Kaç Yıllık Eve Konut Kredisi Verilir?


54
524 Paylaşım, 54 points

Konut kredisi ile ev almak isteyenlerin öncelikle araştırma yapmak amacıyla sordukları sorulardan birisi olan, kaç yıllık eve konut kredisi verilir? Sorusunun cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kaç Yıllık Eve Konut Kredisi Verilir?

Konut kredisi ile ev almak isteyenlerin öncelikli olarak yapması gereken şeylerden birisi, almak istediği evin bankaların konut kredisi kapsamında olup olmadığını değerlendirmek ve aynı zamanda kredi başvurusu yaparken kendisi hakkında gerekli olan belgeleri sunmaktır. Bankalar konut kredisi verirken sadece evin deprem sigortası ve tapu bilgileri gibi gerekli bilgilerin dışında, ev hakkında farklı bilgilere de gereksinim duymaktadırlar.

Bankaların vereceği konut kredisinde evin kaç yıllık olduğu da belirleyici bir faktör iken, bankalar genellikle 20 yaşını geçmemiş evlere kredi vermeyi tercih etmektedirler. Ancak 20 yaşını geçmiş evlerin değerli ve güzel bir lokasyonda yer alması, bankaların bu ev içinde kredi vermelerine sağlayan faktörlerden birisidir.Bankaların bu değerlendirmeyi yapmalarında ki en büyük amaç, herhangi bir sorun karşısında evin kendilerine kalması durumunda evi rahatlıkla satabilme imkânına sahip olmayı istemeleridir. Yani konut kredisi borcunu ödemediğinizde banka eve el koyduğu takdirde, rahatlıkla evi elinden çıkarabilmelidir.

Alınacak Konutun Değeri Nasıl Belirlenir?

Size göre alacağınız konutun değeri her ne olursa olsun, banka sizin değerlendirmenizi dikkate almayarak alacağınız konutun değerini kendi belirlemektedir. Almak istediğiniz konutun banka yetkilisi olan ekspertizler tarafından incelenmesi sonucunda, eksper raporuna göre alacağınız konutun değeri belirlenmektedir.

Banka alacağınız konutun değerini, kendi ekspertiz raporu üzerinden dikkate almaktadır. Banka yetkilisinin değerlendirilmesi sonucunda konut kredinizin kabul edilmesi halinde, toplam tutarın en az yüzde 20’sini, sizin peşin olarak ödemeniz gerekmektedir. Kalan yüzde 80’lik tutar için ise banka, konut kredisi verebilmektedir. Yani banka konut kredisi ile bir ev alabilmek için, alacağınız evin değerine göre en az cebinizde 30-40 bin lira para bulunması gerekmektedir.

İnşaatına Başlanmamış Ya Da Tamamlanmamış Eve Kredi Çıkar Mı?

Bankaların konut kredisi vermek için aradığı özelliklerden birisi, evin en az yüzde 80’inin tamamlanmış olmasıdır. Yani evin genel yapısının yüzde 80’i tamamlanmamış ise, banka bu eve konut kredisi vermemektedir. Bu yüzden inşaatına henüz başlanmamış evler için konut kredisi almak, mümkün değildir.

Konut Kredisi Ödeme Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şayet bir konut kredisine başvuracaksanız, öncelikle bunun çok uzun vadeli bir borçlanma olduğunu göz önünde bulundurarak hesap yapmanız, ilerleyen süreçlerde olumsuzluklarla karşılaşmanızı önleyecektir. Bu nedenle gelir durumunuza göre ödeyebileceğiniz aylık miktarı çok iyi bir şekilde değerlendirmeli ve ona göre vade seçeneği talep etmelisiniz.

Bir an önce borcum bitsin düşüncesiyle hareket ettiğinizde, diğer masraflarınızı göz önüne almadan vade seçeneğinde bulunmanız, sizi önemli ölçüde zorlayacak bir noktadır. Bu nedenle aylık ödeyebileceğiniz tutarı net bir şekilde belirleyerek ödeme planı oluşturmak, büyük önem arz etmektedir.

Şayet konut kredisi çektiğinizde borcunu ödeyemediğini takdirde, bankanın ipotek ettiği eve ev koyma hakkının bulunduğunu unutmamanız gerekir.

Konut Kredisinde Eve Ait İstenen Belgeler

Konut kredisi ile ev almak istiyorsanız, almak istediğiniz evin aşağıdaki belgelere sahip olması gerekmektedir. Aksi halde konut kredisi çekmeniz, pek mümkün değildir.

  • Evin tapu bilgileri
  • Kat irtifakı
  • İskan belgesi
  • Kat mülkiyeti
  • Deprem sigortası belgeleri

Konut kredisinde alacağınız ev için olması gereken belgeler arasındadır. Kaç yıllık eve konut kredisi verilir? Sorusu hakkında merak ettiğiniz farklı bilgiler için, yorum kısmından aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

54
524 Paylaşım, 54 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir