İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Kar Elde Etmek


70
684 Paylaşım, 70 points

Güncel iş fikirleri arasında ilk sıralarda olan istiridye mantar yetiştiriciliği ile birkaç hafta içerisinde para kazanmaya başlamaya ne dersiniz? Mantar, spor dağıtımlarıyla üreme yapan ve çok hızlı bir şekilde çoğalan bitki sınıfındadır. Süngerimsi yapısı içerisinde birçok vitamin, mineral ve protein barındırır. Sağlık açısından çok çeşitli faydaları vardır. Antioksidan ve antibiyotik özellikte etki eden istiridye mantarı, bazı kanser türlerinin önlenmesinde ve alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Lezzetli ve kolay bulunabilir olması, mantara olan talebe direk etki etmektedir.

İş fikirleri arasında, istiridye mantar yetiştiriciliğinin size uygun olduğunu düşünüyorsanız, ortalama 3 hafta içerisinde sonuç alabileceksiniz. İhtiyacınız olan karanlık, nem ve ısısı kontrol edilebilir bir mekandır.

İstiridye mantarı üretim hazırlık aşamalarını ve yöntemi.

  • Spor (tohum) Tedariği

İlk aşamada satın alarak tedarik edebileceğiniz mantar sporları çoğaltma ve ürün yetiştirme için gereklidir. Ürün aldıkça, sporlanma yaparak üreyen mantarlarınız kendiliğinden çoğalacaktır.  • Üretim Toprağının Hazırlanması

Toprak denilmesine aldanmayın. Mantar, çoğunlukla nemli talaş birikintisi ya da pamuk atıklarının arasında yetiştirilir. Kısaca anlatmak gerekirse, Talaş ya da pamuk çok ince şekilde tiftiklenir, bir kazan içerisinde su ile en az yarım saat kaynatıldıktan sonra suyu süzülerek kuru ve temiz bir zemine alınır; ardından kurumaya bırakılır ve soğuması beklenir.

  • Toprağın Naylon Torbalara Dizilimi

1mt en, 2mt boy ortalamasıyla elimizdeki şeffaf torbalara dizilime geçmek için, hafif nemli ve soğumuş olan substrat olarak da bilinen malzememizi torbanın en dibine 5 parmak derinlikte yerleştireceğiz. Üzerine iyice bastırılarak sıkıştırılır. Torbanın iç çember yanlarına sporlarımız serpiştirilir. Poşetin dış tarafından, serpiştirilen alan işaretlenir. Torbanın içine 5 parmak derinlikte yeni substrat yerleştirilerek bastırılır. Spor serpiştirme ve substrat basma işlemi, sporlu alanları işaretleme torbanın ağzına gelene kadar tekrarlanır. Son olarak torbanın ağzı sıkıca bağlanarak kenara alınır. İşaretlediğimiz alanları iğne yardımıyla delinerek mantarların dışarı taşabileceği şekilde ayarlanır.

  • Bekleme Süresi

Genellikle yerden yüksek bir alanda asılı durması tercih edilen torbalar, 20 derecenin altında, 25 derecenin üstüne çıkmayacak şekilde bekletilen torbalar, karanlık ve ışık görmeyecek biçimde bekletilir. Bekleme süresince gün ışığı ya da yapay ışık tutulmaz. Sporlanma durumunu kontrol edebilmek için, özel olarak üretilmiş karanlık oda ışığı kullanılmalıdır.

  • Hasata Hazırlanma-Flaş Dönemi

İğne ile deldiğiniz alanlar hava/su kabarcığı oluşturmaya başladığında alanda mantarın dışarı çıkabilmesi için büyük delikler açılır. Bu aşamada sıcaklık 15 ile 18 derece arasında, yine ışık almayan bir ortamda olmalıdır. Sarkıtılan poşetler yerlerinden oynatılmamalı, ışık tutulmamalıdır.

  • Hasat Aşaması

İstiridye mantarı hızlı büyüyüp gelişeceği için, flaş zamanı aynı hızda toplanması gerekir. Baş kısımları çok fazla açılmadan toplanması daha kaliteli ürün sağlayacaktır. Hasat edilirken, mantar baş tarafından nazikçe tutularak sağa sola hafif hareketlerle kopartılır. Kök kısmı naylonda kalacak şekilde toplanır. Mantar, çabuk kararan yapıya sahip olduğu için zedelenmemelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
37
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir