Kadınlar Vefat Eden Çocukları İçin Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilirler Mi?


111
1.1k Paylaşım, 111 points

Çalışan kadınlar emeklilik tarihlerini öne çekmek için doğum sürelerini borçlanma şansına sahiptir. Böylece daha kısa sürede emekliliğe hak kazanabilmektedir. Çocuk sahibi olmuş ancak çocuğu vefat etmiş anneler, kendilerinin de bu haktan faydalanıp faydalanmayacağını merak etmektedir. Bu yazımızda Kadınlar Vefat Eden Çocukları İçin Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilirler Mi? Sorusuna cevap vereceğiz.

Çalışan kadınların doğum borçlanmasından yararlanması için çocuklarının hayatta olması şartı aranmaktadır. Emekli olmak isteyen bir kadın, sahip olduğu sağ çocukların doğum süreçlerini borçlanarak daha kolay bir şekilde emekli olabilmektedir.KADINLAR VEFAT EDEN ÇOCUKLARI İÇİN DOĞUM BORÇLANMASI YAPARAK ERKEN EMEKLİ OLABİLİRLER Mİ?

Kadınların çocukları üzerinden doğum borçlanması yaparak erken emekli olma şansına sahip olması. Çocuğu vefat etmiş çalışan annelerin de merak ettiği konulardan birisidir. Kadınlar Vefat Eden Çocukları İçin Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilirler Mi? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Çocuk sahibi olmuş ancak çocuğu vefat etmiş olan çalışan bir annenin de doğum borçlanmasından yararlanma hakkı bulunmaktadır. Bunun için çocuğun doğum sonrasında hayatta kalma süresine bakılmaktadır.

Çocuk doğumdan sonra iki yıllık bir süreçte hayatta kalmış ve ardından vefat etmiş ise anne vefat tarihine kadar olan süre için borçlanma yapabilmektedir. Aynı şekilde doğumdan 2 ay sonra vefat etmiş bir çocuk için ise doğum borçlanması en fazla 2 ay yapılabilmektedir.

ÇOCUĞUN HAYATTA KALMA SÜRESİ ANNENİN ERKEN EMEKLİLİĞİNİ ETKİLİYOR

Çalışan bir kadının doğum yapmış olması, doğum borçlanması ile erken emeklilik şansını elde etmesini sağlamaktadır. Çocuğu hayatta olan anneler çok daha uzun süreler için doğum borçlanması yapabilirken çocuğu vefat etmiş anneler ise vefata kadar olan süre göz önünde bulundurularak doğum borçlanması hakkından yararlanabilmektedir.

Çocuk vefat edene kadar geçen süre, annenin doğum borçlanması olarak yararlanabileceği süreyi belirlemektedir. Çocuğu vefat etmiş çalışan bir annenin doğum borçlanması tamamen çocuğunun hayatta kaldığı süre ile orantılı olacaktır.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK NEDİR?

Doğum borçlanması ile erken emeklilik, sigortalı olarak bir işte çalışan kadınların doğum nedeni ile çalışma hayatlarının belirli bir süresinde işten ayrı kalmaları ve bu sürede geçerli olmayan prim borçlarını geriye dönük olarak ödemeyi kabul ederek emeklilik süresini öne çekmeleridir.

Doğum borçlanması ile erken emeklilikte amaç, doğum yapmış olan kadının bu süreçten dolayı emeklilik süresinin gereksiz yere uzamasına engel olmaktadır. Çalışan kadınlar, sahip oldukları çocuk sayısını göz önünde bulundurarak belirlenen prim borçlanmasını geriye dönük ödemeyi kabul ederek emekliliklerini erkene alabileceklerdir.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum borçlanması ile erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen kadınların öncelikle belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekmektedir. Doğum borçlanması ile erken emeklilik şartları şu şekilde sıralanır;

  • Doğumlardan önce sigortalı olarak çalışıyor olmak
  • Doğum borçlanması yapılacak çocuğun hayatta olması (vefat durumlarında çocuğun hayatta kaldığı süre göz önünde bulundurulur)
  • Doğumdan sonraki iki yıl bir sigortanın olmaması

Sigorta statüsüne bakılmadan tüm çalışan kadınlar doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir. Bir çalışan kadının en fazla 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkı bulunmaktadır. Yani bir kadın 2,160 günden daha uzun süre doğum borçlanması yapamamaktadır.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NE KADAR SÜRE BORÇLANILABİLİR?

Doğum borçlanması ile erken emeklilik için ne kadar süre borçlanılabilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Doğumdan sonraki sekiz hafta
  • Çoğul gebeliklerde on haftalık süre
  • Doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması durumunda sonraki istirahat süresine eklenen süre

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Doğum borçlanması ile erken emeklilik başvurusu nereye yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Doğum borçlanması ile erken emeklilik isteyen bir kadın, erken emeklilik için en son çalışmasının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğü ua da sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunmalıdır.

Kamu görevlileri için SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’ na dilekçe yazarak ya da e devlet üzerinden başvuru işlemini tamamlayabilir. Çocuğu vefat etmiş olan kadınlarda doğum borçlanma süresi, çocuğun vefat ettiği süre göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

111
1.1k Paylaşım, 111 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir