Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası Ne Kadar?


56
576 Paylaşım, 56 points

Kaçak elektrik kullanımı, ülkemizde çok sık görülen bir durumdur. Bazı kişiler, elektrik sayaç sistemini bozarak kullanılamaz hale getirip elektriği kaçak yollardan kullanmaktadır. Bu durum elbette ki bir ceza gerektirir. Bu yazımızda kaçak elektrik kullanımı cezası ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI NEDİR?

Kaçak elektrik kullanımı, bir şirket elektriği şebekesinin sağladığı elektriğin abone tarafından sayaç, ölçme devreleri, trafo, devre kesici gibi bölümler üzerinde her türlü değişikliği yapması sonucunda elektriği ücret ödemeden kullanmasıdır.  Bu yöntem kesinlikle resmi bir yöntem değildir. Kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi durumunda Kaçak Tespit Tutanağı tutulduktan sonra ceza uygulaması gerçekleştirilir.KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI NASIL TESPİT EDİLİR?

Dağıtım şirketi yetkilisi, yaptığı kontroller sırasında kaçak elektrik tespiti yapabilir. Sayaç okuma işlemi sırasında sayacın olması gerekenden yavaş döndüğünü, tüketimi doğru kaydetmediğini ya da hiç dönmediğini belirleyen yetkili, hemen işlem başlatıp sayacı incelenmesi için sökmek zorundadır. İnceleme sonucunda kaçak elektrik kullanımı tespit edilmesi durumunda rapor hazırlanır ve cezai işlem başlar.

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI TESPİT EDİLİRSE NE OLUR?

Kaçak elektrik kullanımı tespit edilmesi durumunda öncelikle abonenin durumu incelenir. Eğer abone, kaçak elektrik işlemi sonrasında kullanıma başladıysa ve bu usulsüzlükten haberi yoksa bunu belgelemek zorundadır. Belgelemesi halinde usulsüz kullanım işlemi uygulanmaz.

Kaçak elektrik kullanımı tespit edilmesi durumunda öncelikle kaçak kullanım sağlanan sayacın mühürlenmesi gerekir. Sayaç üzerinde yapılan incelemeler sonucunda eğer üzerinde bir oynama, müdahale tespit edilirse sayacın sökülüp incelenmesi söz konusu olacaktır.

KAÇAK ELEKTRİK TÜKETİMİ OLARAK SAYILAN DURUMLAR NELERDİR?

Bir kişinin kaçak elektrik kullandığının söylenebilmesi için öncelikle bazı durumlara uygun olması gerekir. Kaçak elektrik tüketimi olarak sayılan durumlar şu şekildedir;

  • Elektrik yasayıcı yavaşlatmak
  • Elektrik sayacını durdurmak
  • Dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik satış sözleşmesi ya da anlaşma yapmadan elektrik çekmek
  • Binanın içindeki tesisattan kablo çekerek sayaca müdahale etmek
  • Yasa dışı sayaç kullanarak ya da hiç ölçüm yapılmadan elektrik tüketmek
  • Yönetmeliklere uygun olmadığı için kesilen elektriğin dağıtım şirketinden habersiz şekilde geri açılması

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI CEZASI NE KADAR?

Bir abonenin kaçak elektrik kullandığının tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanır. Uygulanacak ceza miktarı, abonenin dahil olduğu fiyatlandırma grubu üzerinden yapılır. Ceza hesaplaması için vergi hariç tek zamanlı tarife esas alınır.

Kaçak elektrik kullanım cezası, fatura ile gönderilir. Kaçak elektrik kullanım cezası hesaplaması, tüketicinin kaçak elektrik kullandığı dönemde uygulanan ulusal elektrik fiyatının 1,5 katı şeklinde yapılır. Kaçak elektrik kullanımı tespit edilmiş olan abone, kaçak fatura cezasını son ödeme tarihine kadar mutlaka ödemelidir. Faturaya itiraz edilmesi, bu cezanın ödenmesini engellemeyecektir.

Kaçak elektrik kullanımı sağlamış olan aboneye ödemenin yapılmasından itibaren 6 ay içerisinde itiraz etme hakkı verilir. Kaçak elektrik cezasının ödenmesinden sonra incelemede abonenin halkı olduğu ortaya çıkarsa, ödediği tutar gecikme zammı ile birlikte geri iade edilir. Kaçak elektrik kullanım itirazları en geç 10 gün içerisinde cevaplanmaktadır. İtiraz süreci boyunca tüketici elektrik kullanımına devam etme hakkına sahiptir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
576 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
27
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
62
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir