Kahve Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi


56
544 Paylaşım, 56 points

Kahve hemen herkesin büyük bir keyifle tükettiği içeceklerden birisidir. Güne başlamak için tercih edilen kahve, gün içerisinde de enerji vermek için sıklıkla tüketilmektedir. Bu yazımızda kahve düşkünleri için Kahve Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi hakkında bilgi vereceğiz.

Kahve, gün içerisinde gerek enerji vermesi için, gerek dinlenmek için gerek hoş sohbete ilave olarak sıklıkla tüketilmektedir. Son yıllarda birçok farklı çeşidi çıkan ve büyük beğeni ile tüketilen kahve ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler bulunmaktadır.KAHVE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 10 BİLGİ NELERDİR?

Kahve hakkında bilinmesi gereken 10 bilgi şu şekilde sıralanır;

  • Kahve güçlü bir antioksidan kaynağıdır
  • Kahve ağrı kesici olarak kullanılabilir
  • Kahve ağız kokusunu gidermede etkilidir
  • Kahvenin fazla tüketilmesi öldürebilir
  • Kahve dünya üzerinde en fazla satılan ikinci içecektir
  • Kahve sabah tüketildiğinde daha etkilidir
  • Kahve dünya genelinde günde 2,5 milyar bardak tüketilmektedir
  • Kahve günde 2 bardak tüketildiğinde alkolik olma ihtimalini azaltır
  • Kahve için kullanılan ofis bardaklarının %20’sinde dışkı bakterisi bulunur
  • Kahvede bulunan kafein hem kana hem sperme etki eder

KAHVE GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR

Kahve güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kahve tüketimi vücudu hasarlara karşı savunmaya yarayan bir mekanizma geliştirir. Güçlü bir silah olarak kullanılabilen kahve, antioksidan bakımından oldukça zengindir. Araştırmalar, günde 2 fincan kahve tüketiminin vücudu korumak açısından oldukça yararlı olduğunu göstermektedir.

KAHVE AĞRI KESİCİ OLARAK KULLANILABİLİR

Kahve ağrı kesici olarak kullanılabilir. Kahve güçlü bir uyarıcıdır. Düzenli olarak kahve tüketen kişilerde özellikle kas ağrılarının geçtiği yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler, düzenli olarak kahve tüketebilir.

KAHVE AĞIZ KOKUSUNU GİDERMEDE ETKİLİDİR

Kahve ağız kokusunu gidermede etkilidir. Yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin ağız kokusuna yol açan bir bakteriyi yok ettiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle sıklıkla kahve tüketen kişilerde ağız kokusu sorunu yaşanmamaktadır.

KAHVENİN FAZLA TÜKETİLMESİ ÖLDÜREBİLİR

Kahvenin fazla tüketilmesi öldürebilir. Kahve faydalı olmakla birlikte fazla tüketilmesinin öldürücü etkisi de bulunmaktadır. Kahve mağazalarında satılan bir orta boy kahve, 9,5 kutu kolaya eşdeğer oranda kafein bulunmaktadır. Fazla kafein tüketimi, öldürücü etkiye neden olmaktadır. Bu nedenle günlük kahve tüketiminde ölçünün aşılmaması önemlidir.

KAHVE DÜNYA ÜZERİNDE EN FAZLA SATILAN İKİNCİ İÇECEKTİR

Kahve dünya üzerinden en fazla satılan ikinci içecektir. Kahve sadece ülkemizde değil dünya genelinde oldukça popüler içeceklerin başında gelmektedir. Sadece Türk kahvesi olarak düşünmemek gerekir. Kahvenin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu sayede hemen her ülkede tüketilmesi mümkündür.

KAHVE SABAH TÜKETİLDİĞİNDE DAHA ETKİLİDİR

Kahve sabah tüketildiğinde daha etkilidir. Özellikle sabah 09:30 – 11:30 saatleri arasında tüketilen kahve, kişi üzerinde çok daha iyi bir etkiye sahip olmaktadır. Günü enerjik geçirmek isteyenlerin bu saat aralığında kahve tüketmesi akıllıca olacaktır.

KAHVE DÜNYA GENELİNDE GÜNDE 2,5 MİLYAR BARDAK TÜKETİLMEKTEDİR.

Kahve dünya genelinde günde 2,5 milyar bardak tüketilmektedir. Kahve tüm dünya genelinde büyük beğeni ile tüketilen içeceklerden birisidir. Günlük olarak çok fazla tüketilmesine bağlı olarak yapılan araştırma sonucunda günlük 2,5 milyar bardak tüketildiği ortaya çıkmıştır.

KAHVE GÜNDE 2 BARDAK TÜKETİLDİĞİNDE ALKOLİK OLMA İHTİMALİNİ AZALTMAKTADIR

Kahve günde 2 bardak tüketildiğinde alkolik olma ihtimalini azaltmaktadır. Kahveyi günlük olarak en az 2 bardak olacak şekilde tüketen kişilerin alkole yönelik istekleri azalmaktadır. Yapılan araştırmalar, günde 2 bardak kahve tüketen kişilerin alkolik olma riskinin %43 oranında azaldığını ortaya koymaktadır.

KAHVE İÇİN KULLANILAN OFİS BARDAKLARININ %20’ SİNDE DIŞKI BAKTERİSİ BULUNMAKTADIR

Kahve için kullanılan ofis bardaklarının %20’ sinde dışkı bakterisi bulunmaktadır. Ofislerde günlük kahve tüketim oranı oldukça yüksektir.  Gün içerisinde sürekli kahve ile dolup taşan ve doğru şekilde temizlenmeyen bardaklarda çok sayıda bakteri üremektedir. Bunların en mide bulandırıcısı ise dışkı bakterisidir. Ofis bardaklarının %20’sinde dışkı bakterisi mutlaka bulunmaktadır.

KAHVEDE BULUNAN KAFEİN HEM KANA HEM SPERME ETKİ EDER

Kahvede bulunan kafein hem kana hem de sperme etki eder. Kafein, vücut üzerinde oldukça etkilidir. Günlük tüketilen kahveden alınan kafein kana karıştığı gibi spermi de etkilemektedir. Kahvenin çok tüketilmesi özellikle sperm sayısı üzerinde etkilidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir