilmektedir. Ortalama 6 seans sonunda bölgedeki tüylerden kurtulmak mümkün olacaktır.
 • Genital bölge: Bu bölgeye uygulanan epilasyon ile kalın ve koyu renkteki tüylerin yok edilmesi mümkündür. Ortalama 4 – 6 seans sonucunda bölgedeki tüyler tamamen ortadan kalkacaktır.
 • Bacak bölgesi: Bu bölgeye uygulanacak kalıcı lazer epilasyon sayesinde hem alt bacak hem de üst bacak tüylerinden kurtulmak mümkündür. Alanın geniş olması nedeniyle bu bölgeye uygulanan epilasyon süresi biraz daha uzun olmaktadır. Ortalama 6 seansta bacak tüylerinden kurtulmak mümkündür.
 • Kol bölgesi: Bu bölgeye lazer epilasyon hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kol tüylerinin farklı yapıda olduğu için ortalama 10 seans sonucunda kıllardan kurtulmak mümkün olacaktır.
 • Göğüs bölgesi: Bu bölgeye lazer epilasyon daha çok erkekler tarafından tercih edilmektedir. Epilasyon yöntemi ile göğüs bölgesindeki tüylerin tamamının yok edilmesi ya da azaltılması mümkündür.

 • Sırt bölgesi: Bu bölgeye lazer epilasyon daha çok erkekler tarafından tercih edilmektedir. Hem estetik hem de sağlık açısından kullanılan bu epilasyon yöntemi sayesinde sırt tüylerinin tamamından kurtulmak mümkündür.
 • Ense bölgesi: Bu bölgeye yapılan lazer epilasyon saç köklerinden sırta doğru olan kılların yok edilmesi için kullanılmaktadır. Ense bölgesi lazer epilasyonu 10 seansta sonuç alınacak şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Boyun bölgesi: Bu bölgeye yapılan lazer epilasyon, erkeklerin tıraş bölgesi olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Boyun bölgesindeki tüylerden kurtulmak, tıraş zamanında sıkıntı yaşamanın da engellenmesini sağlayacaktır.
 • Yüz bölgesi: Bu bölgeye lazer epilasyon yapılmadan önce tüylenmenin nedenleri belirlenmektedir. Genetik olarak yüz tüylenmesi olması durumunda lazer epilasyon uygulanabilir.
 • Bıyık bölgesi: Bu bölgeye lazer epilasyon yaptırmak isteyenler, ince ve açık renkte olan tüylerinden kurtulmak isterler. Bıyık bölgesindeki tüylerin çok ince ve açık renk olması, tamamen temizlenme süresini uzatacaktır. Ortalama 10 seans sonucunda bu bölge tüylerden temizlenecektir.
 • Çene bölgesi: Bu bölgede yer alan tüylerin lazerle alınabilmesi için öncelikle tüylenmenin kaynağı bulunmalıdır. Sağlık kontrolü sonrasında genetik nedenlerden oluşan tüylenme 10 seansta yok edilecektir.

KALICI LAZER EPİLASYONUN BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Kalıcı lazer epilasyonun başarısını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanır;

 • Kişinin ten rengi
 • Kişinin tüy rengi
 • Kişinin tüy kalınlığı
 • Kişinin tüylenmesinin nedeni (genetik – hormonal)

KALICI LAZER EPİLASYON ÖNCESİ VE SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Kalıcı lazer epilasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • Güneş veya solaryum ile bronzlaşma lazerin etkinliğini azaltır.
 • Lazer epilasyona gelmeden önce krem ve yağ gibi ürünlerin kullanılmamış olması gerekir.
 • Lazer epilasyon uygulanmadan bir ay öncesine kadar başka bir epilasyon türü uygulanmamalı ve tüyler uzatılmalıdır.
 • Lazer epilasyona gelmeden bir gün önce jiletle kıllar kesilerek uygulamaya hazır hâle getirilmelidir.

Lazer epilasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenler;

 • Uygulama yapılan bölge kızarık olduğu sürece güneşe maruz kalmamalıdır.
 • Uygulama yapılan alanda çıkan tüylere müdahale edilmemelidir.
 • Uygulama yapılan bölgenin terlememesi sağlanmalıdır.
 • Sıcak su, lif ile yıkama ve saç kurutma makinesi gibi ısı üreten cihazlar kullanılmamalıdır.
 • Tüm bunlar haricinde lazer epilasyon uygulaması yapan uzmanın tavsiyelerine uyulmalıdır.
 • Verilen krem benzeri tedavi yöntemlerini dikkatle ve zamanında uygulanmalıdır.

KALICI LAZER EPİLASYON SAĞLIKLI MI?

Kalıcı lazer epilasyon sağlıklı mı sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; lazer epilasyon ile sadece kıl köklerinde bulunan melanın pigmentine lazer ışığı tutularak kökün yakılması hedeflenmektedir. Bu sayede başka yerlere zarar verilmez.

Genital bölgeye yapılan lazer epilasyonun zararlı olduğu sıklıkla söylense de aslında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Lazer epilasyon asla cilt kanserine neden olmaz. Bu nedenle yaptırmak isteyenler güvenle bu yöntemi kullanabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir