Kabe Nedir, Kabe Nerededir, Kabe’nin Önemi Nedir?


64
627 Paylaşım, 64 points

Kabe, İslam dünyası için çok önemli olan ve Allah’ın evi olarak tanımlanan yerdir. Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunur. Her yıl milyonlarca Müslüman, Kabe’yi görmek için bu şehre akın eder. Bu yazımızda Kabe nedir, Kabe nerededir, Kabe’ nin önemi nedir gibi sorulara cevap vereceğiz.

KABE NEDİR?

Kabe, sözlükte dört köşeli ya da küp şeklindeki yapı anlamındadır. M.Ö. 800 yılında Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Kabe, yeryüzünde yapılmış ilk mescit ve ilk bina olarak bilinir. Müslümanlar için dünya üzerindeki en kutsal mekan olarak kabul edilir. Kabe, yaklaşık olarak 13 metre yüksekliğinde ve 12 metre boyundadır. Genişliği ise 11 metredir. Kabe tamamen taşlardan yapılmıştır. Yeryüzünde yapılmış olan ilk mabettir. Kabe’ nin birçok adı bulunur. Bu adlardan bazıları Beytullah, el – Beyt, el – Beytü’l – muharram, el – Müscidü’l – haram ve  Beyt – i Atik’tir.KABE NEREDEDİR?

Kabe, Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunur. Mescid – i Haram’ın tam merkezinde konumlanmıştır. Dünya üzerindeki en kutsal mekan olarak kabul edilir. Kabe, Müslümanların namaz kılarken yüzlerini çevirdikleri yerdir. Her Müslüman namaz kılmadan önce Kabe’nin yerini tayin ederek seccadesini yüzü o yöne gelecek şekilde serer. Bunun yanı sıra Müslümanlar ölülerini de Kabe’ye bakacak şekilde gömerler.

Kabe’nin yaklaşık dört ana yönü bulunur. Köşelerinden her birisinin farklı bir adı vardır. Kabe’nin köşelerinin adları şu şekildedir;

  • Doğu köşesinin adı: Hacerü’l Esved (Şarki)
  • Kuzey köşesinin adı: Iraki
  • Batı köşesinin adı: Şami
  • Güney köşesinin adı: Yemani

KABEYE GİRMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Kabe’nin kapısı her zaman kilitlidir. Sadece yılda ili kere (Ramazan ayı başlamadan ve Kurban bayramıo başlamadan 15 gün önce) açılır. Kabe’nin kapısının açılma nedeni ‘Kabe’yi temizleme töreni’ dir. Temizlik için çılan Kabe’nin içerisine anahtarını geleneksel olarak elinde tutan Beni Şaybat kabilesi ve çok özel misafirler girebilir. Kabe’nin kapısı olması gerekenden çok daha yüksektedir. Bu nedenle ancak özel bir merdiven ile içeriye girmek mümkündür. Kabe’ nin tavanı ahşap, yerleri ise mermerdir. İç duvarlarında altın işleme ile Kuran’dan ayetler yazılmıştır.

KABE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kabe, Allah’ın evidir. Kabe’nin Allah’ın evi olduğu Hac suresi 26. Ayette şu şekilde belirtilir;

Bir zamanlar Kabe’nin yerini İbrahim’e şu şekilde hazırlamıştık: Sakın hiçbir şeyi ortak koşma; tavaf edenler, orada kıyama duranlar, rüku edenler ve secdeye varanlar için Evimi tertemiz tut.

Her yıl milyonlarca Müslüman, hac görevini yerine getirmek ve Allah’ın evini görebilmek için Kabe’ye gelir. Kabe’nin üzerinde altın işlemeli siyah bir örtü bulunur. Bu örtü, her sene hac döneminde yenilenir. Kabe’nin üzerindeki bu örtüye Sitare ya da Kisve adı verilir. Bu örtü, Kabe’nin tamamını kapatmaktadır. Kabe’nin örtüsü üç bölümden oluşur. Bu bölümler iç örtü, dış örtü ve kuşak bölümüdür. Örtü, Mekke’de kurulmuş olan Kabe örtüsü fabrikasında dokunur.

Kabe neden önemli sorusuna cevap şu şekilde verilebilir; peygamber efendimiz Hz. Muhammed, Mekke’yi fethettiği zaman Kabe çevresinde yaklaşık olarak 360 adet put vardı. Hz. Muhammed, bu putların tamamını kırdıktan sonra hac vazifesini burada gerçekleştirdi.  O günden sonra Kabe, Müslümanlar tarafından alınarak dini mabet haline getirildi.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
627 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
51
Başarısız
Komik Komik
38
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
92
Helal Olsun!
lol lol
123
lol
Aşk Aşk
113
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
85
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
49
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir