Kadir Gecesinde Ne Yapılır, Hangi Dualar Okunur, Hangi İbadetler Yapılır?


92
904 Paylaşım, 92 points

İslam alemi için en önemli gecelerin başında Kadir gecesi gelmektedir. Kadir gecesi, Ramazan ayının 27. Gecesi olarak kabul edilir. Bu geceyi ibadetle geçirmek ve bolca dua etmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda Kadir Gecesinde Ne Yapılır, Hangi Dualar Okunur, Hangi İbadetler Yapılır sorularına cevap vereceğiz.

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı gece olarak bilinir. Ramazan ayı içerisinde yer alan bu mübarek gece, tüm Müslümanlar için çok önemlidir. Kadir gecesinde sema kapıları sonuna kadar açılır. Dualar ve tövbeler kabul edilir.KADİR GECESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Kadir gecesini bolca ibadetle geçirmek, dua ve tövbe etmek oldukça önemlidir. Bin aydan daha hayırlı olan bu gecede yapılan her dua ve edilen her tövbe Allah katında kabul görür. Kadir gecesi neler yapılır sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • Namaz kılmak
 • Kur’an – ı Kerim okumak
 • Tövbe istiğfar etmek
 • Salat – u Selam getirmek
 • Hamd ve şükür etmek
 • Allah’ı zikretmek
 • Sadaka vermek

KADİR GECESİNDE NAMAZ KILMAK

Kadir gecesinde yapılabilecek en önemli ibadetlerden birisi de namaz kılmaktır. Kadir gecesi namazıyla birlikte kaza namazı da tavsiye edilmektedir. Kadir gecesi namazı şu şekilde kılınır;

 • Öncelikle iki rekat namaz kılınır.
 • Her rekatta Fatiha suresinden sonra yedi kere İhlas suresi okunur.
 • Selam verdikten sonra 70 kere tövbe istiğfar edilir.
 • Ardından iki rekat daha namaz kılınır.
 • Her rekatta Fatiha suresinden sonra üç kere İhlas suresi okunur.

Kadir gecesi namazı sonrası okunacak dua şu şekildedir;

“Daima ayakta ve uyanık olan zatı tesbih ederim. Daima var olan zatı tesbih ederim. Hiçbir zaman gâfil olmayıp daima muhafaza eden zatı tesbih ederim. Cömert olup cimrilik yapmayan zatı tesbih ederim. Cezalandırmada acele etmeyip merhametle muamele eden zatı tesbih ederim. Allah’ı tesbih ederim, hamd Allah’a mahsustur, Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet ancak yüce ve azamet sahibi Allah’ın tevfîki iledir. Sen’i tesbih ederim ey Alim, Sen’i tesbih ederim ey Azîm! Benim pek büyük olan günahlarımı mağfiret eyle!”

KADİR GECESİNDE KUR’AN – I KERİM OKUMAK

Kadir gecesinde yapılması en sevap ibadetlerden birisi de Kur’an – ı Kerim okumaktır. Kur’an’ın indirildiği gece olarak bilinen Kadir gecesi ile ilgili Kadir Suresi’nde yer alan bilgi şu şekildedir;

Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir Suresi 1 – 5)

Kadir gecesinde bolca Kur’an – ı Kerim okumanın çok faydalı olduğu din âlimlerince de söylenmektedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Kadir gecesi için şöyle demiştir;

“Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum; bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.”

KADİR GECESİNDE TÖVBE İSTİĞFAR ETMEK

Kadir gecesinde yapılabilecek ibadetlerden birisi de bolca tövbe istiğfar etmektir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, her Kadir gecesi 100 kere tövbe istiğfar etmiştir. Bu mübarek gecede tövbe etmek Allah katında bütün günahların af olması için önemlidir.

KADİR GECESİNDE SALAT – U SELAM GETİRMEK

Kadir gecesinde Salat – u Selam getirmek de önemli ibadetlerden birisidir. Allah, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e bolca salavat getirilmesini emretmiştir. Bu emir hadislerle de sabitlenmiştir. Kur’an ‘da yer alan ayetlerde şu şekilde buyurulmuştur;

“Şüphesiz ki Allâh ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey müminler! Siz de O’na salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin!” (el-Ahzâb, 56)

KADİR GECESİNDE HAMD VE ŞÜKÜR ETMEK

Kadir gecesinde hamd ve şükür etmek, yapılabilecek en güzel ibadetler arasındadır. Bu mübarek gecede Allah’ın verdiklerine bolca hamd etmek ve her hale şükretmek gerekir. Müslümanların hamd etmesi, hayır ve bereketlerinin artmasını sağlamaktadır.

KADİR GECESİNDE ALLAH’I ZİKRETMEK

Kadir gecesinde Allah’ı zikretmek çok önemlidir. Ayetlerde de Allah’ın bolca zikredilmesinin öneminden söz edilmektedir. Ayette yer alan bilgi şu şekildedir; “Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, yüksek olmayan bir sesle, sabah-akşam Rabbini an. Gâfillerden olma!” (el- A’râf, 205)

KADİR GECESİNDE SADAKA VERMEK

Kadir gecesinde sadaka vermek, bolca sevap kazanmanın en kolay yollarından birisidir. Sadaka vermek, kişiyi birçok tehlikeden ve beladan korur. Sadaka vererek hem ihtiyaç sahiplerinin zor durumundan kurtulması sağlanarak hayır duası alınır hem de mübarek bir günde en güzel şekilde ibadet edilmiş olur.

 KADİR GECESİNDE HANGİ DUALAR OKUNUR?

Kadir gecesinde birçok dua okunabilir. Ancak güne özel okunabilecek en anlamlı dua Kadir suresidir. Kadir suresinin okunuşu şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahim.

 • İnnâ enzelnâhu fî leyleti-lkadr.
 • Vemâ edrâke mâ leyletu-lkadr.
 • Leyletu-lkadri ḣayrun min elfi şehr.
 • Tenezzelu-lmelâ-iketu ve-rrûhu fîhâ bi-iżni rabbihim min kulli emr.
 • Selâmun hiye hattâ matla’i-lfecr.

Kadir suresinin Türkçe anlamı şu şekildedir;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

 • Biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik.
 • Sen Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?
 • Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
 • O gecede melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle her türlü iş için yeryüzüne iner de iner.
 • Bütünüyle esenliktir o gece, tâ şafak atıncaya kadar.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
111
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir