Kabızlık Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Kabız Olunur?


74
724 Paylaşım, 74 points

Kabızlık, genel olarak geçici bir durum olarak düşünülse de bazı kişilerde kalıcı bir rahatsızlık haline gelebilir ve bu durum insan hayatını çekilmez bir hale getirecektir. Kabızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Kabız olan kişileri öncelikle sebebini bulmalı ardından tedavi yöntemlerine geçmelidir. Bu yazımızda kabızlık nedir, kabızlık belirtileri nelerdir, neden kabız oluruz gibi sorulara cevap vereceğiz.

KABIZLIK NEDİR?

Kabızlık, kalın bağırsakların çok yavaş ya da yetersiz kasılması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık, dışkının hareketlerini yavaşlatırken vücudun daha fazla su kaybetmesine neden olacaktır. Kabızlık tedavi edilmemesi durumunda ciddi bağırsak problemlerine neden olmaktadır. Kabızlığın kronikleşmesi durumunda tedavinin mümkün olmayacağı bir duruma gelmek mümkün olacaktır.KABIZLIK NEDEN OLUR?

Kabızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Kabızlık nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

LİF EKSİKLİĞİ

Lifli gıdalarla beslenmeyen kişilerde bir süre sonra kabızlık şikâyetleri görülmeye başlayacaktır. Meyve, sebze ve tahıllar lif yönünden zengin gıdalardır. Bu gıdaların sık tüketilmesi ile kabızlık önlenebilmektedir.

AĞRI KESİCİLER

Bazı ağrı kesiciler, kabızlığa neden olmaktadır. Özellikle morfin ve kodein içeren ağrı kesicilerde sindirim sistemini etkileyici maddeler yer almaktadır. Bu maddeler, kabızlığa zemin hazırlamaktadır. Bu tür ilaçları sürekli ve sık kullanan kişilerde kronik kabızlık görülme oranı oldukça yüksektir.

HAREKETSİZ YAŞAM

Hareketsiz bir yaşam, kabızlık riskini artıracaktır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile başlayan hareketsizlik kabızlık belirtilerinin görülmesine neden olacaktır. Fiziksel aktivitelerin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Hareketin kısıtlanması ile metabolizma yavaşlayacak ve bu durum sindirim sistemini de etkileyecektir.

HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU

Huzursuz bağırsak Sendromu, özellikle 35 yaş altı kadınlarda çok sık görülmektedir. Bu rahatsızlığın belirtileri aşırı gaz, karında şişkinlik, ağrı, ishal atakları ve kabızlık olarak bilinmektedir. Kronikleşmeye oldukça müsait olan bu rahatsızlık, ilerleyen zamanlarda kabızlığa neden olabilecektir.

HAMİLELİK

Hamileliğin bazı dönemlerinde bağırsaklar ile ilgili sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu dönemlerde hamilelerde kabızlık görülme oranı oldukça fazladır. Bunun başlıca nedeni, kandaki Progesteron hormonunun artmasıdır.

DIŞKILAMAYI ERTELEMEK

Dışkılamayı erteleme durumu, kabızlığın başlıca nedenlerinden birisidir. Kişiler, bulundukları ortamla alakalı olarak, psikolojik nedenlerden dolayı ya da herhangi bir başka nedenle tuvalete girmeyi engelleyebilmektedir. Tuvalet ihtiyacının zamanında karşılanmaması, zamanla kabızlığa neden olmaktadır. Dışkının kalın bağırsakta gereğinden fazla zaman kalması durumunda su miktarı azalarak sertleşmesi ve bu durumda kabızlığın oluşması söz konusu olacaktır.

KABIZLIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir kişinin kabız olup olmadığını anlaması için bazı belirtilere dikkat etmesi gerekmektedir. Kabızlığın belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Dışkılamada zorlanma
 • Her zamankinden daha az tuvalete çıkma
 • Karında şişlik
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı
 • Gaz
 • Kramplar
 • Sert dışkılama
 • Bağırsakların tam olarak boşaltılamaması
 • Makatta gerginlik hissi
 • Halsizlik

KABIZLIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kabızlığın tedavisinde iki yöntem kullanılmaktadır. Kabızlık tedavi yöntemleri şunlardır;

 • İlaçla kabızlık tedavisi
 • Bitkisel kabızlık tedavisi

İLAÇLA KABIZLIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Normalden uzun süren kabızlıkların iyileşmesi için mutlaka ilaç tedavisi gerekmektedir. Kabızlık tedavisinde 6 tür ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kabızlığın tedavisinde oldukça etkilidir. İlaçla kabızlık tedavisinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bağırsakta kitle oluşumunu engeller
 • Su tutulumunu artırarak bağırsakların yumuşak tutulmasını sağlar
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırır
 • Dışkılamayı yumuşatır
 • Kayganlık sağlayarak kolay dışkılama yaptırır

BİTKİSEL YOLLARLA KABIZLIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bazı bitkisel yöntemlerle kabızlıktan kurtulmak mümkündür. Günlük yaşamda tüketilen bazı besinler, kabızlık tedavisinde oldukça etkilidir. Bitkisel kabızlık tedavisi için kullanılan besinler şu şekilde sıralanabilir;

SİNAMEKİ

Kabızlığın başlıca ilaçlarından birisidir. Sinamekinin özelliği, bağırsakların hareketini artırarak dışkılamanın düzenli yapılmasını sağlamaktır. Ancak kullanımında çok dikkatli olunmalıdır. Sinamekinin fazla tüketilmesi, ishale neden olacaktır.

ILIK LİMONLU SU

Kabız olan kişiler, sabah aç karna ılık suyun içerisine yarım limon sıkarak içerse bağırsakları daha hızlı çalışacak ve kabızlık geçirilmiş olacaktır. Düzenli kullanımı halinde kabızlık birkaç gün içinde tamamen ortadan kalkacaktır.

KURU MEYVELER

Kuru meyveler, sabah kahvaltısı öncesi aç karna tüketildiği zaman kabızlığa iyi gelmektedir. Kuru incir, kuru kayısı, kuru erik gibi meyvelerin tüketiminin ardından üzerine ılık su içmek, bağırsakların çalışmasına neden olacaktır. Kuru meyveler çiğ olarak ya da komposto şeklinde tüketilebilir.

SU

Su tüketimi, kabızlığın tedavisinde oldukça etkilidir. Kabızlıkta su tüketimine özen gösteren bir kişi, kısa sürede bu sıkıntısından kurtulabilecektir.

KETEN TOHUMU

Yoğurda eklenerek tüketilen keten tohumu, kabızlığın tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.

BEYAZ ET

Beyaz etin bağırsak rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Kırmızı et, bağırsak zorlayıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşayanların beyaz ete ağırlık vermesi akıllıca olacaktır.

ZEYTİN – ZEYTİNYAĞI – KEKİK

Zeytin ya da zeytinyağını üzerinde kekik dökerek tüketen kişilerde kabızlık sorunu ortadan kalkmaktadır. Zeytinyağı bağırsak geçişlerini düzenlemektedir. Her gün aç karna 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmek, kabızlığı önlemek için oldukça gereklidir.

Kabızlığa iyi gelen besinleri uzun süre tüketmek ve tüketiminde aşırıya kaçmak da zararlıdır. Bu durumda bağırsaklar bağışıklık kazanacaktır ve bir süre sonra besinlerin herhangi bir etkisi kalmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir