Kafirun Suresi Okunuşu, Anlamı, Faziletleri Türkçe Arapça Yazılışı


90
874 Paylaşım, 90 points

Kafirun suresi, Allah’a şirk koşanları anlatan bir suredir. İman ve şirkin bir arada olmasının mümkün olmadığını çok güzel ifade eder. Mekke döneminde indirilmiş 6. Ayettir. Bu yazımızda Kafirun suresinin okunuşu, Kafirun suresinin anlamı, Kafirun suresinin Türkçe ve Arapça yazılışı, Kafirun suresinin faziletleri hakkında bilgi vereceğiz.

KAFİRUN SURESİ NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?

Kafirun suresi, iniş sırasına göre 18. Süredir. Maun suresinden sonra, Fil suresinden önce indirilmiştir. Mekke’de indirilen bu surenin Medine’de indirildiğine dair de bazı rivayetler vardır. Kafirun suresinde Kureyşliler’ in Hz. Muhammed’e bir sene kendi ilahlarına tapmasını ardından bir sene de onların Allah’a tapacaklarını söylemesinin ardından indirilmiştir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, onlara “Allah’a bir şeyi ortak koşmaktan yine O’na sığınırım!” demiş, karşılığında ise Kureyşlilerden hiç hoş olmayan bu sözleri duymuştur.KAFİRUN SURESİNİN ANLAMI NEDİR?

Mekke döneminin ilk yıllarında indirilen bu surede putlara tapan müşriklere iman ve şirkin aynı şeyler olduğu ancak bu iki inanç sisteminin arasında hiçbir benzerlik bulunmadığı belirtilmiştir. İki inancın uzlaşmasının ise mümkün olmadığı vurgulanmıştır.

Kafirun suresi boyunca, kureyşlilerin kendi ilahlarına tapması için Hz. Muhammed’i ikna etme çabaları ve buna karşılık Hz. Muhammed’in bunu asla kabul etmemesinden bahsedilir. Peygamber efendimiz kabul etmemekle kalmayıp, onlara Allah yoluna dönmelerini ve Allah’a kulluk etmelerini nasihat etmiştir.

Kafirun suresinin son ayetlerinde ise din ve ibadet özgürlüğünün bulunduğu ve kimsenin kimseyi bir dine girmeye zorlayamayacağının altı çizilmiştir. İslam dininde din, vicdan ve ibadet özgürlüğü vardır. Bu düşünce tarzı, Kuran’ın ilk indirilmeye başladığı yıllardan günümüze kadar özellikle belirtilmiştir.

KAFİRUN SURESİNİN OKUNUŞU NEDİR?

Kafirun suresinin okunuşu şu şekildedir;

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. Gul yâ eyyuhe’l-kâfirûn. Lâ a’budu mâ ta’budûn. Ve lâ entum âbidûne mâ a’bud. Velâ ene âbidun mâ abettum. Velâ entum âbidûne mâ a’bud. Lekum dînukum veliye dîn.

Kafirun suresinin Türkçe okunuşu şu şekildedir;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. De ki: Ey kâfirler. Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz. Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim. Siz de benim ibadet ettiğime, ibadet edecek değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim bana.

Kafirun suresinin Arapça yazılışı şu şekildedir;

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

قُلْ يَٓا اَيُّهَا الْـكَافِرُونَۙ ﴿١﴾ لَٓا اَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَۙ ﴿٢﴾ وَلَٓا اَنْتُمْ عَابِدُونَ مَٓا اَعْبُدُۚ ﴿٣﴾ وَلَٓا اَنَا۬ عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْۙ ﴿٤﴾ وَلَٓا اَنْتُمْ عَابِدُونَ مَٓا اَعْبُدُۜ ﴿٥﴾ لَـكُمْ د۪ينُكُمْ وَلِيَ د۪ينِ ﴿٦

KAFİRUN SURESİNİN FAZİLETLERİ NEDİR?

Kafirun suresinin çok sayıda fazileti bulunur. Kafirun suresinin faziletleri şunlardır;

  • Her kim kafirun suresini okursa, Kuran’ın dörtte birini okumuş kabul edilir.
  • Kim yatağa girdiği zaman Kafirun suresini okursa, şirkten uzaklaşacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

90
874 Paylaşım, 90 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
37
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir